Skip to content
5G

6G: Co to je a kdy to očekávat

16 de Červenec de 2021
6g 477e213eabe64b5d9226fbdf0f2f3a78

Vzhledem k tomu, že sítě 5G jsou stále rozmístěny po celém světě a mnoho oblastí po celém světě stále používá sítě 4G a dokonce i 3G, zdá se být trochu brzy vrhnout na tento termín 6G. Koneckonců, k čemu máme sítě 6G, když relativně málo lidí může dokonce používat síť 5G? To znamená, že technologie vždy posouvá kupředu a standardy se zračí dlouho, takže jsme vždy byli na cestě do světa 6G. Pokud vůbec něco, myšlenka 6G na počátku vývoje 5G jednoduše naznačuje, jak rychle se tato technologie pohybuje vpřed. Podařilo se nám přejít z 1G na 5G v tak relativně krátkém čase, takže 6G je jen přirozeným postupem směrem k rychlejšímu a lepšímu bezdrátovému připojení.

Ačkoli 6G by dávalo smysl jako nástupce 5G, ve skutečnosti by se nikdy nemohlo nazývat „6G“. Pokud ne, něco jako Vylepšeno 5G nebo 5G Advancedbychom se jednoho dne mohli zastavit se všemi čísly a jmény a prostě říct, že jsme připojeno. Nakonec, ať už jde o 6G, 7G nebo jiné „G“, budeme mít tak neuvěřitelně vysokou rychlost, že pro běžné množství dat nebudou vyžadovány žádné indikátory průběhu ani čekací doby, přinejmenším na dnešní standardy. Všechno bude k dispozici …okamžitě, a nebudeme muset dělat nové výrazy, abychom to popsali.

Kdy vyjde 6G?

Je typické, že nový standard mobilní sítě zaujme pozornost přibližně každé desetiletí. To znamená, že sítě 6G by se mohly zavést někdy kolem roku 2030, nebo alespoň v tom okamžiku bude většina telekomunikačních společností provozovat zkoušky 6G a až uvidíme, jak výrobci telefonů dráždí telefony podporující 6G. Je však běžné, že práce začínají až deset let před skutečnou implementací nové síťové technologie, což může být důvod, proč o 6G začnete slyšet ještě předtím, než budete mít ruce na 5G telefonu! Pokrok však nezačne a neskončí přes noc. Ze stejných důvodů je zavádění 5G pomalé, 6G sítě nemusí vyjít tak rychle, jak bychom chtěli. Je třeba diskutovat o kmitočtových pásmech, nákupu licencí spektra a pravidlech, která je třeba řešit. Navzdory tomu, že 6G je jen deset let daleko, několik telekomunikačních společností se na to nyní vážně dívá vážně, ale očekává se, že experimenty 6G skutečně začnou na vysokou rychlost, když zjistíme, kde 5G selže. 6G vylepší nevyhnutelné slabiny a omezení 5G, takže nebude trvat dlouho, než se pravomoci začnou rozhodovat o dalším postupu. Zde je několik vodítek, že vývoj 6G je již v raných fázích:

  • Komise FCC učinila první kroky k otevření terahertzového vlnového spektra (frekvence mezi 95 GHz a 3 THz) a uvedla, že „urychlit zavádění nových služeb ve spektru nad 95 GHz.
  • Na začátku roku 2018 oznámila finská univerzita v Oulu financování svého vlajkového programu 6G na výzkumné materiály, antény, software a další, které budou k zavedení 6G zapotřebí. Cílem je zahájit vývoj hardwaru potřebného k implementaci 6G a prozkoumat, jak by mohla být nová technologie použita.
  • Výzkum 6G zahájil Virginia Tech a společnosti jako Samsung a LG.
  • Krátce poté, co Čína spustila 5G v roce 2019, ministerstvo vědy a technologie oznámilo, že zahájí výzkum a vývoj 6G pomocí vládních oddělení, výzkumných ústavů, univerzit a podniků.
  • Japonsko plánuje zavést 6G do roku 2030.
  • Společnost ATIS zahájila koncem roku 2020 alianci Next G Alliance, aby pomohla severoamerickému postupu k 6G. Členy jsou Verizon, T-Mobile, AT&T, Microsoft, Samsung, Facebook, Apple, Google, Ericsson, Nokia, Qualcomm a další.
  • Na konci roku 2020 Čína vyslala na oběžnou dráhu satelit 6G, aby otestovala ultravysokou rychlost pomocí terahertzových vln.
  • Vědci z univerzity v Osace použili terahertzové vlny v pásmu 300 GHz jako nosič informací, který umožňuje bezdrátovou komunikaci 8K UHD videa s datovou rychlostí 48 Gbps.
  • Apple začal hledat inženýry na počátku roku 2021 pro vývoj 6G.
  • V červnu 2021 uspořádalo jihokorejské ministerstvo pro vědu a ICT „6G Strategy Meeting“.

