Skip to content

Jak opravit zmrazení a další problémy během spouštění systému Windows

11 de Září de 2021
windows 7 install 13 crop 5968e3463df78c57f49e9f24

Obzvláště frustrující způsob, jak se počítač nemusí spustit, je ten, když během procesu spouštění systému Windows narazíte na problém, ale nemáte co dělat – žádná modrá obrazovka smrti nebo jiná chybová zpráva. Možná, že Windows 7 visí při spuštění a nutí vás dívat se hodinu na „Spuštění Windows“. Jste nuceni restartovat ručně, jen abyste sledovali, jak znovu zamrzne na stejném místě. Nebo se váš počítač se systémem Windows 10 automaticky restartuje někdy poté, co se začne načítat, což způsobuje takzvanou „smyčku restartu“. Někdy se váš počítač může dokonce zastavit v místě, kde můžete pohybovat myší, ale nic se neděje. Windows se může zdát, že se stále pokouší spustit, ale nakonec budete muset počítač restartovat ručně, aby se znovu zobrazilo stejné chování! Pokud se váš počítač ve skutečnosti spouští na přihlašovací obrazovce systému Windows, zobrazí se vám jakákoli chybová zpráva, nebo pokud se nedostanete ani přes POST, přečtěte si článek Jak opravit počítač, který se nezapne pro lepší průvodce řešením konkrétního problému. Tato příručka platí pro jakoukoli verzi systému Windows, včetně Windows 10 až Windows XP.

Jak opravit problémy se zastavením, zmrazením a restartem během spouštění systému Windows

 1. Vypněte a znovu zapněte počítač. Bohužel nemůžete správně restartovat Windows, protože není plně načten, takže to budete muset udělat ručně. Při spouštění systému Windows probíhá mnoho věcí na pozadí. Někdy věci nefungují přesně tak, jak by měly, zvláště poté, co systém Windows nainstaloval aktualizace nebo došlo k jiným zásadním změnám operačního systému, když byl naposledy spuštěn. Restartování může být vše, co Windows potřebuje, aby se vrátil do starých kolejí. Pokud se před restartem počítače na obrazovce zobrazí modrá obrazovka plná informačních záblesků, jedná se o modrou obrazovku smrti a váš počítač se stane konfigurovaným tak, aby se restartoval po jednom. Pokud chcete, můžete tento automatický restart deaktivovat.

 2. Spusťte Windows v nouzovém režimu, pokud je to možné, a poté řádně restartujte počítač. Je to tak – ne dělat cokoli v nouzovém režimu, stačí vstoupit a restartovat. Jak jste si přečetli v prvním nápadu výše, občas zavěsí aktualizace nebo jiné věci. Pokud vynucený úplný restart nefunguje, zkuste to z nouzového režimu. To funguje častěji, než byste si mysleli.

 3. Opravte instalaci systému Windows. Běžným důvodem, proč se Windows během procesu spouštění systému Windows automaticky zmrazí nebo restartuje, je ten, že jeden nebo více důležitých souborů Windows je poškozených nebo chybí. Oprava systému Windows nahradí tyto důležité soubory, aniž byste ve svém počítači odstranili nebo změnili cokoli jiného. V systému Windows 10 se tomu říká Resetujte tento počítač. Windows 8 tomu říká Resetujte počítač nebo Obnovte počítač. Ve Windows 7 a Vista se tomu říká a Oprava při spuštění. Windows XP jej označuje jako a Oprava instalace. Oprava instalace systému Windows XP je složitější a má více nevýhod než možnosti opravy dostupné v jiných operačních systémech. Pokud jste tedy uživatelem XP, možná budete chtít počkat, než vyzkoušíte kroky 4 až 6, než to zkusíte.

 4. Spusťte Windows pomocí Last Known Good Configuration. Pokud jste ve svém počítači právě provedli změnu, o které se domníváte, že mohla způsobit, že se systém Windows přestane správně spouštět, mohlo by pomoci počínaje Poslední známou dobrou konfigurací. Tím se vrátí mnoho důležitých nastavení do stavu, v jakém byly při posledním úspěšném spuštění systému Windows, doufejme, že tento problém vyřešíte a umožníte vám návrat do systému Windows.

 5. Spusťte systém Windows v nouzovém režimu a poté pomocí nástroje Obnovení systému vraťte zpět nedávné změny. Systém Windows mohl během spouštění zmrazit, zastavit nebo restartovat z důvodu poškození ovladače, důležitého souboru nebo části registru. Obnovení systému vrátí všechny tyto věci do posledního funkčního stavu, což by mohlo váš problém zcela vyřešit. V závislosti na důvodu, proč se Windows nespouští, možná ani nebudete moci vstoupit do nouzového režimu. Naštěstí můžete také Obnovení systému provést z Pokročilých možností spuštění v systému Windows 10 nebo Windows 8 nebo Možnosti obnovení systému v systému Windows 7 nebo Windows Vista a také z instalačního DVD systému Windows. Pamatujte, že obnovení systému nelze vrátit zpět, pokud je provedeno z nouzového režimu nebo z možností obnovení systému. Možná vám to bude jedno, protože stejně nemůžete normálně spustit Windows, ale je to něco, čeho byste si měli být vědomi.

