Skip to content

Technologie přechodu na bionaftu nebo SVO

17 de Září de 2021
convertbiodieseltech 56ad144f3df78cf772b66f98

Přestavba motoru na bionaftu nebo dokonce rostlinný olej je mnohem jednodušší než převod benzínového motoru na ethanol. Ve skutečnosti, v závislosti na vašem vozidle, možná nebudete muset provádět žádné konverzní práce. Vzhledem k tomu, že ropná nafta je po staletí a změnami normou a infrastruktura pro ropná paliva je v podstatě všude, kolem myšlenky na bionaftu se objevila určitá mystika, ale situace je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než si mnozí myslí. Jednou z nejatraktivnějších věcí na dieselovém motoru je, že nemusí pohánět naftu. To znamená, že dieselové motory byly původně navrženy tak, aby poháněly širokou škálu různých paliv, a teprve později se ropná nafta stala normou. Dnes bionafta každým rokem převládá a lidé se také obracejí na jiná alternativní paliva, jako je rostlinný olej.

Rozdíl mezi naftou, bionaftou a kuchyňským olejem

Ačkoli dieselové motory mohou technicky pohánět obrovskou škálu různých paliv, tři nejběžnější možnosti jsou nafta vyrobená z ropy, bionafta vyrobená z rostlinných a živočišných produktů a čistý rostlinný olej nebo živočišný tuk.

  • Diesel, nebo petrodiesel, je palivo, které je nejčastěji dostupné na čerpacích stanicích, a právě na něj jsou moderní dieselová vozidla navržena. Je to ropný produkt, stejně jako benzín, který z něj dělá fosilní palivo.
  • Bionafta, na rozdíl od běžné nafty, je vyroben z obnovitelných rostlinných olejů a živočišných tuků. Za ideálních okolností je funkčně stejný jako ropná nafta, takže jej můžete provozovat prakticky v jakémkoli dieselovém motoru s malým až žádným procesem konverze. Hlavní výhradou je, že čistá bionafta si v chladném počasí nevede tak skvěle, a proto se často prodává jako směs s konvenční naftou. Například B20 se skládá z 20 procent bionafty a 80 procent petrodieselu. U některých motorů existují další problémy s provozem přímého bionafty, ale o tom se zmíníme později.
  • Rovný rostlinný olej (SVO) a odpadní rostlinný olej (WVO) přesně tak zní. SVO je nový, nepoužitý rostlinný olej a WVO je typicky kuchyňský olej získávaný z restaurace. Přestože je možné provozovat dieselový motor na čerstvý kuchyňský olej zakoupený v obchodě, je mnohem běžnější-a nákladově efektivnější-získávat použitý olej z restaurací. Olej pak musí být napnut, aby mohl být použit jako palivo. Určitá úroveň úprav je obvykle také vyžadována, než můžete bezpečně provozovat moderní vznětový motor na kuchyňský olej.

Přestavba motoru na bionaftu

Ve většině případů nemusíte provádět žádnou přestavbu ani do svého vozu přidávat žádné další technologie, abyste jej mohli používat na bionaftě namísto konvenční nafty. Směsi od B5 s 5 procenty bionafty až po B100 se 100 procenty bionafty jsou běžně dostupné, ale před vyplněním budete chtít zkontrolovat drobný tisk v záruce. Někteří výrobci nyní budou poskytovat záruku na motory, které byly provozovány na B20 nebo méně, což znamená 20 procent nebo méně na bionaftu, ale liší se to od jednoho OEM k druhému. Jedním z hlavních faktorů, které je třeba si uvědomit při přechodu na bionaftu, je to, že bionafta může obsahovat stopy methanolu, což je rozpouštědlo, které může zničit všechny gumové hadice nebo těsnění ve vašem palivovém systému. Pokud tedy vaše vozidlo používá v palivovém systému kaučuk, je důležité přejít na součásti, které se nerozpadnou, když do nádrže natankujete bionaftu.

Přestavba motoru na olej na vaření

Nejjednodušší způsob, jak převést naftový motor na olej na vaření, je koupit si sadu, která je speciálně navržena pro vaše vozidlo, ale je třeba vyřešit dva hlavní faktory. Prvním problémem je, že kuchyňský olej má tendenci velmi zhoustnout, když je studený, a druhým je, že použitý kuchyňský olej obsahuje spoustu nečistot a částic. První problém je řešen dvěma způsoby: nastartování a zastavení motoru na konvenční naftu nebo bionaftu a předehřátí rostlinného oleje před spalováním. S ohledem na to jsou sady pro přestavbu SVO a WVO obvykle dodávány s pomocnou palivovou nádrží, která pojme kuchyňský olej, palivová potrubí a ventily, filtry, ohřívače a další součásti nezbytné k provedení procesu přeměny. Druhý problém je primárně řešen předfiltrováním oleje na vaření, což znamená, že po získání z restaurace musíte olej filtrovat ručně. Poté, co byl olej manuálně filtrován a přidán do přídavné palivové nádrže, bude obvykle filtrován ještě nejméně jednou přes řadový filtr, který je třeba nainstalovat do systému.

Proměna oleje na vaření na bionaftu

Pokud přestavba motoru na bionaftu výměnou několika palivových potrubí zní jako lepší nápad než instalace soupravy pro celkovou přestavbu, ale myšlenka bezplatného paliva z místních restaurací je příliš dobrá na to, aby se pustila, pak možnost otáčení kuchyňského oleje do bionafty může být zajímavé. I když je možné vyrobit vlastní bionaftu doma z SVO, tento proces není jednoduchý a zahrnuje toxické materiály, jako je methanol a louh. Základní myšlenkou je, že methanol jako rozpouštědlo a louh jako katalyzátor se používají k roztržení triglyceridových řetězců v SVO a k vytvoření rozumné faksimile bionafty. Při správné syntéze lze výsledný produkt použít jako běžnou bionaftu. Je však důležité si uvědomit, že mohou zůstat stopy methanolu, které mohou a mohou poškodit všechny gumové součásti v palivovém systému.

Převod na bionaftu nebo přímý rostlinný olej

Ceny nafty a bionafty kolísají, ale existuje spousta dalších neekonomických důvodů, proč převést motor na bionaftu nebo čistý rostlinný olej. Ať už jde o provoz udržitelnějšího paliva, použití paliva zdarma z místních restaurací, nebo se dokonce připravit na SHTF, na dieselových motorech je skvělé to, že přechod na bionaftu nebo rostlinný olej je něco, co má téměř každý správné nástroje a sklon si vystačí na vlastním dvorku.