Skip to content

Aktualizace systému Windows a Patch Tuesday Časté dotazy

7 de Srpen de 2021
update windows 5af1dfb56bf0690037c39f52

Je logické, že vzhledem k povaze tohoto webu dostáváme spoustu otázek ohledně Windows Update a Patch Tuesday. Takže místo toho, abychom se pokoušeli odpovídat všem jednotlivě pokaždé, když se objeví, je zde opravdu velká stránka otázek a odpovědí, která by měla pomoci.

Jak často Windows Update kontroluje nové aktualizace?

Aktualizace můžete kdykoli zkontrolovat ručně pomocí služby Windows Update, ale děje se to automaticky každý den. Aktualizace Windows ve skutečnosti kontroluje aktualizace náhodně, každých 17 až 22 hodin. Proč náhodně? Společnost Microsoft si uvědomila, že miliony počítačů, které kontrolují aktualizace současně, by mohly způsobit výpadek jejich serverů. Rozložení kontrol na určité časové období pomáhá tomu zabránit.

Jsou aktualizace, které se zobrazují ve Windows Update, nutné?

Záleží na druhu aktualizace, o které mluvíte, a na tom, co máte na mysli nutné. Nezbytné pro fungování systému Windows? Ne, obvykle ne. Je to nutné, aby se zabránilo neoprávněným uživatelům ve využívání nedostatků v softwaru společnosti Microsoft pro přístup k vašemu počítači? Ano, obvykle. Aktualizace, které se na většinu počítačů instalují automaticky, často v Patch Tuesday, jsou opravy související se zabezpečením a jsou navrženy tak, aby zaplnily nedávno objevené bezpečnostní díry. Ty by měly být nainstalovány, pokud chcete chránit svůj počítač před vniknutím. Aktualizace, které nesouvisejí se zabezpečením, obvykle řeší problémy nebo umožňují nové funkce v systému Windows a v dalším softwaru společnosti Microsoft. Od Windows 10 je nutná aktualizace. Ano, toto nebo ono nastavení můžete změnit, abyste je trochu odložili, ale neexistuje způsob, jak jim zabránit v instalaci. Před Windows 10 jste se však mohli rozhodnout neinstalovat aktualizace vůbec, ale rozhodně to nedoporučujeme.

Kdo by se chtěl vloupat do mého počítače? Nemám nic, co by někdo mohl chtít.

Ne, pravděpodobně nemáte odpalovací kódy raket, kopii vyhledávacího algoritmu Google ani tajný skript Star Wars, ale to neznamená, že vaše informace nebo váš skutečný počítač nejsou užitečné pro někoho se zlovolným úmyslem. I když jste do svého počítače nikdy neuložili ani nenapsali informace o svém bankovním účtu, rodném čísle, čísle kreditní karty, adrese, telefonním čísle atd. – to vše by bylo pro zloděje okamžitě cenné – je tu spousta věcí, které byste chtěli počítač připojený k internetu. Vloupání do vašeho e -mailu například poskytne spammerovi nebo autorovi malwaru přístup k potenciálně tisícům e -mailových adres. Představte si, že by problém s otevřeným zabezpečením umožnil někomu skenovat otvory tak, aby měl k vašemu počítači přístup pouze k instalaci keyloggeru. To by jednotlivci na přijímacím konci umožnilo přístup ke všemu, co kdy zadáte na klávesnici. Samotný počítač je často stejně cenný jako informace na něm. Pokud je hacker schopen tiše nainstalovat určitý druh programu na váš počítač, můžete se stát dalším počítačem mezi miliony dalších počítačů s drony a dělat tak nabídky jejich vůdce. Toto, obvykle nazývané útok DDoS, je často způsobeno likvidací vysoce postavených obchodních a vládních webů. Takže i když může být nepříjemné instalovat hromadu aktualizací jednou za měsíc, je opravdu důležité, abyste to udělali. Naštěstí i toto otravování jednou za měsíc končí. Počínaje Windows 10 se aktualizace instalují mnohem pravidelněji než v Patch Tuesday a obvykle s mnohem menšími potížemi.

