Skip to content

Co je to soubor 3GP?

9 de Srpen de 2021
3gp file 2619274 37c64007889e49fba8d62e744a37ecd8

Soubor s příponou 3GPP (3GPP (3rd Generation Partnership Project)) je multimediální soubor 3GPP. Tento formát video kontejneru byl vyvinut se záměrem ušetřit místo na disku, šířku pásma a využití dat, a proto jsou často viděny vytvořené z mobilních zařízení a přenášené mezi nimi. Je to požadovaný standardní formát pro mediální soubory odesílané pomocí služby Multimedia Messaging Service (MMS) a Multimedia Broadcast Multicast Services (MBMS). Soubory v tomto formátu mohou někdy používat příponu souboru .3GPP, ale neliší se od souborů, které používají příponu .3GP.

3GP vs. 3G2

3G2 je ve srovnání s formátem 3GP velmi podobný formát, který obsahuje určitá vylepšení, ale také určitá omezení. Zatímco 3GP je standardním formátem videa pro telefony založené na GSM, telefony CDMA používají formát 3G2, jak je specifikováno ve 3. skupině partnerské projektové skupiny 2 (3GPP2). Oba formáty souborů mohou ukládat stejné video streamy, ale formát 3GP je považován za vynikající, protože dokáže ukládat zvukové toky ACC+ a AMR-WB+. Ve srovnání s 3G2 však nemůže obsahovat zvukové toky EVRC, 13K a SMV/VMR. Všechno, co bylo řečeno, pokud jde o praktické použití jednoho z nich, programy, které mohou otevírat a převádět soubory 3GP, jsou téměř vždy stejné, které mohou pracovat se soubory 3G2.

Jak otevřít soubor 3GP nebo 3G2

Oba soubory lze přehrávat na mnoha různých mobilních telefonech 3G, aniž byste potřebovali speciální aplikaci. Přestože mohou existovat určitá omezení, mobilní zařízení 2G a 4G jsou také téměř vždy schopna nativně přehrávat soubory 3GP/3G2. Pokud chcete samostatnou mobilní aplikaci pro přehrávání souborů 3GP, OPlayer je jednou z možností pro iOS a uživatelé Androidu mohou vyzkoušet MX Player nebo Simple MP4 Video Player (funguje i přes svůj název). Multimediální soubor můžete otevřít také na počítači. Komerční programy budou samozřejmě fungovat, ale existuje také spousta freewarových přehrávačů 3GP/3G2. Můžete například použít software, jako je bezplatný přehrávač médií QuickTime od společnosti Apple, bezplatný přehrávač médií VLC nebo program MPlayer. Soubory 3G2 a 3GP můžete také otevřít pomocí programu Microsoft Windows Media Player, který je součástí systému Windows. K jejich správnému zobrazení však možná budete muset nainstalovat kodek, například bezplatný dekodér videa FFDShow MPEG-4.

Jak převést soubor 3GP nebo 3G2

Pokud se soubor nepřehraje na vašem počítači nebo mobilním zařízení, lze jej převést na použitelnější formát jako MP4, AVI nebo MKV pomocí jednoho z těchto bezplatných programů pro převádění videa. Jeden z našich oblíbených bezplatných převaděčů videa, který podporuje oba formáty, je Any Video Converter. Zamzar a FileZigZag jsou další dva bezplatné převaděče souborů, které převádějí tyto typy souborů na webový server, což znamená, že nemusíte sami stahovat žádný software. Stačí nahrát soubor 3GP nebo 3G2 na některou z těchto webových stránek a budete mít možnost převést soubor na jiný formát (3GP-to-3G2 nebo 3G2-to-3GP) a také převést buď na MP3, FLV, WEBM, WAV, FLAC, MPG, WMV, MOV nebo jakýkoli jiný populární audio nebo video formát. Program FileZigZag vám také umožňuje vybrat zařízení, na které jej chcete převést. To je velmi užitečné, pokud si nejste jisti, jaké formáty vaše zařízení podporuje nebo jakou příponu souboru by měl soubor mít, aby se mohl přehrávat na vašem konkrétním zařízení. Vybírat můžete z předvoleb, jako jsou Android, Xbox, PS3, BlackBerry, iPad, iPhone a další. Příponu souboru (jako příponu souboru 3GP/3G2) obvykle nemůžete změnit na takovou, kterou váš počítač rozpozná a očekává, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný (přejmenování ve skutečnosti není konvertovat soubor). Ve většině případů musí proběhnout skutečná konverze formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod (pro jiné typy souborů, jako jsou dokumenty a obrázky, lze použít jiný převodník souborů). Protože však oba používají stejný kodek, můžete mít štěstí při přejmenování souboru na jeden s příponou .MP4, pokud je zařízení, na kterém chcete soubor přehrát, v tomto ohledu trochu vybíravé. Totéž platí pro soubory .3GPP.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud se váš soubor v tuto chvíli neotevře, je velká šance, že si špatně přečtete příponu souboru a zaměníte s ním jiný formát. Některá rozšíření souborů vypadají opravdu podobně, což může vést k domněnce, že i formáty jsou podobné. Bohužel tomu tak není vždy. Například soubory 3PE mohou na první pohled vypadat, že mají co do činění s formáty popsanými na této stránce, ale jsou to opravdu formy používané TurboTaxem. G3, který se používá pro faxové obrázky, by také mohl být chybně chápán jako 3GP. Jeden, který vypadá hodně jako 3G2, je 323, což jsou soubory H.323 Internet Telephony používané některými aplikacemi pro videokonference. Pokud váš soubor ve skutečnosti nekončí zde popsanými příponami souborů, prozkoumejte písmena/čísla, která vidíte, abyste se dozvěděli více o formátu a o tom, jaký program potřebujete k otevření nebo převodu. FAQ

  • Jak převedu soubor 3GP na MP3?

    Použijte převaděč video programů, jako je MiniTool Video Converter nebo FileZigZag, který nevyžaduje žádnou instalaci softwaru. V FileZigZag přejděte na Konverze > vyberte typ videa> Video > 3GP do MP3 > nahrajte soubor 3GP.

  • Které programy pro Windows přehrávají soubory 3GP?

    Windows Media Player 12 je dodáván s předinstalovaným operačním systémem Windows 10, Windows 8.1 a Windows 7 a přehrává soubory 3GP a mnoho dalších formátů. Pokud máte potíže s přehráváním souboru 3GP nebo vás zajímají další bezplatné programy s podporou Windows pro 3GP, zvažte VLC Media Player a GOM Player.

  • Jak převedu soubor 3GP na MPEG?

    MiniTool Video Converter a Clone2Go Free Video Converter jsou bezplatné programy, které podporují převody souborů 3GP na MPEG. Další možností je stáhnout Online Converter, který je bez instalace a funguje s Windows, macOS a Linux.