Skip to content

Jaké formáty disků lze přehrávat na přehrávači Blu-ray?

4 de Červenec de 2021
dvd blu ray cd discs 5804eea95f9b5805c2bdf70d

Můžete si být jisti: Přehrávat mohou všichni hráči disků Blu-ray DVD. Blu-ray je již dlouho upřednostňován kvůli zpětné kompatibilitě, která umožňuje uživatelům přehrávat CD, úložné disky a v některých případech i 3D Blu-ray disky. Všechny přehrávače Blu-ray mohou také zvýšit rozlišení DVD na kvalitu HD a některé jsou síťové, což znamená, že je můžete použít pro přístup ke streamovacím mediálním službám.

Upscaling obsahu na Blu-ray přehrávači

Standardní rozlišení DVD je 480p, což je mnohem méně než rozlišení 1080p podporované přehrávači Blu-ray HD a UHD (4K). Většina přehrávačů Blu-ray dokáže převést standardní signál DVD na ten, který odpovídá standardům televizoru a jeho připojení. To znamená, že se správným vybavením lze DVD zvýšit z 480p na 720p, 1080i, 1080p a u některých přehrávačů na 4K. K zobrazení těchto standardů budete samozřejmě potřebovat televizor HD nebo 4K Ultra HD. A dokonce ani tehdy není převod vždy plynulý, zejména při upscalingu na UHD.

Druhy disků, které můžete přehrávat v přehrávači Blu-ray.
Všechny přehrávače disků Blu-ray mohou také přehrávat disky CD. Některé přehrávače mohou také přehrávat HDCD, SACD a DVD-Audio, stejně jako zapisovatelné disky jako CD-R / RW. Některé přehrávače umožňují kopírování CD na USB flash disk. Vybrané přehrávače Blu-ray mohou být také schopny přehrávat disky MP3 CD, DTS-CD, JPEG Photo nebo Kodak Photo CD a disky AVCHD, ale tyto formáty jsou stále vzácnější. Úplný seznam podporovaných formátů a typů disků najdete v příručce přehrávače Blu-ray nebo na stránce produktu.

Jak přehrávač Blu-ray přehrává disky DVD a CD?

Přehrávač Blu-ray má dvě laserové sestavy:

  • „Modrý laser“ pro čtení mikroskopických „jam“, které ukládají data z disků Blu-ray.
  • „Červený laser“ pro čtení o něco větších jam, které ukládají data z DVD a CD.

Přehrávače Blu-ray automaticky detekují typ vloženého disku a vyberou vhodný laser potřebný k jeho přehrávání. Pokud disk není kompatibilní, přehrávač Blu-ray disk buď vysune, nebo zobrazí zprávu s informací o jeho nekompatibilitě.

Standardní vs. Ultra Blu-ray přehrávače

Přehrávače Ultra HD Blu-ray podporují skutečné rozlišení 4K. Některé přehrávače disků Blu-ray jsou schopné upscalovat obsah na 4K, ale přehrávače disků Blu-ray nemohou přehrávat disky Blu-ray Ultra HD. Abyste si mohli užívat plné rozlišení UHD, budete si muset zakoupit přehrávač disků Blu-ray Ultra HD a televizor 4K Ultra HD. Přehrávače Ultra HD Blu-ray jsou zpětně kompatibilní. Mohou přehrávat standardní disky Blu-ray, DVD, CD a další formáty disků určené výrobcem. Většina filmů Blu-ray v rozlišení Ultra HD je dodávána s druhým diskem se standardní kopií filmu Blu-ray. To vám umožní sledovat standardní verzi, dokud neprovedete upgrade hardwaru na podporu obsahu UHD. Pokud jste připraveni skočit na Blu-ray, přečtěte si tento seznam nejlepších přehrávačů Blu-ray a Ultra HD Blu-ray.

Mohou přehrávače HD-DVD přehrávat disky DVD a CD?

S výjimkou několika modelů první generace mohou všechny přehrávače HD-DVD upscale a přehrávat disky DVD, CD a některé další formáty disků. V roce 2008 však byl formát ukončen, takže již nemůžete kupovat nové filmy na HD-DVD. Přehrávače HD-DVD neumí přehrávat disky Blu-ray standardní ani Ultra HD.