Skip to content

12 důvodů, proč je Linux lepší než Windows 10

11 de Srpen de 2021
windows vs linux mint 2200609 c8e4e5bde566497a87acc1959936735d

Systém Windows 10 existuje již nějakou dobu a mnoho lidí si koupilo počítače s předinstalovanou nejnovější nabídkou od společnosti Microsoft. Windows 10 je velkým vylepšením Windows 8 a Windows 8.1 a jako operační systém je dobrý. Užitečnou funkcí je schopnost spouštět příkazy Linux BASH ve Windows, stejně jako virtuální pracovní prostory, které vám umožňují spouštět aplikace na různých stolních počítačích. Tato příručka poskytuje rozsáhlý seznam důvodů, proč byste se mohli rozhodnout používat Linux místo Windows 10, protože to, co je vhodné pro jednu osobu, nemusí být nutně dobré pro jinou.

Windows 10 je na starším hardwaru pomalý

Pokud používáte systém Windows XP, Vista nebo starší počítač se systémem Windows 7, je pravděpodobné, že váš počítač není dostatečně výkonný, aby mohl používat systém Windows 8 nebo Windows 10. Máte dvě možnosti. Můžete si koupit počítač se systémem Windows 10 nebo Linux. Některé distribuce Linuxu příliš nezvyšují výkon, protože jejich desktopová prostředí využívají slušné množství paměti. Některé verze Linuxu však na starším hardwaru fungují skvěle. Pro novější hardware vyzkoušejte Linux Mint s Cinnamon Desktop Environment nebo Ubuntu. U hardwaru, který je dva až čtyři roky starý, zkuste Linux Mint, ale použijte desktopové prostředí MATE nebo XFCE, které poskytuje lehčí stopu. U staršího hardwaru přejděte na AntiX, Q4OS, Xubuntu nebo Lubuntu ..

Nelíbí se vám uživatelské rozhraní Windows 10

Většina lidí se dezorientuje při prvním použití nového operačního systému, zvláště pokud se uživatelské rozhraní jakýmkoli způsobem změnilo. Když si však zvyknou na nový způsob dělání věcí, nakonec se jim nové rozhraní líbí více než to staré. Pokud se nemůžete vyrovnat se způsobem, jakým Windows 10 dělá věci, můžete dát přednost tomu, aby vypadal jako Windows 7, nebo se můžete rozhodnout zkusit něco jiného. Linux Mint poskytuje moderní vzhled a dojem, ale s nabídkami a panely nástrojů fungují tak, jak vždy. Křivka učení na Linux Mint není o nic obtížnější než upgrade z Windows 7 na Windows 10.

Velikost stahování Windows 10 je obrovská

Pokud používáte Windows 7 nebo Windows 8 a uvažujete o upgradu na Windows 10, stahování pro Windows 10 je velmi velké. Máte u svého poskytovatele širokopásmového připojení limit stahování? Většinu distribucí Linuxu lze stáhnout za méně než 2 gigabajty. Pokud máte omezenou šířku pásma, některé lze nainstalovat přibližně na 600 megabajtů. Některé jsou menší než to. Můžete si koupit USB disk Windows 10, ale stojí to slušnou sumu peněz.

Linux je zdarma

Bezplatný upgrade, který společnost Microsoft před pár lety nabízela, již vypršel. To znamená, že nyní za to musíte zaplatit. Mnoho výrobců dodává počítače s nainstalovaným Windows 10. Pokud jste se svým současným počítačem spokojeni, jediný způsob, jak získat nový operační systém, je zaplatit za nejnovější verzi systému Windows nebo stáhnout a nainstalovat Linux zdarma. Linux má všechny funkce, které v operačním systému potřebujete, a je plně kompatibilní s hardwarem. Někteří lidé říkají, že dostanete to, za co zaplatíte, ale toto je jeden příklad, kde to není pravda. Pokud je Linux dost dobrý pro špičkové společnosti v technologickém průmyslu, pak je dost dobrý na to, aby běžel na domácím počítači.

Linux má více bezplatných aplikací

Windows má několik vlajkových produktů, jako jsou Microsoft Office a Visual Studio, díky nimž se někteří lidé cítí uzamčeni. Microsoft Office však můžete spustit na Linuxu pomocí virtualizačního softwaru nebo spuštěním online verzí. Většina vývoje softwaru je webová a pro Linux je k dispozici mnoho dobrých IDE. S předstihem .NET Core můžete vytvářet rozhraní API pro použití s ​​webovými aplikacemi JavaScriptu. Python je také hlavní programovací jazyk, který lze použít napříč platformami v systémech Windows, Linux a Mac. ID ID PyCharm je stejně dobré jako Visual Studio. Jde o to, že Visual Studio není jedinou možností. Linux má skvělou sadu aplikací, které pro většinu lidí poskytují všechny funkce, které potřebují. Například sada LibreOffice je skvělá pro 99,9% potřeb průměrného člověka. Zvukový přehrávač Rhythmbox je lepší než cokoli, co Windows nabízí, VLC je skvělý přehrávač videa, je k dispozici prohlížeč Chrome, Evolution je skvělý e -mailový klient a GIMP je skvělý editor obrázků. Na populárních webech pro stahování systému Windows, jako je CNET, existují bezplatné aplikace, ale musíte vědět, jak bezpečně stáhnout a nainstalovat software, protože při používání těchto webů se mohou stát špatné věci.

