Skip to content

Chcete vysoce výkonný vůz? Myslete na EV

10 de Září de 2022
MachE Ford d2214e090c4a4b8497fb1934ade5f47d

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o elektrických vozidlech (EV) je, že nějak nefungují tak dobře jako vozidla poháněná benzínem. Výkon je složité téma, ale elektromobily fungují stejně nebo lépe než jejich protějšky na fosilní paliva v některých klíčových oblastech. Vysoce výkonné elektromobily se mohou pochlubit neuvěřitelně rychlou akcelerací, dosahují působivých maximálních rychlostí a také vykazují vynikající ovladatelnost. Vozidla s benzínovým pohonem nabízejí tvrdou konkurenci a těží z více než 100 let nashromážděného výzkumu a vývoje, ale toto je jeden závod, který může být těsnější, než byste čekali.

Jak se EV připojují k vozidlům na benzínový pohon?

Elektrická a plynová vozidla se dodávají v levnějších modelech s nižším výkonem, vysoce výkonných luxusních modelech a ve všem mezi tím. Na silnicích jezdí mnohem více vozidel na plyn, což znamená, že existuje více nízkovýkonných a vysoce výkonných modelů na plyn než elektrických vozidel, ale elektrická vozidla mají výhodu na obou koncích spektra. Jediná věc, která pomáhá elektromobilům postavit se příznivě proti vozidlům s benzínovým pohonem, je to, že elektromotory dokážou poskytnout okamžitý točivý moment, který nemůžete dostat z plynového motoru, který je připojen k převodovce. To znamená, že když v elektrickém vozidle sešlápnete plynový pedál, vozidlo se začne pohybovat téměř okamžitě, zatímco u vozidla s plynovým pohonem chvíli trvá, než se rozjede. To vysvětluje, proč elektrická vozidla vykazují tak působivé zrychlení v reálném světě, přičemž některá z nich zrychlí z 0 na 60 MPH za méně než dvě sekundy. Nejrychlejší plynem poháněná superauta na světě se tomu mohou přiblížit, ale je to skutečně velmi těsný závod. Z toho také těží každý elektromobil, nejen modely vyšší třídy. Kromě čistého zrychlení musíte při porovnávání celkového výkonu vzít v úvahu také maximální rychlost, ovladatelnost a další faktory. Elektromobily si v těchto oblastech nevedou vždy tak příznivě, ale je to případ od případu. Některé elektromobily jsou rychlejší než jiné a některé špičkové elektromobily poskytují vynikající ovladatelnost, zatímco jiné míjejí cíl, stejně jako vozidla na plyn.

Jsou elektromobily opravdu tak rychlé jako auta na plyn?

Elektromobily mají výhodu ve zrychlení, ale to je jen část rovnice. Zatímco nejrychlejší EV jsou rychlejší mimo linku než nejrychlejší auta na plyn, zrychlení a maximální rychlost jsou jiná zvířata. Pokud se podíváte na nejvyšší naměřené rychlosti nejrychlejších aut na světě, auta na plyn dosáhla maximální rychlosti nad 300 MPH, zatímco nejrychlejší sériově vyráběný EV dosahuje vrcholu kolem 200 MPH. EV hypercars by se v budoucnu teoreticky mohla rovnat nejrychlejším benzinovým vozidlům na světě a testovací vozidla již dosáhla maximální rychlosti kolem 260 mph. Přesto jsou to všechno rychlosti, které průměrný řidič pravděpodobně nikdy nezažije. Když se podíváte na skutečný výkon na skutečných silnicích, elektromobily nabízejí lepší zrychlení a více než dostatečnou rychlost k udržení tempa.

Vyhrály nějaké EV závody?

