Skip to content

Je X-10 zastaralá technologie?

16 de Srpen de 2021
GettyImages 629638269 58b37a5f3df78cdcd809cd41

Velkým rozhodnutím, kterému čelí každý, kdo se chce poprvé pustit do domácí automatizace, je „Která technologie je nejlepší?“ Možnosti se mohou zdát zdrcující. X10, A10, UPB, INSTEON, Z-Wave a ZigBee jsou jedny z nejpopulárnějších technologií. Začínající uživatel může mít sklon přiklonit se k X-10, protože je na trhu nejdéle. Ačkoli to bylo ve své době užitečné, pomalu bylo nahrazováno spolehlivějšími protokoly.

Kabelová technologie na začátku

X-10 vedl cestu komunikací po elektrickém vedení a byl považován za otce moderní domácí automatizace. Několik výrobců, kteří se potýkali s problémy se špatným výkonem, omezeními vzdálenosti, omezeními fází napájení a sporadickou spolehlivostí, sebrali rukavice a pracovali na zlepšení spolehlivosti komunikace elektrického vedení. Někteří výrobci, jako A10 společnosti Advanced Control Technologies, se snažili zlepšit signál X-10, zatímco jiní vyvinuli vlastní protokoly elektrického vedení, jako je protokol UPB společnosti Powerline Control Systems.

Objevuje se bezdrátová technologie

Nejsnadnějším způsobem, jak překonat inherentní problémy spojené se systémy powerline, bylo jít bezdrátově. Protokoly jako INSTEON, Z-Wave a ZigBee vyzvaly systémy X-10 s vyšší spolehlivostí. Jak popularita bezdrátových technologií rostla, výrobci třetích stran přispěchali vstoupit na rozšiřující se trh. Systémy X-10 powerline ustoupily dále do pozadí.

Rovněž byly vyvinuty hybridní systémy

Ačkoli se již používá jen několik čistých systémů X-10, hybridní systémy sestávající ze zařízení X-10 používaných s bezdrátovými produkty INSTEON, Z-Wave nebo ZigBee jsou stále populární. Důvodem je jednoduše to, že mnoho zařízení X-10 stále existuje a jen málo nadšenců do domácí automatizace je připraveno je vyhodit.
Každý, kdo sleduje vydání nových produktů pro domácí automatizaci, si rychle všimne, že většina vývoje nových produktů je v oblasti bezdrátových zařízení. Nebude to trvat mnoho let, než se zařízení X-10 připojí k hráčům s 8 stopami, protože novější bezdrátové technologie nahradí tato stárnoucí zařízení prostřednictvím opotřebování a upgradu systému.