Skip to content

Jak vystopovat falešné telefonní číslo

12 de Srpen de 2021
how to trace a spoofed phone number ce9f6100e21d4f618a886e52c2b89cd5

Falešný telefonní hovor je ten, který říká, že přichází z jednoho konkrétního telefonního čísla, osoby nebo společnosti, když se objeví na obrazovce vašeho telefonu, ale ve skutečnosti ho uskutečňuje úplně jiné telefonní číslo. Může být těžké zjistit, zda je telefonní číslo podvržené nebo ne, a dohledat skutečné číslice podvrženého telefonního čísla může být téměř nemožné. Spoofing je relativně snadný pro jednotlivce a společnosti, což znamená, že nemůžete vždy věřit tomu, co ID volajícího říká, když je přijat telefonní hovor. Zpětná kontrola ID volajícího často jednoduše vytočí číslo zobrazené spoofingem, nikoli skutečné číslo za hovorem.

Jak zjistit, zda je telefonní číslo falešné

I když neexistuje žádný zcela přesný způsob, jak detekovat zfalšované číslo, existuje několik technik, které vám mohou pomoci získat poměrně dobrou představu o tom, co se děje, a mohou vám pomoci zachytit spoofera nebo scammera v jejich stopách.

  1. Google telefonní číslo. Rychlý způsob, jak odhalit podvodníka, může být základní vyhledávání na webu pro číslo, které vám volalo, a křížové odkazování na to, kdo vám říká. I když to nepomůže, pokud tvrdí, že jsou ze společnosti a falšují číslo společnosti, může to chytit lidi, kteří falšují místní čísla, zatímco tvrdí, že jsou někým jiným. Tato podvodná strategie se označuje jako falšování sousedů.

  2. Zavolejte na číslo, které vám volá. Zatímco máte osobu na lince, zavolejte na číslo na jiném telefonu. Pokud je linka obsazena, pak to může být důkaz, že ve skutečnosti volají z čísla, které říkají, že jsou.

  3. Zavolejte do společnosti a potvrďte. Pokud volající tvrdí, že pochází ze společnosti nebo organizace, vyhledejte na něj oficiální kontaktní číslo a zavolejte mu, aby potvrdil existenci osoby, která vám volala, a jejich tvrzení. Při tom nepoužívejte funkci automatického opakování vytáčení vašeho telefonu. Ujistěte se, že jste našli oficiální kontaktní číslo společnosti, a vytočte je ručně.

  4. Použijte aplikaci, která mi říkala. Existuje celá řada aplikací pro chytré telefony iPhone a Android, jako je TrueCaller, které vás mohou upozornit na volání z čísel, která často používají podvodníci s telefonem. Vzhledem k tomu, že ti, kdo stojí za telefonními podvody, často při telefonování používají falšování, může to být účinný, ale ne hloupý způsob, jak zjistit, kdy přichází falšovaný hovor.

Jak odhalit podvržené číslo

Bohužel neexistuje snadný způsob, jak odhalit podvržené číslo, protože technologie to lidem příliš usnadňuje, aniž by zanechali stopu. Může být možné vystopovat spoofer přesvědčením telefonního operátora a donucovacích orgánů, aby zahájili vyšetřování, ale to může být neuvěřitelně časově náročné a stále není zaručeno dosažení požadovaného výsledku. Pokud náhodou hovoříte s někým, kdo používá falešné telefonování z oprávněných obchodních důvodů, máte úplná práva ptát se ho, zda číslo uvedené v ID volajícího je ve skutečnosti číslo, ze kterého volá. Většina profesionálů by byla úplně v pohodě s odhalením skutečnosti, že volají z jiného čísla, i když možná nechtějí prozradit, jaké číslo to je z jejich osobních bezpečnostních důvodů. Někteří mohou ve skutečnosti dát přednost skutečnému číslu, pokud s vámi potřebují zůstat v kontaktu.

Co dělat, když vám přijde falešný telefonní hovor

Vzhledem k tomu, že je téměř nemožné zjistit, kdo stojí za falešným hovorem, musíte při jeho přijímání provést několik opatření. Pokud jste se již stali obětí telefonního nebo internetového podvodu, v každé situaci budete muset udělat několik věcí.

  1. Vyhněte se sdílení osobních nebo finančních informací. Spoofing často používají telefonní podvodníci, kteří se pokoušejí ukrást vaše data. Oprávněné společnosti velmi zřídka požádají o číslo bankovního účtu nebo kreditní karty nebo číslo sociálního pojištění.

  2. Neposílejte peníze falešným volajícím. Obecně byste neměli posílat peníze nikomu, kdo vám volá po telefonu. Pokud někdo říká, že dlužíte peníze, zavěste a pro potvrzení vytočte oficiální kontaktní číslo společnosti.

  3. Blokovat opakující se volající. Pokud vám číslo nadále volá, zablokujte jej. I když vám zfalšované telefonní číslo automaticky volá, můžete ho také blokovat.

  4. Neodpovídejte na texty. Odpovědi na podezřelé texty, i když vás vyzývají k odpovědi slovem nebo číslem k odhlášení z budoucích textů, mohou vést k ještě většímu počtu podvodných hovorů a zpráv. Jednoduše smažte zprávu a zablokujte podvržené číslo.

  5. Nahlásit číslo. Pokud máte podezření, že je telefonní číslo zfalšováno z nezákonných nebo podezřelých důvodů, můžete jej nahlásit FTC a dalším organizacím k prošetření.

Jsou falešné telefonní hovory nezákonné?

Získání falešného telefonního hovoru není vždy špatné nebo nezákonné, protože mnoho profesionálů a firem používá technologii spoofingu velmi pravidelně z různých legitimních důvodů. Zaměstnanec společnosti může například zfalšovat své osobní číslo, aby při volání zákazníkovi zobrazil veřejné kontaktní číslo společnosti. To jim umožňuje udržovat určitou úroveň osobního soukromí a také může upozornit zákazníka na to, kdo mu volá, pokud má povoleno ID volajícího nebo číslo společnosti v seznamu kontaktů nebo v adresáři. Používání falešného telefonu tímto způsobem je zcela legální, přestože je technicky zavádějící. Falešné telefonování je ve Spojených státech nezákonné pouze tehdy, pokud se volající snaží spáchat podvod, získat něco hodnotného nebo poškodit jednotlivce. Pokud jste terčem telefonního podvodu nebo obtěžování prostřednictvím podvrženého čísla, pak se tato technologie velmi často používá nelegálně.