Skip to content

5 způsobů, jak dosáhnout lepší kvality zvuku automobilu

17 de Srpen de 2021
GettyImages 985820608 222923b2e7594855bdd0bebbf995a905

Lepší zvuk v autě je spíše cesta než cíl. Je to postupný proces, který můžete během cesty revidovat a upravovat, a ne jako návrh vše nebo nic. Můžete provést překvapivé množství drobných vylepšení a upgradů svého audiosystému do auta za účelem zlepšení celkové kvality zvuku bez velkých finančních nákladů. Většina návrhů zahrnuje upgrady, jako je nová hlavní jednotka, prémiové reproduktory nebo subwoofer, ale jiné se zaměřují na zlepšení akustiky v autě především odstraněním co největšího vnějšího rušení. Zde je pět nejlepších způsobů, jak zlepšit kvalitu zvuku ve vašem autě.

Vyměňte své tovární reproduktory

Problém: Tovární reproduktory obvykle nejsou dobré.

Oprava: Nainstalujte si funkce na trhu s náhradními díly, které splňují stejné rozměry, a dobře si zahrajte s vaší stávající hlavní jednotkou. Nejjednodušší způsob, jak slyšet alespoň nějaké zlepšení kvality zvuku automobilu, je nahradit tovární reproduktory kvalitnějšími náhradními díly. Když provedete přímou výměnu za reproduktory, které odpovídají rozměrům a typu továrních reproduktorů, jedná se o práci typu plug-and-play: Stačí vytáhnout staré jednotky a nasadit nové. Pokud je vaše auto nějakou dobu na silnici, pravděpodobně došlo k poškození reproduktorů. Pravděpodobně uslyšíte výrazné zlepšení výměnou náhradních jednotek. Můžete také udělat další míli a nahradit koaxiální reproduktory komponentními reproduktory nebo přidat subwoofer, ale to je složitější a nákladnější.

Vylepšete hlavní jednotku a zbavte vestavěný DAC svého telefonu

USB kabel zapojený do autorádia.

Problém: Pokud posloucháte hudbu prostřednictvím telefonu nebo přehrávače MP3 a pomocného připojení, kvalita zvuku je hitem.

Oprava: Najděte náhradní hlavní jednotku, která má připojení USB. Upgradování hlavní jednotky není vždy tím nejlepším místem pro začátek, ale vždy stojí za zvážení. To platí zejména v případě, že vaše hlavní jednotka stárne, nebo pokud nemá výstupy předzesilovače a díváte se na instalaci zesilovače. Dalším důvodem, proč byste měli upgradovat hlavní jednotku, je poslouchat digitální hudbu v autě. Pokud vaše hlavní jednotka nemá vysoce kvalitní vestavěný DAC, přidání nové hlavní jednotky, která vám umožní vyložit těžké zvedání převodu digitálního zvuku z telefonu nebo přehrávače MP3 do autorádia. Využití hlavní jednotky vybavené vysoce kvalitním DAC vyžaduje USB nebo proprietární připojení, takže svůj telefon nebo jiné zařízení připojíte k autorádiu prostřednictvím kabelu USB, a nikoli pomocí běžného pomocného vstupu. To umožňuje hlavní jednotce číst data ze zařízení a převádět je na analogové zvukové signály, které jsou přenášeny do zesilovače a reproduktorů.

Přidejte komponenty, jako jsou zesilovače, signálové procesory a ekvalizéry

Stohování zesilovačů není nejlevnějším způsobem, jak dosáhnout lepší kvality zvuku automobilu, ale správný zesilovač může být nápomocen při budování lepšího systému.

Problém: Tovární automobilové audio systémy jsou příliš zjednodušené.

