Skip to content

Co dělat, když váš pevný disk vydává hluk

9 de Srpen de 2021
what to do when your hard drive is making noise 2624891 eed2c633c2ee41778a6b175e7820e30e

Pevné disky jsou obvykle téměř tiché, ale některé z nich při přístupu nebo vypnutí vypínají tlumené zvuky – to je normální. Na druhou stranu, pokud začnete slyšet zvuky jen příležitostně nebo zvuky, které jste nikdy předtím neslyšeli – například klikání, broušení, vibrace nebo pískání -, může dojít k selhání vašeho pevného disku. Datacentrum nabízí ukázkové zvuky vadných pevných disků, které mohou znít jako to, co slyšíte. Následující kroky vám pomohou určit, zda je na vině skutečně pevný disk, a pokud ano, co dělat dál, než budou všechna vaše drahocenná data definitivně pryč.

Co dělat, když váš pevný disk vydává hluk

  1. Ověřte, že zdrojem hluku je pevný disk a ne jiná hardwarová součást. Pokud například odpojíte napájecí a datové kabely z pevného disku, ale přesto při spuštění počítače uslyšíte hluk, je jasné, že problém není v pevném disku. Vyzkoušejte každý scénář, abyste skutečně určili zdroj. Pokud hluk zmizí, když je zapojen napájecí kabel, ale vrátí se, když připojíte datový kabel k pevnému disku, pravděpodobně budete muset datový kabel vyměnit. Pokud si nejste jisti, jak se dostat do počítače, přečtěte si naši příručku Jak otevřít pouzdro stolního počítače.

  2. Pokud jste si jisti, že na vině je samotný pevný disk, spusťte bezplatný diagnostický software pevného disku, který je již k dispozici na mnoha počítačích nebo je k dispozici na internetu. Pokročilejší diagnostický software je také k dispozici za cenu od různých vývojářů.

    HDDScan v4.0 ve Windows 8

    HDDScan.
    Při spouštění diagnostického softwaru je nejlepší zavřít všechny ostatní programy a odpojit všechny ostatní jednotky nebo zařízení, které netestujete, aby výsledky nebyly zkreslené. Diagnostický software v nejlepším případě pouze označí oblasti pevného disku, které selhávají, jako „špatné“, a zabrání tomu, aby je počítač v budoucnu používal. Opravdu to nevyřeší pevný disk, který fyzicky selhává.

  3. Pokud jakékoli opravy provedené diagnostickým softwarem dočasně nevyřeší hluk pevného disku, proveďte zálohu systému a vyměňte pevný disk.

  4. Pokud diagnostický software pomáhá opravit klikání, broušení nebo pískání, tato oprava nabízí dočasné řešení. Je pravděpodobné, že pevný disk bude nadále selhávat, dokud nebude zcela nepoužitelný. Trvalým řešením je dokončit zálohu systému a vyměnit pevný disk. Ve výjimečných případech, kdy je pevný disk hlučný pouze při přístupu k určitým datům na disku, však mohou být na vině právě tyto konkrétní sektory – problém, který může opravit některý diagnostický software.

Další nápověda Řešení potíží Hluk pevného disku

Jelikož neexistuje dobrý způsob, jak opravit vadný pevný disk, je ochrana dat pravidelným zálohováním nezbytná. S aktuální zálohou je obnova po selhání pevného disku stejně jednoduchá jako instalace nového disku a obnovení dat. Nejlepší způsob, jak zálohovat data, je služba online zálohování, protože vaše soubory jsou uloženy v cloudu a jsou méně náchylné ke ztrátě nebo zničení. Rychlejší metodou je však použít bezplatný zálohovací program – některé z těchto programů mohou dokonce klonovat soubory z vadného pevného disku a umístit je na nový fungující pevný disk. Polovodičové disky (SSD) nemají pohyblivé části jako magnetický pevný disk, takže neuslyšíte, že by některý z nich selhal tak, jak je tomu u rotujícího pevného disku. Zvuky vydávají také externí pevné disky. Tyto zvuky vznikají, když se jednotka připojuje k počítači kvůli problému s připojením napájení nebo kabelu. Zkuste opravit zvuky z externího pevného disku zapojením napájecího adaptéru přímo do zdi namísto rozbočovače, kratším kabelem USB, porty USB 2.0+ nebo připojením pevného disku k portu USB na zadní straně počítače místo přední. Fragmentovaný pevný disk generuje další aktivitu disku. Použijte bezplatný program pro defragmentaci, který pomůže prodloužit životnost pevného disku, ale pravděpodobně problém nevyřeší na většině hlučných pevných disků. Pokud potřebujete své soubory dostat z vadného pevného disku, přečtěte si naše Časté dotazy k obnově souborů. Ačkoli to není běžné, je možné, že hluk pevného disku je způsoben vadným ovladačem zařízení. Informace o aktualizaci ovladače pevného disku najdete v části Jak aktualizovat ovladače v systému Windows.

Další zvuky, které může počítač vydávat

Pevný disk není jedinou součástí počítače. Máte také napájecí zdroj, ventilátor, diskovou jednotku a další věci, které by mohly vydávat hluk. Je důležité si uvědomit, odkud hluk pochází, abyste pochopili, na co je třeba se dívat. Pokud váš počítač například pracuje v přeběhu pro konkrétní úkol, jako je videohra zaměřená na paměť, je normální slyšet rychlejší běh ventilátoru, aby byl hardware v pohodě. Místo toho může být v lopatkách ventilátoru něco zaseknutého, co způsobuje zvláštní hluk – například zvířecí chlupy. Pokud si myslíte, že skutečný zdroj podivných zvuků je ve skutečnosti jedním z fanoušků vašeho počítače, podívejte se na téma Jak opravit hlučný nebo hlučný počítačový ventilátor. Když v počítači otevřete určitý program nebo okno, můžete slyšet stále silnější hluk – ten, který lze snadno zaměnit za hluk pevného disku. To s největší pravděpodobností znamená, že v diskové jednotce je disk, který se otáčí rychleji, než tomu bylo dříve, aby z něj počítač mohl číst data, což je normální. Svislé nebo statické zvuky z reproduktorů mohou být také zaměněny za zvuky pevného disku (kabel nemusí být pevně připojen k zástrčce počítače), stejně jako některé kódy zvukových signálů systému BIOS a vysoké kvílení.