Co je to Android? Nemluvíme o robotech. V tomto případě mluvíme o smartphonech. Android je populární operační systém pro mobilní telefony s operačním systémem Linux vyvinutý společností Google. Operační systém Android (OS) napájí telefony, hodinky a dokonce i autorádia. Podívejme se blíže a zjistíme, co Android ve skutečnosti je.
Android open-source projekt
Android je široce přijímaný open-source projekt. Google aktivně vyvíjí platformu Android, ale část z ní dává zdarma výrobcům hardwaru a telefonním operátorům, kteří chtějí používat Android na svých zařízeních. Google účtuje výrobcům poplatky pouze v případě, že si nainstalují také část OS s aplikacemi Google. Mnoho (ale ne všechna) hlavní zařízení, která používají Android, se také rozhodnou pro část služby Google Apps. Jednou významnou výjimkou je Amazon. Ačkoli tablety Kindle Fire používají Android, nepoužívají části Google a Amazon udržuje samostatný obchod s aplikacemi pro Android.
Za telefonem
Android napájí telefony a tablety, ale Samsung experimentoval s rozhraními Androidu na jiné než telefonní elektronice, jako jsou fotoaparáty a dokonce i ledničky. Android TV je herní / streamovací platforma, která používá Android. Parrot vyrábí digitální fotorámeček a autorádio s Androidem. Některá zařízení přizpůsobují Android s otevřeným zdrojovým kódem bez aplikací Google, takže můžete, ale nemusíte rozpoznat Android, když ho uvidíte. Seznam přizpůsobení a aplikací pokračuje dál a dál.
Otevřete alianci sluchátek
Google vytvořil skupinu hardwarových, softwarových a telekomunikačních společností s názvem Open Handset Alliance s cílem přispět k vývoji Androidu. Většina členů si také klade za cíl vydělávat peníze z Androidu, ať už prodejem telefonů, telefonních služeb nebo mobilních aplikací.
Google Play (Android Market)
Kdokoli si může stáhnout sadu SDK (software development kit), psát aplikace pro telefony Android a začít vyvíjet pro obchod Google Play. Vývojářům, kteří prodávají aplikace na trhu Google Play, je účtováno přibližně 30% jejich prodejní ceny v poplatcích, které jdou za udržení trhu Google Play. (Model poplatků je pro trhy distribuce aplikací docela typický.) Některá zařízení nezahrnují podporu Google Play a mohou používat alternativní trh. Kindles používají vlastní trh aplikací společnosti Amazon, což znamená, že Amazon vydělává peníze z prodeje všech aplikací.
Poskytovatelé služeb
IPhone byl velmi populární, ale když byl poprvé představen, byl exkluzivní pro AT&T. Android je otevřená platforma. Mnoho operátorů může potenciálně nabízet telefony se systémem Android, ačkoli výrobci zařízení mohou mít exkluzivní dohodu s operátorem. Tato flexibilita umožnila Androidu neuvěřitelně rychle růst jako platforma.
Služby Google
Protože Google vyvinul Android, přichází s mnoha aplikačními službami Google nainstalovanými ihned po vybalení z krabice. Gmail, Kalendář Google, Mapy Google a Chytré karty Google jsou předinstalovány na většině telefonů Android. Protože je však možné Android upravit, mohou si jej dopravci zvolit změnit. Například společnost Verizon Wireless upravila některé telefony Android tak, aby jako výchozí vyhledávač používaly Bing. Účet Gmail můžete také odebrat sami z většiny telefonů se systémem Android.
Dotyková obrazovka
Android podporuje dotykovou obrazovku a bez ní je obtížné jej používat. K navigaci můžete použít trackball, ale téměř vše se děje pomocí dotyku. Android také podporuje vícedotyková gesta, například přiblížení nebo oddálení. To znamená, že Android je dostatečně flexibilní, aby mohl potenciálně podporovat další metody zadávání, například joysticky (pro Android TV) nebo fyzické klávesnice. Softwarová klávesnice (klávesnice na obrazovce) ve většině verzí systému Android podporuje buď klepání na klávesy jednotlivě, nebo tažení mezi písmeny, aby bylo možné slova vysvětlit. Android poté uhádne, co máte na mysli, a slovo automaticky doplní. Tato interakce ve stylu přetahování se zpočátku může zdát pomalejší, ale zkušení uživatelé ji považují za mnohem rychlejší než zprávy klepnutím na klepnutí.
Bezpečnostní
Téměř všechny telefony Android nyní nabízejí určitou úroveň zabezpečení, od identifikace otisků prstů po funkce rozpoznávání obličeje. Většina také podporuje dvoufaktorové autentizační procesy a nabízí možnosti zabezpečení obrazovky uzamčení, jako je trasování vzoru přes tečky nebo zadávání kódu PIN nebo hesla, které zabrání cizím osobám v přístupu k telefonu. Můžete také zamknout aplikace různými způsoby.
Fragmentace
Jednou z častých kritik Androidu je, že jde o fragmentovanou platformu. Telefonní operátoři jako Motorola, HTC, LG, Sony a Samsung přidali do systému Android vlastní uživatelská rozhraní a nemají v úmyslu přestat. Cítí, že odlišuje jejich značku, i když vývojáři často vyjadřují frustraci z nutnosti podporovat tolik variací.
Dobré a špatné fragmentace
Android je vzrušující platforma pro spotřebitele a vývojáře. V mnoha ohledech jde o filozofický opak iPhonu. Tam, kde se iPhone pokouší vytvořit nejlepší uživatelský zážitek omezením hardwarových a softwarových standardů, se Android snaží zajistit to otevřením co největší části operačního systému. To je dobré i špatné. Fragmentované verze Androidu mohou poskytovat jedinečný uživatelský zážitek, ale také znamenají méně uživatelů na variantu. To znamená, že je těžší podporovat vývojáře aplikací, výrobce příslušenství a autory technologií (ahem). Protože každá aktualizace systému Android musí být upravena pro konkrétní upgrade hardwaru a uživatelského rozhraní každého zařízení, znamená to také, že aktualizovaným telefonům s Androidem bude aktualizace trvat déle. Kromě problémů s fragmentací je Android robustní platformou, která se může pochlubit některými z nejrychlejších a nejúžasnějších telefonů a tabletů na trhu.