Skip to content

Příručka kupujícího k paměti vašeho notebooku (RAM)

26 de Červenec de 2021
GettyImages 92434128 5c2e45024cedfd00019d2b7e 7c80c855f38741d5a3b31376bca335f1

Notebooky mají omezené množství paměti, kterou do nich lze nainstalovat. Přístup k této paměti může být také obtížný, v závislosti na architektuře, která omezuje plány pro budoucí upgrade. Některé systémy ve skutečnosti přicházejí s pevným množstvím paměti, které nelze změnit ani upgradovat.

Kolik paměti je dost?

Chcete-li zjistit, zda má váš počítač dostatek paměti, podívejte se na minimální a doporučené požadavky na software, který chcete spustit. Váš počítač by měl mít více paměti RAM než nejvyšší minimum a alespoň tolik, kolik je nejvyšší doporučené množství.

Existuje mnoho různých typů paměti RAM. Ujistěte se, že jste vybrali nejlepší typ paměti RAM pro váš počítač. Zvažte také operační systém vašeho počítače. Některé operační systémy využívají více paměti než jiné. Chromebook se systémem Chrome OS například běží bez problémů na 2 GB paměti, protože je vysoce optimalizovaný, ale určitě může těžit z toho, že má 4 GB. Mnoho notebooků používá integrované grafické ovladače, které pro grafiku vyžadují část systémové paměti RAM. Tím se snižuje množství dostupné systémové paměti RAM o 64 MB až na 1 GB, v závislosti na grafickém řadiči. Pokud systém používá integrovaný grafický řadič, zvažte použití RAM v tomto kroku.

Druhy paměti

S postupující architekturou počítačů se paměťová technologie pravidelně mění. Rychlejší CPU vyžadují rychlejší paměť s větší šířkou pásma. Rychlost paměti má vliv na výkon systému. Při porovnávání notebooků zkontrolujte obě informace, abyste zjistili, jak mohou ovlivnit výkon. Rychlost paměti jsou určeny dvěma způsoby. První je podle typu paměti a jejího taktu, například DDR3 1333MHz. Druhou metodou je vypsání typu spolu s šířkou pásma. Stejná paměť DDR3 1333 MHz bude uvedena jako paměť PC3-10600. Níže je uveden seznam nejrychlejších a nejpomalejších typů paměti pro formáty DDR3 a DDR4:

  • DDR4 3200 / PC4-25600
  • DDR4 2666 / PC4-21300
  • DDR4 2133 / PC4-17000
  • DDR3 1600 / PC3-12800
  • DDR3 1333 / PC3-10600
  • DDR3 1066 / PC3-8500
  • DDR3 800 / PC3-6400

Je snadné určit šířku pásma nebo rychlost hodin, pokud je v paměti uvedena pouze jedna z těchto hodnot:

  • Pokud máte rychlost hodin, vynásobte je 8.
  • Pokud máte šířku pásma, vydělte tuto hodnotu 8.

Někdy jsou tato čísla zaokrouhlena, takže ne vždy budou přesně taková, jaká jste vypočítali.

Omezení paměti notebooku

Notebooky mají obecně dva sloty dostupné pro paměťové moduly, ve srovnání se čtyřmi a více v desktopových systémech. Proto jsou omezené množstvím paměti, kterou lze nainstalovat. Některé značky a modely notebooků, například ultraprenosné styly, mají pevnou velikost paměti, kterou nelze upgradovat. Přenosný počítač vyžaduje konkrétní typ paměti, například jednu z výše uvedených v seznamu. Pokud je váš notebook navržen například pro použití paměti DDR3, nemůžete používat paměť DDR4 a očekávat, že bude fungovat. Totéž platí pro požadavky na rychlost a šířku pásma systému; před zakoupením upgradu paměti určete správný typ paměti, který váš systém akceptuje. Počítač má také maximální velikost RAM, kterou může přijmout, která není založena na fyzickém počtu slotů. Můžete si například koupit dva 16 GB paměťové moduly, ale celkových 32 GB může přesahovat maximum povolené vaším systémem. Všechna tato omezení jsou uvedena ve specifikacích všech notebooků, proto je nezapomeňte vzít na vědomí.

Co je třeba vzít v úvahu při nakupování

Nejprve zjistěte, jaká je maximální možná paměť systému. Toto je uvedeno u většiny výrobců a označuje potenciál upgradu systému. Dále se podívejte na konfiguraci paměti. Například notebook s 8 GB paměti lze konfigurovat buď jako jeden 8 GB modul, nebo jako dva 4 GB moduly. Systém konfigurovaný s jediným paměťovým modulem má otevřený druhý paměťový slot, který lze použít k rozšíření množství paměti RAM v budoucnu přidáním druhého paměťového modulu. Upgrade paměti v systému s oběma paměťovými sloty naplněnými paměťovými moduly přináší několik dalších úvah. V notebooku se dvěma 4 GB moduly (celkem 8 GB systémové paměti) bude muset být jeden modul nahrazen modulem s větší kapacitou. Například výměna jednoho ze 4 GB modulů za nový 8 GB modul by poskytla celkem 12 GB (nový 8 GB modul a původní 4 GB modul). Je však lepší upgradovat oba 4 GB paměťové moduly současně, aby byl zajištěn nejrychlejší výkon. Paměťové moduly jsou obvykle spárovány tak, aby vzájemně spolupracovaly v dvoukanálovém režimu a mít dva moduly s rozdílnou kapacitou nebude fungovat tak efektivně, jako by tomu bylo u párovaného páru. Nejlepší je použít paměťové moduly s odpovídajícími kapacitami, rychlostmi a výrobci. Lepší volbou je koupit při aktualizaci paměti odpovídající pár modulů v sadě.

Instalace paměti sami

Mnoho notebooků má na spodní straně systému malý panel, který poskytuje přístup k jeho slotům paměťových modulů. V jiných systémech může být pro přístup k paměťovým modulům potřeba sejmout spodní kryt. V těchto případech je možné zakoupit upgrade paměti a nainstalovat jej sami bez větších potíží. Pokud systém nemá přístupový panel nebo jiné prostředky, jak se dostat dovnitř počítače, paměť s největší pravděpodobností nelze upgradovat. V těchto případech může notebook otevřít autorizovaný technik se specializovanými nástroji pro aktualizaci paměti. Samozřejmě to přináší další náklady. Pokud očekáváte potřebu více paměti ve svém novém notebooku brzy po zakoupení, nebo si ji chcete ponechat na dlouhou dobu, investujte o něco více a kupte si předkonfigurovaný model s větší pamětí.