Skip to content

Co je soubor XSLT?

11 de Září de 2021
xslt file icons 582634b25f9b58d5b151b486

Soubor s příponou XSLT je soubor Extensible Stylesheet Language Transformations. Je to jazyk, který pomocí pokynů XSL transformuje a stylizuje soubor XML.

Jak se používají

Soubor XSLT je textový soubor a poskytuje pravidla, která by měl soubor XML dodržovat. Kromě jiných funkcí jej lze použít k třídění a uspořádání různých částí souboru XML a skrytí některých prvků před úplným zobrazením. W3Schools.com má několik příkladů XSLT, na které se můžete podívat. Když se tyto soubory používají se soubory XML, původní soubor XML se nijak nezmění. Místo toho se vytvoří nový soubor XML. Soubory XSLT lze ve skutečnosti použít k „transformaci“ nejen souborů XML, ale také mnoha dalších strukturovaných dokumentů.

Mnoho dalších informací o tom, jak jsou tyto soubory strukturovány, a příklady a návody k jejich použití, najdete na W3Schools a v oficiální dokumentaci specifikace XSLT.

Jak otevřít soubor XSLT

Soubor XSLT můžete otevřít v libovolném textovém editoru, protože je to pouze textový soubor. Windows Poznámkový blok je textový editor integrovaný do systému Windows a může být užitečný, pokud potřebujete rychle provést změnu, ale pravděpodobně to není nejlepší program pro náročné úpravy. K otevření a úpravě souboru XSLT použijte jeden z našeho seznamu nejlepších editorů volného textu. Strukturuje soubor způsobem, který ho dělá hodně snadnější úpravy a čtení než u těch nejzákladnějších textových editorů, jako je Poznámkový blok. Microsoft Visual Studio je další otvírák a editor XSLT, který zjednodušuje celý proces úprav. Zatímco provádíte změny v souboru, můžete si prohlédnout, jak budou transformace vypadat ve výsledném souboru prostřednictvím souboru XML Jídelní lístek. Ačkoli nejsou zdarma, XMLSpy XSLT Editor a Liquid Studio jsou některé další dobré možnosti. Můžete také otevřít soubor ve webovém prohlížeči pro zobrazení kódu, ale to vám nedovolí provádět žádné úpravy.

Jak převést soubor XSLT

Pokud otevřete soubor XSLT v editoru, jako je Visual Studio, budete moci soubor uložit do řady dalších formátů, jako jsou XSL, XSD, XML, DTD, CONFIG a další. Co můžete místo převodu souboru XSLT hledat, je způsob, jak jej skutečně použít k zamýšlenému účelu, kterým je transformace souborů XML. Soubory XSLT vytvářejí dokumenty kombinací pokynů souboru XSL a kódu souboru XML. K tomuto účelu můžete použít XSL Transformer FreeFormatter.com. Podporuje vkládání hodnot XML a XSL na web a také odesílání těchto souborů z počítače.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud nemůžete soubor otevřít pomocí výše uvedených programů, pravděpodobně si pletete jinou příponu souboru. Některé jsou tak podobné, že je snadné je špatně přečíst, protože si myslíte, že máte do činění se souborem XSLT. Například XLSX, XSPF a XSLIC (XenServer License) vypadají, že by mohly nějak souviset se soubory XSLT. Pokud ale tyto soubory zkusíte otevřít v některém z výše uvedených programů, pravděpodobně se zobrazí chyba.