Elektromobily nejsou novinkou a mají stejně dlouhou historii jako auta na benzín. Elektrické vozidlo vyhrálo jeden z prvních automobilových závodů, které se konaly na dráze ve Spojených státech. Podle některých údajů to byl první takový závod. Dvě elektrická vozidla soutěžila v tomto závodě proti břidlici aut na plyn a Riker Electric Vehicle Company vyhrála. Od tohoto prvního závodu před více než stoletím začala na silnicích dominovat vozidla poháněná plynem, zatímco elektrická vozidla upadla do relativního neznáma. Vzhledem k přísným předpisům, které má většina závodů ohledně toho, jaký typ vozidel může vstoupit, relativně málo moderních elektrických vozidel soutěžilo s vozidly na plyn. Našlo se však několik výjimek a elektromobily vyhrály moderní závody proti vozidlům na plyn. V roce 2015 obsadily elektromobily první dvě místa v neomezené divizi Pikes Peak International Hill Climb. Tato divize povoluje vjezd téměř cokoli, pokud vozidlo splňuje bezpečnostní kontroly, takže jde o jeden závod, kde mohou elektromobily soutěžit s vozidly na plyn. Vozidlo na plyn se vrátilo, aby vyhrálo následující rok, ale na druhém a třetím místě byly elektromobily. Od té doby elektrická vozidla nadále soutěží a často také vítězí. Kromě vzácných případů, kdy mohou elektromobily závodit přímo proti vozidlům na plyn, existuje mnoho závodních sérií s čistě elektrickým pohonem. Tyto závody staví EV proti EV v různých konfiguracích a kategoriích, což vede k novému vývoji a průlomům na poli elektrického motorsportu.

Fungují dobře i cenově dostupné elektromobily?

Zatímco výkon špičkových elektrických vozidel je snadno vidět, faktem je, že cenově dostupnější elektromobily mají mnoho stejných výhod. Stejně rychlé zrychlení, které umožňuje elektromobilům chlubit se nejnižším 0-60násobkem, se dostane i do těch nejskromnějších cenově dostupných rodinných sedanů. Například plně elektrický hatchback Chevy Bolt má zrychlení z 0 na 60 MPH za šest sekund. Jinému podobnému vozidlu, Chevy Bolt s plynovým pohonem, trvá zrychlení z 0 na 60 MPH více než 10 sekund. I když tedy cenově dostupné elektromobily nedosahují stejného standardu jako drahé elektromobily, stále obstojí velmi dobře vůči podobným vozidlům na plyn ve stejné kategorii.

Jak vybrat vysoce výkonný EV

Pokud chcete elektromobil, který funguje stejně dobře nebo lépe než vozidla na plyn ve stejné kategorii, nemusíte o výkonu vůbec přemýšlet. Podívejte se na věci, jako je prostor pro cestující a náklad, kapacita baterie a dojezd a maximální rychlost nabíjení, a obvykle skončíte s vozidlem, které funguje stejně nebo lépe než jakékoli vozidlo na plyn ve stejné kategorii. Pokud je vaším hlavním zájmem výkon, budete se více dívat na to nejlepší, takže budete muset mít ve svém rozpočtu více místa. Stále budete muset vzít v úvahu věci, jako je kapacita baterie a dojezd, pokud plánujete používat vozidlo jako každodenní řidič a nejen omezovat jeho výkon, ale také budete chtít věnovat pozornost době z 0 na 60 MPH, top rychlost a další faktory, jako je manipulace.

Budoucnost výkonu EV

Elektrická vozidla existují stejně dlouho jako vozidla na plyn, ale primárně existovala ve stínu. Téměř veškerý čas a peníze na výzkum a vývoj šly do vozidel poháněných plynem a všechny tyto technické výstupy jsou k vidění ve vozidlech, která dnes vidíte na silnicích a závodních tratích. S rostoucí popularitou elektrických vozidel a jejich stále větším počtem na silnicích s každým dalším rokem se vývoj a pokrok pravděpodobně zrychlí se stejnou intenzitou, jakou vysoce výkonné elektrické vozidlo vyskočí z řady. Důraz je již kladen na EV v závodech, jako je Pikes Peak Unlimited Hill Climb, a řada výrobců automobilů se zaměřila na trh s vysokým výkonem. Vozidla s plynovým pohonem dosahují EV nejvyšší rychlosti právě teď, ale budoucí EV tuto mezeru pravděpodobně zacelí. Například Tesla Model S dosahovala rychlosti asi 160 MPH a nějakou dobu vedla sériovou sadu EV, dokud nedávno vydaná Tesla Model S Plaid nepřekonala tuto rychlost s maximální rychlostí přes 200 MPH. Další experimentální elektromobily to posunuly ještě dále, jako je Rimac Nevera s maximální rychlostí 258 MPH. Vzhledem k tomu, že tyto a další elektromobily začínají přebírat trh vysoce výkonných vozidel, mnoho z těchto vylepšení pravděpodobně povede také ke zlepšení dostupného výkonu elektromobilů.