Skip to content

Jak udržovat klávesnici a myš Mac v čistotě

12 de Srpen de 2021
GettyImages 475639554 1aa2da0572fe43c882b6b95dab078877

Co vědět

 • Namočte hadřík z mikrovlákna do čisté vody a myš jemně vetřete. Neaplikujte vodu přímo na myš.
 • Navlhčete čistý hadřík z mikrovlákna vodou a vyčistěte jím rovný povrch trackpadu, poté jej osušte suchým hadříkem z mikrovlákna.
 • K čištění kláves mezi klávesami použijte stlačený vzduch nebo omotejte párátko jednou vrstvou hadříku z mikrovlákna.

Tento článek vysvětluje, jak vyčistit myš, trackpad a klávesnici Macu.

Vyčistěte myš svého počítače Mac

Bez ohledu na to, jaký typ myši používáte, tělo se vyčistí podobným způsobem, aby se odstranily veškeré oleje, například otisky prstů.

 1. Otřete tělo myši hadříkem z mikrovlákna.

 2. Pokud jde o odolná místa, namočte hadřík do čisté vody a myš jemně vetřete.

 3. Tlakem vydrhněte špinavá místa na myši. Nepoužívejte tlak v blízkosti žádného rolovacího kolečka, krytu nebo sledovacího systému.

Neaplikujte vodu přímo na myš, protože může kapat do vnitřních funkcí myši, kde sídlí citlivá elektronika.

Čistící prostředky

Začněte vypnutím počítače Mac a odpojením myši, trackpadu a klávesnice, pokud jsou připojeny k periferním zařízením. Pokud je vaše klávesnice, myš nebo trackpad napájena baterií, vyjměte baterie. Mějte po ruce následující položky:

 • Utěrka z mikrovlákna
 • Plechovka stlačeného vzduchu s tryskovou slámou
 • Čistá voda. Není nutné jej čistit ani destilovat.
 • Vatové tyčinky nebo podobné čisticí prostředky
 • Párátka nebo podobné položky

Zvláštní úvahy

Některé typy myší vyžadují další pozornost.

Mocná myš

Pokud používáte myš Apple Mighty Mouse, je třeba také vyčistit rolovací kouli. Mírně navlhčete hadřík z mikrovlákna a přejeďte rolovací kuličkou o hadřík. K čištění rolovací koule můžete také použít vatový tampon. Když je rolovací koule čistá, použijte plechovku stlačeného vzduchu k vyfouknutí prachu a nečistot z vnitřku studny, kde sedí rolovací koule. Poté, co vyčistíte rolovací kouli, vzduch také vysuší.

Kouzelná myš

Pokud máte myš Apple Magic Mouse, čištění je výrazně zjednodušeno. Poté, co dotykový povrch vyčistíte vlhkým nebo suchým hadříkem z mikrovlákna, spusťte hadřík z mikrovlákna po dvou vodicích lištách ve spodní části myši Magic Mouse. Pokud se zdá, že má vaše myš Magic Mouse chyby sledování, to znamená, že se ukazatel myši zastavuje nebo poskakuje, použijte plechovku stlačeného vzduchu k vyčištění kolem senzoru sledování ve spodní části myši Magic Mouse.

Jiné myši

Používáte-li myš jiného výrobce, postupujte podle pokynů výrobce k čištění a myš vyčistěte. Obecně použijte k čištění vnějšku myši hadřík z mikrovlákna. Pokud má myš rolovací kolečko, můžete zjistit, že se rutinně ucpává odpadky. K čištění rolovacího kolečka použijte vatové tyčinky a kolem kolečka vyčistěte plechovku stlačeného vzduchu. V nejhorších případech budete možná muset otevřít myš, abyste získali přístup k optickému senzoru v systému rolovacího kolečka. Ne všechny myši se otevírají snadno a některé je obtížné dát dohromady, jakmile jsou otevřeny. Neprovádějte operaci myši, pokud již nemáte k dispozici náhradní myš, a nevadí vám hledat to malé prameniště, které se plavilo po místnosti.

