Skip to content

Co je Windows jako služba?

10 de Srpen de 2021
windowsservice 5c88903b46e0fb0001a0bf34

Windows jako služba je fráze, kterou Microsoft používá k popisu svého moderního přístupu k distribuci aktualizací operačního systému (OS) Windows 10. Tím, že se Windows chová jako služba, aktualizace operačního systému Windows 10 a nové funkce se uživatelům rozšiřují průběžně po celý rok, jakmile jsou připraveni ke spuštění. Dříve byl systém Windows považován za samostatný produkt a Microsoft obvykle aktualizoval aktualizace do významné verze softwaru nebo nové verze operačního systému. Přístup Windows jako služba umožňuje Windows 10 vyvíjet se a růst rychleji než předchozí operační systémy Windows.

Je Windows jako služba operační systém?

Windows jako služba není operační systém. Je to metoda pro testování a uvolňování funkcí systému Windows rychleji než tradiční přístup. Fráze, Windows jako služba, byla použita k označení cloudových desktopů a aplikací Windows. Tato schopnost umístit operační systémy a programy Windows do cloudu se nyní nazývá Desktop as a Service nebo Windows Virtual Desktop, aby nedošlo k záměně.

Co znamená Windows jako služba pro uživatele?

Windows jako služba znamená, že uživatelé nebudou muset každých několik let aktualizovat na nový operační systém, aby získali nejnovější aktualizace a funkce zabezpečení. Místo toho mohou uživatelé nadále používat na svém počítači operační systém Windows 10 a bude dostávat pravidelné aktualizace, které zvýší jeho funkčnost a zabezpečení. Windows jako služba nevyžaduje registraci. Jde pouze o to, jak jsou vyvíjeny a distribuovány nejnovější aktualizace. Všechny aktualizace Windows 10 jsou zdarma. Přístup Windows jako služba obvykle vede k měsíčním kumulativním aktualizacím a dvouletým aktualizacím funkcí. Zde je návod, jak se tyto dva typy aktualizací liší.

  • Kumulativní aktualizace systému Windows 10: Tyto aktualizace operačního systému Windows 10 jsou obvykle vydávány měsíčně a obsahují zásadní aktualizace zabezpečení a relativně malé aktualizace softwaru k opravě chyb a vylepšení funkcí. Kumulativní aktualizace zahrnují všechny změny z předchozích kumulativních aktualizací. Pokud uživatel zmeškal aktualizaci, stačí mu stáhnout nejnovější aktualizaci, aby získal veškeré přidané zabezpečení a opravy.
  • Aktualizace funkcí systému Windows 10: Microsoft dvakrát ročně vydává velkou aktualizaci systému Windows 10, která obsahuje řadu nových funkcí a aplikací první strany. Mezi příklady některých nových funkcí přidaných do systému Windows 10 s předchozími aktualizacemi funkcí patří Windows Ink, Xbox Game Bar a aplikace Windows 10 Your Phone.

Jak Windows Insider pomáhá Windows jako služba?

Dříve společnost Microsoft vydávala náhledy blížící se datu spuštění, které společnosti používaly k testování kompatibility se svými programy. To jim však ponechalo velmi málo času na kontrolu kompatibility a chyb. Se strategií Windows jako služby Microsoft nejprve testuje funkce a aktualizace ve vlastní režii a poté tyto předběžné verze zpřístupňuje k testování poměrně brzy prostřednictvím programu Windows Insiders. Windows Insiders jsou vývojáři a obecní nadšenci Windows, kteří se přihlásili k testování dřívějších verzí operačního systému Windows 10 a aplikací. Mohou poskytovat podrobnou zpětnou vazbu o tom, co se jim líbí a co ne, navrhovat nové funkce a hlásit chyby. Microsoft rozesílá různé iterace operačního systému různým skupinám zasvěcených osob. Poté, co byly všechny chyby odstraněny, vstupuje do široké veřejnosti.

Musíte být Windows Insider?

Není nutné se připojovat k programu Windows Insider. Program je primárně určen pro vývojáře, aby testovali své aplikace a služby, i když se zkušení uživatelé také zaregistrují, aby získali nové funkce dříve než ostatní. Je důležité si uvědomit, že verze operačního systému, které Insiders získají, mohou mít poměrně závažné chyby. Pokud máte zájem připojit se k programu Windows Insider, můžete tak učinit otevřením Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Program Windows Insider.

Další příklady modelu „Jako služba“

Model podpory „jako služba“ je u společností stále oblíbenější díky své schopnosti udržovat produkty relevantní v konkurenčním technologickém prostoru a rychleji odstraňovat chyby. Mnoho společností vyrábějících videohry začalo přecházet na hry jako obchodní model služeb, aby zlepšilo loajalitu zákazníků a zvýšilo zisky. Společnosti například namísto vydávání řady videoher v sérii nyní vydávají jednu a rozhodují se ji podporovat průběžnými aktualizacemi obsahu. Fortnite, Star Wars Battlefront II, Overwatch a PlayerUnknown’s Battlegrounds jsou příklady her jako služby.