Skip to content

5 Škodlivých robotů a jak se jim vyhnout

4 de Červenec de 2021
rise of the machines as robot gets ready to work after being assembled 1021826290 5b999a6fc9e77c0050726e41

Webový robot nebo internetový robot, obvykle nazývaný „robot“, je softwarová aplikace, která provádí opakující se úlohy. Roboti indexují vyhledávače a analyzují informace z webových služeb. Chatboti mohou dokonce odpovídat na dotazy uživatelů týkající se produktu nebo služby. I když existují užitečné roboty, existují také škodlivé roboty určené k infiltraci do vašeho systému a krádeži informací. Zde je pohled na pět typů škodlivých robotů, jak je rozpoznat a jak se chránit.

Spamboty a spimboty

Spamboty si kladou za cíl bombardovat vaši doručenou poštu spamovými zprávami nebo přerušit vaše chaty s okamžitými zprávami nevyžádanými okamžitými zprávami („spim“). Někteří bezohlední inzerenti používají spamboty k cílení na jednotlivce na základě demografických informací získaných z profilu uživatele. Tito roboti jsou obvykle snadno zjistitelní, protože se vás obvykle nesnaží zapojit do konverzace. Místo toho vám často pošlou odkaz, na který kliknete, spolu s nějakým háčkem, který vás zaujme. Cílem Spambotů je šířit nevyžádané e-mailové zprávy po celém internetu. V maximální míře vás bombardují nechtěnými reklamami a odkazy. V nejhorším případě obsahují stahování malwaru a snaží se podvody udržovat.

Webové roboty představující spamboty

Zombie Bots

Zombie bot je kompromitovaný počítač, který se stal nástrojem pro nějakou hanebnou entitu, která jej ovládá spolu se stovkami nebo tisíci dalších počítačů jako součást botnetu. Kyberzločinci používají tyto zombie počítače ke koordinaci rozsáhlých útoků, kdy všechny zombie počítače jednají unisono a provádějí příkazy majitele primárního botnetu. Detekce a vymýcení těchto infekcí může být náročné. Mnoho majitelů počítačů infikovaných zombie boti ani neví, že jsou jejich počítače infikovány.

Počítače zombie připojené k botnetu

Škodlivé roboty sdílení souborů

Uživatelé služeb sdílení souborů peer-to-peer se téměř jistě setkali se škodlivými roboty pro sdílení souborů. Tito roboti vezmou dotaz dotazu uživatele (tj. Název filmu nebo písně) a na dotaz odpovědí s uvedením, že mají soubor k dispozici, a poskytnou na něj odkaz. Ve skutečnosti robot vezme vyhledávací dotaz, vygeneruje soubor se stejným názvem (nebo podobným názvem) a poté do falešného souboru vloží škodlivou užitečnou zátěž. Nic netušící uživatel si jej stáhne, otevře a nevědomky infikuje svůj počítač.

Koncept škodlivého sdílení souborů s uživatelem počítače na jedné straně a nebezpečným robotem na druhé straně

Škodlivé chatterboty

Webové stránky a aplikace seznamovacích služeb jsou často útočištěm škodlivých chatterbotů. Tito chatterboti předstírají, že jsou osobou, napodobují lidskou interakci a často na druhé straně klamou lidi. Mnoho lidí propadá těmto nebezpečným chatterbotům, aniž by si uvědomili, že jsou škodlivými programy, jejichž cílem je získávat osobní informace, včetně čísel kreditních karet, od nic netušících obětí.

Dívka komunikuje na škodlivém scammeru v kresleném obrázku

Podvodní roboti

Podvodní roboti jsou obecnou kategorií, která zahrnuje mnoho typů robotů, jejichž cílem je podvádět nic netušící lidi kvůli finančnímu zisku. Mnoho takových robotů je spíš jako skripty, které generují falešná kliknutí pro programy příjmů z reklamy, vytvářejí falešné uživatele pro položky loterií nebo dokonce generují tisíce falešných hlasů za něco, za co je tvůrce nebo proti.

Bot s internetovým podvodem viděný v moři čísel

Chraňte se před škodlivými roboty

Při komunikaci na internetu je důležité zůstat při vědomí a ostražití. Protože mnoho antivirových programů nedetekuje software související s botnetem, zvažte instalaci a použití skeneru „druhého názoru“, například Malwarebytes, abyste zjistili, zda váš primární antivirový program něco nepropásl. Malwarebytes se často aktualizuje a dokáže detekovat mnoho forem malwaru, které tradičním antivirovým programům chybí. Při online chatování s cizími lidmi buďte velmi opatrní při klikání na odkazy nebo při rozdávání osobních údajů, ať už v seznamovací aplikaci nebo na webu nebo na sociální síti. I když při komunikaci na Facebooku zjistíte něco zvláštního na otázce, na kterou se vás váš přítel zeptá, zavolejte nebo pošlete SMS, abyste zjistili, zda je to skutečně on.