Skip to content

Jak aplikace Facebook a Messenger vybíjí baterii telefonu

9 de Srpen de 2021
PhonesCharging MurieldeSeze DigitalVision Getty 56ce0d8a5f9b5879cc5c3f7b

Aplikace Facebook a Facebook Messenger pro zařízení iOS a Android spotřebovávají hodně baterie. Kromě stížností od lidí z celého světa provedly testy úřady a analytici. Potvrdili, že oba jsou prase na baterie, i když se aplikace nepoužívají. Pokud uvažujete o použití aplikace spořiče baterie a posilovače výkonu k vyřešení tohoto problému, nemusí to fungovat. Co tedy můžete dělat?

Jak Facebook využívá váš procesor a baterii

K vybíjení baterie a výkonu dochází při používání aplikací a v případě, že jsou aplikace nečinné a mají být spící. Facebook tento problém uznal a částečně vyřešil. Řešení se však nezdá být uspokojivé. Ari Grant z Facebooku nabídl dva důvody problému: roztočení procesoru a špatnou správu zvukových relací. Roztočení CPU je složitý mechanismus. CPU je mikroprocesor vašeho smartphonu. Poskytuje služby (spouští) vlákna, což jsou úkoly, které je třeba spouštět spuštěnými programy nebo aplikacemi. CPU obsluhuje několik aplikací nebo vláken způsobem, který se uživateli jeví jako simultánní (což je základní princip víceúlohových zařízení – zařízení, která provozují více programů současně), ale zahrnuje servis jedné aplikace nebo vlákna současně po dobu krátké časové období, střídání se s vlákny. Vlákno často čeká, až se něco stane, než bude obsluhováno procesorem, jako vstup uživatele (například písmeno napsané na klávesnici) nebo data vstupující do systému. Vlákno aplikace Facebook zůstává v tomto zaneprázdněném stavu čekání po dlouhou dobu (například při čekání na událost související s oznámením push), stejně jako mnoho dalších aplikací. Také neustále dotazuje a hlasuje pro tuto událost, takže je poněkud aktivní, aniž by dělal něco užitečného. Jedná se o otáčení CPU, které spotřebovává energii baterie a další zdroje ovlivňující výkon a životnost baterie.

Multimédia jsou rozrušovač baterie

Druhý problém nastává po přehrávání multimédií na Facebooku nebo po komunikaci zahrnující zvuk, kde špatná správa zvuku způsobuje plýtvání. Po zavření videa nebo hovoru zůstane zvukový mechanismus otevřený, což způsobí, že aplikace použije na pozadí stejné množství zdrojů, včetně času CPU a napájení z baterie. Nevydává však žádný zvukový výstup a vy nic neslyšíte, proto si ničeho nevšimnete. V návaznosti na to Facebook oznámil aktualizace svých aplikací s částečnými opravami těchto problémů. První věcí, kterou musíte udělat, je aktualizovat aplikace Facebook a Messenger. K tomuto datu však výkony a metriky spolu se sdílenými zkušenostmi uživatelů naznačují, že problém stále existuje. Existuje podezření, že existují další problémy související s aplikací spuštěnou na pozadí. Stejně jako zvuk může být špatně spravováno několik dalších parametrů. Operační systém vašeho telefonu má spuštěné služby (systémový software na pozadí), které fungují jako zprostředkovatelé aplikací, které používáte. Může se stát, že neefektivní správa aplikace Facebook způsobí neefektivitu těchto ostatních aplikací. Metriky výkonu a baterie tak neukazují neobvyklou spotřebu pouze pro Facebook, ale sdílejí ji s ostatními aplikacemi. Aplikace Facebook jako zdroj problému by mohla tuto neefektivitu rozšířit na další aplikace pomocných systémů, což by způsobilo celkovou neefektivitu a abnormální spotřebu baterie.

Co můžeš udělat

Udržujte své aplikace Facebook a Messenger aktualizované v naději, že částečné řešení navržené Facebookem bude pro vás fungovat. Lepší z hlediska výkonu je odinstalovat aplikace Facebook a Messenger a pomocí prohlížeče přistupovat k účtu Facebook. Bude to fungovat stejně jako na vašem počítači. Nebude mít takové finesy, jaké aplikace poskytuje, pro které byla vytvořena, ale můžete ušetřit minimálně pětinu výdrže baterie. Zvažte také použití štíhlejšího prohlížeče, který využívá nejméně prostředků, a zůstaňte do něj přihlášeni. Jedním z příkladů je Opera Mini.