Oprava: Postupně přidávejte komponenty, například nový zesilovač, jako součást procesu upgradu. Přidání zesilovače nebo jiného komponentu, jako je signálový procesor nebo ekvalizér, je obvykle dražší a komplikovanější než vložení reproduktorů nebo upgrade hlavní jednotky. Zesilovač vám však umožní umístit lepší reproduktory a změnit kvalitu zvuku vašeho auta. Pokud máte co do činění s továrním stereem, které nebylo dodáno se zesilovačem, je důležité najít jednotku se vstupy na úrovni reproduktorů. Nejlepší způsob, jak provést tento typ upgradu, je nainstalovat hlavní jednotku, která má výstupy předzesilovače, ale zesilovač, který obsahuje vstupy na úrovni reproduktorů, je přinejmenším funkční alternativou. Další možností je použít převodník úrovně reproduktorů na řádky.

Používejte vysoce kvalitní hudební soubory nebo zvuk ve vysokém rozlišení

zvuk ve vysokém rozlišení

Problém: Pokud posloucháte digitální hudbu, kvalita zvuku může být způsobena příliš komprimovanými soubory.

Oprava: Používejte větší, méně komprimované hudební soubory. Jedním z nejvíce přehlížených faktorů kvality zvuku automobilu je zdroj zvuku. Extrémním příkladem je rádio AM vs. rádio FM. Přestože existují vysoce kvalitní AM rádia, každý ví, že při poslechu stanice FM uslyší lepší kvalitu zvuku. Stejně tak disky CD poskytují lepší kvalitu zvuku než rádio FM a ještě lepší kvalitu můžete slyšet, pokud přepnete na digitální zvukové soubory – nebo utrpíte drastickou ztrátu kvality. Problém je v tom, že digitální hudební soubory nejsou vytvořeny stejně. Pokud například máte ve své sbírce hodně hudby, kterou jste si koupili – nebo získali jinými prostředky – před deseti lety nebo více, jsou pravděpodobně více komprimované, než je třeba. Přechod na nižší úroveň komprese nebo dokonce bezztrátový formát může znamenat rozdíl v kvalitě zvuku. Volitelně je k dispozici zvuk ve vysokém rozlišení, i když velké velikosti souborů znamenají, že již nebudete moci přenést celou svou sbírku.

Navlhčete externí zdroje hluku materiály tlumícími zvuk

ztlumit kvalitu zvuku

Problém: Většina aut dovoluje příliš mnoho hluku ze silnice.

Oprava: Použijte tlumicí materiály a jiná řešení, abyste minimalizovali hluk na silnici. Auta vydávají dost nevyrovnané zvukové scény. Vnitřní objem osobního nebo nákladního auta nebude odpovídat dynamice domácího kina, ale tlumící materiály mohou pomoci. Nejjednodušší a nejrychlejší opravou je zasunutí některých tlumicích materiálů, jako je Dynamat, do výplní dveří. Tyto výrobky jsou desky z materiálů tlumících hluk, které pomáhají chránit před hlukem na silnici a jinými zdroji vnějších přeslechů. Proces instalace zahrnuje vyskočení každého dveřního panelu, zasunutí listu tlumicího materiálu a následné opětovné nasazení panelu. Stejný postup můžete použít i na jiné zdroje hluku. Například můžete pod kapotu a koberec instalovat podobný materiál tlumící zvuk, který pomůže snížit hluk motoru. Tlumící materiály také pomáhají zabránit šíření vibrací reproduktorů do kovu dveří a dalších oblastí, kde jsou namontovány. Když omezíte vibrující kov a budete se držet vibrujícího vzduchu, můžete zaznamenat zvýšení kvality zvuku. Pokud do kufru nainstalujete velký subwoofer, může vám pomoci i stejný typ tlumicího materiálu. Základní myšlenkou je obložení podlahy, bočních stěn a vnitřku víka kufru, přičemž zůstane pouze dělič mezi vozidlem a kufrem nezakrytý. To může pomoci snížit vibrace a zlepšit kvalitu zvuku vašeho subwooferu.