Výhody 6G

Cokoli, pro co právě používáte síťové připojení, bude v síti 6G výrazně vylepšeno. Doslova se každé vylepšení, které 5G přináší, projeví jako ještě lepší a vylepšená verze v síti 6G. Již jsme předurčeni k tomu, abychom měli výkonnější systémy VR a AR s 5G, plus propojená inteligentní města a farmy, AI na dosah ruky, inteligentní robotika pracující v továrnách, komunikace mezi automobily a další. 6G bude i nadále podporovat všechny tyto oblasti a zároveň bude poskytovat ještě větší šířku pásma, která nakonec ještě více rozšíří inovace, možná dokonce i do oblastí, do kterých jsme dosud nevyužili nebo jsme o nich ani neuvažovali. Například Marcus Weldon ze společnosti Nokia Bell Labs říká, že 6G bude „zkušenost šestého smyslu pro lidi a stroje„Kde se biologie setkává s AI. Mnoho z toho, co dělá 5G tak skvělým, je jeho nízká latence kolem 4 ms, ale sítě 6G by to mohly snížit ještě dále, možná dokonce do té míry, že můžeme bezpečně říci, že existuje prakticky nulová latence. Počáteční čas pro filmy, televizi a hry bude omezen pouze tím, jak dlouho trvá zapnutí obrazovky, a videohovory mohou být stejně křišťálově čisté, jako když stojíte před druhou osobou. Jak jsme viděli v minulosti u 3G, 4G a 5G, jak se zvyšuje kapacita sítě, rostou také její aplikace. To způsobí úžasný efekt, kdy mohou být vytvářeny nové produkty a služby využívající šířku pásma 6G a další vylepšené funkce v plném rozsahu.

Rozdíly mezi 5G a 6G

Rychlost a latence budou nejjasnějším rozdílem mezi 6G a 5G. To je to, co odděluje 5G a 4G z hlediska výkonu, takže můžeme také očekávat, že 6G bude časově rychlejší než 5G. Jak rychle bude 6G? Momentálně to není nic říkat, ale i při prvních iteracích 5G vidíme každodenní rychlosti až 1 Gb / s. 6G to bude absolutně nahoře, ale o kolik stále jde. Mohli bychom vidět několik set gigabitů za sekundu rychlostí, nebo dokonce rozsah v terabajtech. Společnost Samsung Electronics testovala technologii 6G na 50krát rychlejší než 5G. Co se týče jak 6G bude rychlejší než 5G je stále ve vzduchu, ale můžeme předpokládat, že to bude zahrnovat použití ultravysokých frekvencí (milimetrových vln) rádiového spektra. Kapacita šířky pásma 5G spočívá ve skutečnosti, že využívá vysoké rádiové frekvence; čím vyšší stoupáte v rádiovém spektru, tím více dat můžete nést. 6G by se nakonec mohlo přiblížit k horním limitům rádiového spektra a dosáhnout extrémně vysokých frekvenčních úrovní 300 GHz, nebo dokonce terahertzových rozsahů. Avšak stejně jako nyní vidíme, že 5G sítě jsou extrémně lokalizované kvůli inherentním limitům milimetrových vln, stejný problém bude vidět v 6G sítích. Například dosah terahertzového záření je kolem 10 metrů, což je příliš málo na významné pokrytí 6G. Možná do roku 2030 vyvineme nové způsoby, jak zesílit signály dostatečně daleko, abychom se vyhnuli budování tisíců nových 6G buněčných věží. Nebo možná najdeme lepší metody pro přenos obrovského množství dat.

Opravdu potřebujeme 6G?

5G je předurčeno, aby zpřístupnilo internet spoustě lidí a zlepšilo vše od zábavy po zdravotnictví. Otázka, zda tyto oblasti budou mít prostor pro zlepšení nad 5G – a tedy vyžadují použití něčeho lepšího jako 6G – je hlasitá Ano. Jakkoli zábavné by mohlo být představit si dobu, kdy je 5G považováno za pomalé a 6G ovládá svět, pokud se 5G objeví správně, možná nikdy nebudeme muset přijít s novou sítí nové generace. Konceptu 6G by bylo možné se vyhnout, pokud výrobci, regulační orgány a telekomunikační společnosti neustále zlepšují 5G. Pokud by všechny úskalí 5G mohly být adresami často, mohly by na trh nepřetržitě proudit nové produkty, aby využívaly výhody neustále se měnící a neustále se vyvíjející nové technologie.