Trackpad Apple

Pokud používáte trackpad spíše než myš, zjistíte, že se čistí ještě snadněji:

 1. Vyjměte baterie z bezdrátového trackpadu. Pokud používáte kabelový trackpad, odpojte jej. Pokud je trackpad integrován ve vašem notebooku, vypněte jej a odpojte jej, pokud je zapojen.

 2. Navlhčete čistý hadřík z mikrovlákna vodou a vyčistěte jím rovný povrch trackpadu.

 3. Osušte trackpad suchým hadříkem z mikrovlákna.

Nestříkejte na trackpad žádnou kapalinu.

Vyčistěte bezdrátovou nebo USB klávesnici Apple

Čištění klávesnice Mac:

 1. Odpojte klávesnici od počítače nebo vyjměte baterie z bezdrátové klávesnice.

 2. Očistěte povrch klávesnice hadříkem z mikrovlákna. Mezi klávesami omotejte párátko jedinou vrstvou hadříku z mikrovlákna a vyčistěte.

 3. U odolných povrchů navlhčete hadřík čistou vodou, ale dávejte pozor, aby se do otvorů nedostala vlhkost. Na klávesnici nikdy nestříkejte kapalinu.

 4. Pomocí plechovky stlačeného vzduchu vyfoukejte další nečistoty z okolí kláves.

O rozlití klávesnice

Klávesnice a tekutiny spolu nevycházejí. Pokud na klávesnici vylijete vodu nebo kapalinu, okamžitě ji vypněte nebo odpojte ze zásuvky. Před pokusem o použití setřete viditelnou tekutinu a převraťte ji vzhůru nohama, abyste ji alespoň 24 hodin vypustili na měkký hadřík. Můžete, ale nemusíte novou klávesnici potřebovat. Pokud dojde k rozlití na klávesnici notebooku, okamžitě notebook vypněte a odneste počítač do Apple Storu nebo k autorizovanému poskytovateli služeb Apple k opravě. Celý počítač je ohrožen.

Vyčistěte zaseknutý klíč na notebooku

Pokud má vaše klávesnice MacBook nebo MacBook Pro nereagující klávesu nebo klávesu, která se přilepí, když ji stisknete, vytlačte stlačený vzduch se slámou připojenou k její trysce pro přesné ovládání.

 1. Držte notebook pod úhlem, aby byla klávesnice blízko svislé poloze.

 2. Nastříkejte na klávesnici (nebo jednu zaseknutou klávesu) stlačený vzduch zleva doprava a dozadu cik-cak.

 3. Otočte notebook Mac o 90 stupňů na pravou stranu a rozstříkejte klávesnici nebo klávesu stlačeným vzduchem a přitom pohybujte vzduchem klikatě.

 4. Otočte notebook o 180 stupňů na levou stranu a opakujte postup stříkání.

Tento proces funguje také na jakékoli externí klávesnici. Pokud stlačený vzduch nevyřeší problém se zaseknutým klíčem, společnost Apple doporučuje vzít si klávesnici do servisu Apple Store nebo autorizovaného poskytovatele služeb Apple.

Proč čistit klávesnici a myš Mac?

Den, kdy jste vybalili a začali pracovat s novým Macem, znamenal den, kdy klávesnice a myš nebo trackpad vašeho Macu fungovaly nejlépe. Od toho dne se na těchto často používaných periferiích hromadí malé kousky špíny, prachu a špíny. Hromadění hromady pomalu způsobuje, že se vaše myš cítí méně citlivá a může dokonce způsobit, že vaše klávesnice čas od času vynechá jedno nebo dvě kliknutí na klávesu. Vždy jste si mohli koupit novou klávesnici pro Mac, ale časté čištění té stávající ji může udržet užitečnou po dlouhou dobu.