Skip to content

Upravte úrovně fotografie na černobíle v GIMPu

4 de Červenec de 2021
computer 767781 1920 5c67cbe5e8004bec8724fdb1a1c76704

Existuje více než jeden způsob, jak převést fotografii na černobílou v GIMPu a kterou si vyberete, bude otázkou pohodlí a osobních preferencí. Může se zdát překvapivé, když slyšíme, že různé techniky přinášejí odlišné výsledky, nicméně je tomu tak. S ohledem na tuto skutečnost vám ukážeme, jak můžete využít funkce Channel Mixer k vytvoření nápadnějších černobílých fotografií na GIMPu.

Jak převést fotografii na černobílou v GIMPu

Před zvážením možnosti Channel Mixer se podívejme na nejjednodušší způsob převodu digitální fotografie na černobílý v GIMP. Když uživatel GIMP obvykle chce převést digitální fotografii na černobílou, přejde na web Barvy menu a vyberte Desaturovat. Zatímco dialog Desaturate nabízí tři možnosti, jak bude konverze provedena, a to Lightness, Luminosity a průměr těchto dvou, v praxi je rozdíl často velmi malý. Světlo je tvořeno různými barvami a proporce různých barev se u digitální fotografie často liší od oblasti k oblasti. Když použijete nástroj Desaturate, bude s různými barvami, které tvoří světlo, zacházeno stejně. Směšovač kanálů vám však umožňuje odlišně zacházet s červeným, zeleným a modrým světlem v obraze, což znamená, že finální černobílý převod může vypadat velmi odlišně v závislosti na tom, který barevný kanál byl zdůrazněn.
Pro mnoho uživatelů jsou výsledky nástroje Desaturate naprosto přijatelné, ale pokud chcete získat více kreativní kontroly nad svými digitálními fotografiemi, může být nejlepší prozkoumat možnost Channel Mixer.

Úprava barvy na černou a bílou

Dialogové okno Směšovač kanálů se zdá být skryté v nabídce Barvy, ale jakmile jej začnete používat, jsem si jistý, že se na něj vždy obrátíte, kdykoli v GIMP převedete digitální fotografii na černobílou. Nejprve budete muset otevřít barevnou fotografii, kterou chcete převést na mono, takže přejděte na Soubor > Otevřeno a přejděte na vybraný obrázek a otevřete jej. Nyní můžete přejít na Barvy > Součásti > Mono mixér otevřete dialogové okno Mono Mixer. Než použijeme nástroj Mono Mixer, zastavme se a rychle se podívejme na ovládací prvky.

Posuvníky tříbarevného kanálu umožňují vyladit světlost a tmavost jednotlivých barev na fotografii. Zaškrtávací políčko Zachovat světelnost bude často vypadat, že má malý nebo žádný účinek, ale v některých případech může pomoci, aby výsledná černobílá fotografie vypadala věrněji původnímu subjektu.

Převeďte fotografii na černou a bílou s tmavou oblohou

Náš první příklad, jak převést digitální fotografii na černobílou, vám ukáže, jak dosáhnout výsledku se zatemněnou oblohou, díky níž bude bílá budovy opravdu vyniknout. Když vyberete Mono Mixer, uvidíte, že miniatura náhledu bude černobílá. Tuto miniaturu náhledu použijeme, abychom zjistili, jak naše úpravy mění vzhled naší mono konverze. Nezapomeňte, že kliknutím na dvě ikony lupy můžete přiblížit a oddálit, pokud potřebujete lepší pohled na oblast vaší fotografie. Všechny barvy jsou nastaveny na 0,333. Aby konečné výsledky vypadaly co nejpřirozeněji, měly by celkové hodnoty všech tří posuvníků činit 1,00. Pokud hodnoty končí na méně než 1,00, bude výsledný obrázek vypadat tmavší a hodnota vyšší než 1,00 způsobí, že bude vypadat světlejší. Protože chceme tmavší oblohu, přesuneme Modrý jezdec na nastavení -50%. Výsledkem je celková hodnota -50, což znamená, že náhled vypadá tmavší, než by měl. Abychom to vyrovnali, musíme přesunout jednu nebo obě další dvě barvy doprava. Můžeme přesunout Zelený jezdec až 0,20, což trochu zesvětluje věci jako listy stromů, aniž by to muselo mít na oblohu velký vliv. Poté můžeme tlačit na Červený jezdec na 1,30, což nám dává celkovou hodnotu 100 napříč třemi jezdci.

Snímek obrazovky GIMP se zvýrazněnými posuvníky Červená, Zelená a Modrá v okně Mono Mixer

Převeďte fotografii na černobílou pomocí světelné oblohy

Zde vidíme stejnou digitální fotografii v černé a bílé, ale se světlejší oblohou. Bod týkající se udržení souhrnných hodnot všech tří barevných posuvníků na 100 platí stejně jako dříve. Protože obloha je převážně tvořena modrým světlem, abychom osvětlili oblohu, musíme osvětlit modrý kanál. Chcete-li to provést, přesuňte Modrý jezdec do 1,50. Přesuňte Zelený jezdec do .30. A nakonec snížit Červený jezdec až -80. Můžete vidět, jak technika použití Mono Mixeru nabízí schopnost produkovat různé výsledky při převodu digitálních fotografií na černobílé.

Snímek obrazovky GIMP se zvýrazněnými posuvníky Červená, Zelená a Modrá v okně Mono Mixer