Bezpečnostní

Přestože žádný operační systém není zcela bez rizika, Windows jsou velkým cílem pro vývojáře virů a malwaru. Společnost Microsoft může s tímto problémem udělat jen málo. Jako takový si musíte nainstalovat antivirovou aplikaci a software brány firewall, který se zapojí do vaší paměti a využití procesoru jako neustálý proud stahování nutných k udržení tohoto softwaru v aktuálním stavu. U Linuxu stačí být chytrý, držet se důvěryhodných úložišť softwaru a vyhýbat se používání rizikových programů, jako je Adobe Flash. Linux je bezpečnější než Windows, protože je navržen a zpracovává uživatelská oprávnění. To je jeden z důvodů, proč většina webu běží na Linuxu.

Výkon

Linux, a to i se všemi efekty a lesklými funkcemi moderních desktopových prostředí, běží rychleji než Windows 8.1 a Windows 10. Uživatelé jsou stále méně závislí na ploše a více na webu. Potřebujete, aby vám veškerý výpočetní výkon zabíral operační systém, nebo chcete něco s lehčí stopou, které vám umožní pokračovat v práci a hraní?

Soukromí

Zásady ochrany osobních údajů systému Windows 10 byly v tisku dobře zdokumentovány. Není to tak špatné, jak by si někteří lidé mysleli, že si myslíte, a Microsoft nedělá nic, co by Facebook, Google, Amazon a další už léta nedělali. Například systém hlasového ovládání Cortana se učí, jak mluvíte, a zlepšuje se tím, že odesílá data o využití společnosti Microsoft. Microsoft používá tato data ke zlepšení fungování Cortany. Cortana zasílá cílené reklamy, ale Google to již dělá a je součástí moderního života. Pro objasnění stojí za to si přečíst zásady ochrany osobních údajů, ale není to nijak zvlášť alarmující. Většina distribucí Linuxu neshromažďuje vaše data. Můžete zůstat skrytý daleko od Velkého bratra (pokud nikdy nepoužíváte internet).

Spolehlivost

Windows není tak spolehlivý jako Linux. Kolikrát jste jako uživatel systému Windows zablokovali program, a když se jej pokusíte zavřít ze Správce úloh (za předpokladu, že ho můžete otevřít), zůstane otevřený a zavření problematického programu vyžaduje několik pokusů program? V systému Linux je každá aplikace samostatná a libovolnou aplikaci můžete zabít příkazem XKill. Kromě toho všeho se aplikace Linux obvykle méně často zamykají. Protože Linux a mnoho jeho aplikací je open-source, kdokoli si může prohlédnout, zkontrolovat a vylepšit základní kód. To vede ke stabilnímu systému s rychlými opravami chyb a problémů se zabezpečením.

Aktualizace

Může být frustrující, když si chcete vytisknout lístky do divadla, lístky do kina nebo trasu na místo konání a zapnete počítač, aby se vám zobrazila následující zpráva:

„Instalace aktualizace 1 z 356“

Ještě nepříjemnější je, že Windows volí, kdy se mají instalovat aktualizace, a zobrazí se zpráva, že váš počítač bude restartován. Jako uživatel byste měl nainstalovat aktualizace a nemělo by vám být vnucováno, nebo byste měli alespoň dostat oznámení. Další nevýhodou je, že k instalaci aktualizací je často nutné restartovat systém Windows. Operační systémy Linux je třeba aktualizovat. Nedá se to obejít, protože bezpečnostní díry jsou neustále opravovány. Můžete si vybrat, kdy se tyto aktualizace použijí, a ve většině případů lze aktualizace použít bez restartování operačního systému.

Odrůda

Distribuce Linuxu jsou vysoce přizpůsobitelné. Můžete zcela změnit vzhled a dojem a upravit téměř každou jeho část tak, aby fungovala tak, jak chcete. Windows má k dispozici omezenou sadu vylepšení, ale Linux vám umožní změnit úplně všechno.

Podpěra, podpora

Microsoft má spoustu dokumentace, ale když se zaseknete, možná budete muset prohledat jejich fóra a další lidé si možná položili otázku, na kterou nemají dobré odpovědi. Není to tak, že by podpora Microsoftu byla špatná; je naopak hluboký a dobrý. Pravdou však je, že zaměstnávají lidi, aby nabízeli podporu, a na tuto podporu je vyčleněno jen tolik peněz a bohatství znalostí se šíří tence. Podpora Linuxu se hledá snáze a existují desítky fór, stovky chatovacích místností a ještě více webových stránek, které pomáhají lidem učit se a porozumět Linuxu. Na rozdíl od podpory společnosti Microsoft, která pravděpodobně pochází od zaměstnance, podpora Linuxu obvykle pochází od nadšenců. Tito lidé si práci se svým operačním systémem opravdu užívají a pravděpodobně tak činí profesionálně. V některých případech můžete mluvit s vývojářem, který napsal ten software, se kterým potřebujete pomoc.