Proč Microsoft na prvním místě nevylepšil zabezpečení systému Windows a jeho dalšího softwaru?

Určitě můžete tvrdit, že mohli udělat lepší práci. Náhodou s vámi souhlasíme. Při vývoji softwaru by mělo být bezpochyby vynaloženo větší úsilí na zabezpečení. Neříkáme, že žádný neexistuje – určitě existuje – ale více je v tomto případě pravděpodobně lepší. Je také důležité si uvědomit, že všechny škodlivé oči jsou ve Windows. Je to obrovské množství počítačů na světě. Když se hacker snaží něco zneužít, největší ranou pro něj je Windows. Jinými slovy, Windows prochází mnohem větší kontrolou než jiné operační systémy. Pokud však neuvažujete o instalaci jiného operačního systému než Windows, není tato diskuse opravdu cenná. Je to vlastně dobrá zpráva, když je opraven problém se zabezpečením, a to je pravděpodobně lepší způsob, jak se podívat na někdy velké množství aktualizací, které vidíte.

Aktualizace, které byly právě nainstalovány, jejich dokončení nebo konfigurace trvá dlouho. Co mám dělat?

Mnoho aktualizací provádí skutečnou instalaci nebo dokončení, když se počítač vypne nebo spustí. I když to opravdu není příliš běžné, někdy Windows během tohoto procesu zamrzne. Ujistěte se, že jste si přečetli celou příručku pro řešení potíží, ale je tu jedna věc, kterou zde chceme zmínit: nezoufej. Nerestartujte počítač, když se spouští, pokud to trvá o minutu déle, než jste zvyklí – můžete situaci nakonec zhoršit.

Právě byly nainstalovány aktualizace Patch Tuesday a můj počítač nefunguje správně! Co teď?

Máte spoustu možností, včetně zrušení aktualizací, spouštění určitých procesů oprav a mnoho dalších.

Testuje Microsoft tyto aktualizace, než je vytlačí?

Samozřejmě, že ano. Když aktualizace systému Windows způsobí problém, je to pravděpodobně způsobeno softwarem nebo ovladačem, který má problémy s aktualizací, nikoli samotnou aktualizací. Bohužel existuje nekonečné množství hardwarových a softwarových konfigurací, které mohou existovat na počítači se systémem Windows. Testování všech možných počítačových systémů by bylo nemožné.

Proč Microsoft neopravil problém, který jejich aktualizace způsobila na mém počítači?

Pravděpodobně proto, že to nebyla chyba Microsoftu. Nepřesně. Je pravda, že aktualizace přišla od společnosti Microsoft. Je pravda, že váš počítač měl kvůli aktualizaci nějaké škodlivé efekty. To však neznamená, že aktualizace měla sama o sobě nějaký problém. Windows má na světě více než jednu miliardu počítačů. Pokud by oprava způsobila rozsáhlý problém, slyšeli byste o tom v národních a pravděpodobně i místních zprávách. Jak jsme zmínili v odpovědi na výše uvedenou otázku, skutečnou příčinou problému je pravděpodobně špatně vyvinutý ovladač nebo softwarový program ve vašem počítači.

Vždy se mi zdá, že mám problémy s aktualizacemi systému Windows. Mohu je nějakým způsobem zabránit tomu, aby způsobovaly problémy?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, a to jak pro zabránění vzniku problému, tak pro přípravu v případě, že k němu dojde.

Mohu zastavit automatickou instalaci aktualizací nebo úplně zakázat Windows Update?

Ano, ale pouze v případě, že používáte verzi systému Windows starší než Windows 10, protože vám tento operační systém neumožňuje úplně zakázat aktualizace. Přestože nedoporučujeme úplně vypnout službu Windows Update, je zcela rozumné trochu „ztlumit vytáčení“, pokud byste chtěli mít trochu větší kontrolu nad procesem aktualizace.