 6. Z nouzového režimu znovu zkontrolujte počítač na přítomnost virů. Virus nebo jiný druh malwaru mohl způsobit dostatečně závažný problém s částí systému Windows, který způsobil, že se přestane správně spouštět. Pokud se nemůžete dostat do nouzového režimu, můžete stále vyhledávat viry pomocí spouštěcího skeneru malwaru. V našem seznamu bezplatných zaváděcích antivirových nástrojů najdete řadu různých programů, které to dokážou.

 7. Vymažte CMOS. Vymazáním paměti BIOS na základní desce se vrátí nastavení systému BIOS na výchozí tovární hodnoty. Nesprávná konfigurace systému BIOS může být důvodem, proč systém Windows během spouštění zamrzá. Pokud vymazání paměti CMOS vyřeší váš problém se spuštěním systému Windows, ujistěte se, že budoucí změny v systému BIOS budou dokončeny jeden po druhém, takže pokud se problém vrátí, budete vědět, která změna způsobila problém.

 8. Pokud je váš počítač starší než tři roky nebo pokud byl delší dobu vypnutý, vyměňte baterii CMOS. Baterie CMOS jsou velmi levné a baterie, která již nenabíjí, může být určitě příčinou zamrznutí, zastavení nebo restartování systému Windows během spouštění.

 9. Znovu vložte vše, co se vám dostane do rukou. Tím se obnoví různá připojení uvnitř vašeho počítače a je to často „kouzelná“ oprava podobných problémů se spuštěním, zejména restartovacích smyček a zamrzání. Zkuste znovu usadit následující hardware a poté zjistit, zda se systém Windows spustí správně:

  • Znovu usaďte všechny interní datové a napájecí kabely.
  • Znovu vložte paměťové moduly.
  • Znovu vložte všechny rozšiřující karty.

  Odpojte a znovu připojte také klávesnici, myš a další externí zařízení.

 10. Zkontrolujte příčiny zkratu uvnitř počítače. Elektrický zkrat je často příčinou restartovacích smyček a při spuštění systému Windows dochází k zamrzání.

 11. Otestujte RAM. Pokud jeden z modulů RAM vašeho počítače zcela selže, počítač se ani nezapne. Většinu času však paměť selhává pomalu a bude fungovat až do bodu. Pokud vaše systémová paměť selhává, počítač se může zapnout, ale pak může během spuštění systému Windows v určitém okamžiku nepřetržitě zamrznout, zastavit se nebo restartovat. Vyměňte paměť v počítači, pokud test paměti ukazuje jakýkoli problém.

 12. Otestujte napájecí zdroj. Jen proto, že se počítač původně zapne, neznamená to, že funguje napájení. I když nemusí být běžné, že se váš počítač dostane do procesu spouštění systému Windows s poškozeným napájecím zdrojem, stává se a stojí za to se na něj podívat. Vyměňte napájecí zdroj, pokud vaše testy ukazují problém s ním.

 13. Vyměňte datový kabel pevného disku. Pokud je kabel, který spojuje pevný disk se základní deskou, poškozený nebo nefunguje, při načítání systému Windows můžete zaznamenat všechny druhy problémů – včetně zamrznutí, zastavení a restartování smyček. Nemáte náhradní datový kabel pevného disku? Můžete si je vyzvednout v jakémkoli obchodě s elektronikou nebo si můžete půjčit ten, který používá jiná jednotka, jako je vaše optická jednotka, samozřejmě za předpokladu, že se jedná o stejný typ kabelu. Novější disky používají kabely SATA a starší disky používají kabely PATA. Ujistěte se, že jste se ze všech sil pokusili dokončit kroky pro řešení potíží až do tohoto. Kroky 14 a 15 zahrnují obtížnější a destruktivnější řešení problémů se zamrzáním, zastavováním a nepřetržitým restartováním během spouštění systému Windows. Je možné, že k vyřešení vašeho problému je nutné jedno z níže uvedených řešení, ale pokud jste do tohoto bodu při řešení problémů nebyli usilovní, nemůžete s jistotou vědět, že jedno z výše uvedených jednodušších řešení není to pravé jeden.

 14. Otestujte pevný disk. Fyzický problém s pevným diskem je jistě důvodem, proč se Windows může nepřetržitě restartovat, úplně zamrznout nebo se zastavit. Pevný disk, který neumí správně číst a zapisovat informace, rozhodně nemůže správně načíst operační systém. Pokud vaše testy ukazují problém, vyměňte pevný disk. Po výměně pevného disku budete muset provést novou instalaci systému Windows. Pokud váš pevný disk projde testem, je to fyzicky v pořádku, takže příčina problému musí být ve Windows, v takovém případě problém vyřeší další krok.

 15. Proveďte čistou instalaci systému Windows. Tento typ instalace bude zcela vymažte disk a znovu nainstalujte Windows od začátku. V kroku 3 jsme vám doporučili, abyste se pokusili vyřešit problémy se spuštěním systému Windows opravou systému Windows. Vzhledem k tomu, že tento způsob opravy důležitých souborů systému Windows je nedestruktivní, ujistěte se, že jste to v tomto kroku vyzkoušeli před zcela destruktivní čistou instalací poslední instance.