Skip to content

Jak naformátovat rozhlasový program

10 de Srpen de 2021
mixed race disc jockey talking into mic in studio 182939427 597f32b6054ad9001166325d

Co vědět

  • Začněte od základů: Rozhodněte se o časovém úseku, délce pořadu a tématu nebo žánru obsahu.
  • Formát pro hypotetickou show je následující: : 00 OPEN -: 10 Stop Set -: 20 Stop Set -: 30 CLOSE.
  • U pokročilého formátování zvažte uspořádání obsahu podle tempa, hudební éry nebo produkčních prvků.

Pro někoho termín formát evokuje představy programových ředitelů nebo rádiových poradců, jak sedí ve sterilních kancelářích a přelévají strukturu typické programovací hodiny. Naučit se formátovat rozhlasový program nebo podcast se správným obsahem je přesto velmi důležité.

Lidé milují pořádek

Můžete si představit svůj vlastní rozhlasový pořad jako divokou jízdu pobuřujících rozměrů. Pamatujte však, že lidé jsou stále tvorové, kteří hledají pořádek – dokonce i v nepořádku.

Nastavte téma a čas

Řekněme, že jste vytvořili streamovací internetovou stanici s tureckou lidovou hudbou a pět dní v týdnu budete hostit show s největšími jmény turecké lidové hudby. Minimálně chcete, aby to vaši posluchači věděli když vaše show se vysílá. Pokud se rozhodnete, že bude večer ve 22 hodin, právě jste naformátovali svou stanici. Ve skutečnosti první rozhodnutí o formátu rozhodovalo o turecké lidové hudbě (dobrá práce!) A druhé rozhodnutí bylo umístit vaši show ve 22 hodin. Alespoň teď budou posluchači vědět, kdy se na vaši show naladit.

Začněte úvodem, ukončete Outrem

Začít s nějakým druhem není špatný nápad otevřeno nebo intro to vysvětluje, co se lidé chystají slyšet a koho poslouchají. Intros jsou také skvělým místem pro poděkování sponzorům programu. Stejně tak ukončete show s zavřít nebo outro. Pro posluchače, kteří se naladí uprostřed nebo jen zmeškají začátek, vám outro dá vědět, co poslouchali, kdo a možná i to, jak vám poslat e -mail nebo adresu vašeho webu.

Volby obsahu

Toto jsou základní formáty. Odtud vyplníte strom s volbami obsahu:

  • Chystáte se během show dělat přestávky, abyste si zahráli nahranou reklamu sponzora nebo reklamu na svůj vlastní produkt nebo službu?
  • Pokud ano, kolik „zastávkových sad“ (reklamních přestávek) integrujete a jak dlouho budou trvat? Můžete mít 30minutový podcast a dvakrát se zastavit pro oznámení o komerční nebo veřejné službě: 10 minut do vašeho programu a poté o 10 minut později.

Pokud přibližně víte, kdy budete dělat tyto přestávky, můžete lépe naplánovat každý segment vaší show, který je obklopuje. Již formát naší hypotetické show vypadá takto:

: 00 OPEN -: 10 Stop Set -: 20 Stop Set -: 30 CLOSE

Formátování talk show je snadné a struktura vám pomůže zrychlit program. Logika formátování má původ v rádiu, ale stejně dobře to platí i pro podcasting.

Pokročilejší formátování

Co když jste se rozhodli udělat Oldies show s hudbou z 80. let? Nemusíte nic plánovat ale možná budete chtít nastavit formát, který šíří hudbu způsobem, který buď:

  1. Umožňuje vašim skladbám rotovat desetiletí rovnoměrně podle roku; nebo
  2. Představuje hudbu tempem a vytváří „kopce a údolí“, aby posluchač neslyšel příliš mnoho pomalých písniček za sebou (nebo rychlých).

A když nemluvíte mezi skladbami, vložíte produkční prvky, které posluchačům řeknou, jakou stanici poslouchají? Pokud ano, kam je umístíte, aby příliš nezasahovaly do hudby nebo příliš často neopakovaly, a přesto hrály natolik, aby byly účinné?

Formátování je stále klíčové

To všechno je formátování a jakkoli vám může vadit komerční rádio, neignorujte formátování jednoduše proto, že bylo nadužíváno. Je užitečné si svůj rozhlasový pořad dobře promyslet a konstruktivně se rozhodnout, jak jej nejlépe předvést.

Období přeformátovaného rádia

Mnoho odborníků naříká, že rádio je v posledních letech příliš úzce strukturované. Nový formát JACK, který byl přijat po celé zemi, lze považovat za reakci na to. Je to jakýsi antiformátový formát-alespoň to je část toho, co se programátoři snaží sdělit posluchačům. Nepovažujte to za staré rádio; představte si to jako své rádio „na shuffle“ jako váš iPod. Stanice JACK tvrdí, že zvětšily velikost svých hudebních knihoven a odhodily stranou obvyklá pravidla o tom, která skladba bude přehrána vedle jiné skladby, když se to během typické hodiny stane a dokonce i jak často.

Sečteno a podtrženo

Jako cokoli, formáty mají své místo a přestože jsou často hanlivé, nejsou ve své podstatě zlé. Formáty dávají strukturu a jsou základem zvuku stanice nebo dokonce rozhlasové show.