Skip to content

8 důvodů, proč přejít na Linux

23 de Červenec de 2021
linux 1962898 1280 5c3e12b446e0fb000188e7fb

Kolikrát jste zjistili, že trpíte aktualizací systému Windows, že jste se stali obětí viru, malwaru nebo ransomwaru, cítili jste se omezeni způsobem, jakým dělají věci Apple nebo Microsoft, nebo si jen obecně přejete, aby existovala alternativa k Windows nebo macOS? Máte štěstí … existuje taková volba. Linux je operační systém s otevřeným zdrojovým kódem, který existuje od konce devadesátých let a je připraven provést tento přechod. Ale proč bys měl? Zde jsou všechny důvody, které potřebujete k přechodu z proprietárních řešení na otevřenější a bezplatnou alternativu.

Linux je zdarma

Přiznejme si to, na nákladech záleží. Ale pravděpodobně si myslíte, že jste za operační systém nikdy nezaplatili ani cent. Ty máš. Když si koupíte stolní počítač nebo notebook, náklady na systém Windows jsou integrovány. Nejen to, ale pokud jste někdy upgradovali systém Windows, o těchto nákladech víte. Tato inherentní cena se nenachází pouze v operačním systému. Mnoho aplikací pro Windows nebo macOS má související náklady. V systému Linux najdete tisíce a tisíce bezplatných aplikací. Místo platby za MS Office můžete nainstalovat LibreOffice v systému Linux přímo z obchodu s aplikacemi vaší distribuce. Hledáte alternativu Photoshopu zdarma? Snaž se GIMP. A až přijde čas na upgrade vaší distribuce Linuxu, nebude vás to stát ani cent … nikdy. Téměř každá distribuce Linuxu je zdarma.

Linux je flexibilní

Osoba dělá jógu.

Pokud jste používali Windows nebo macOS dostatečně dlouho, víte, že je to jejich cesta nebo silnice. Je třeba udělat jen málo přizpůsobení, mimo motiv zde nebo tapetu tam. Pro kohokoli, kdo rád pracuje jedinečnějším způsobem, to nestačí. Naštěstí vám Linux umožňuje přizpůsobit operační systém tak, aby dokonale vyhovoval vašim potřebám. Nelíbí se vám pracovní plocha GNOME? Použijte KDE. Nelíbí se vám vzhled GNOME, změňte jej pomocí rozšíření. Nelíbí se vám, kde bydlí panel Xfce? Přesunout. Přizpůsobení, která můžete provést, jsou téměř neomezená. A mnoho z těchto přizpůsobení je velmi snadné spravovat (takže nemusíte být náročným uživatelem systému Linux, abyste je mohli vytáhnout). Nakonec můžete pracovat přesně podle svých představ, ne podle toho, jak si Apple nebo Microsoft myslí, že byste měli pracovat.

Linux je bezpečný

Slovo zabezpečení na obrazovce.

Linux je záměrně mnohem bezpečnější než Windows nebo macOS. Pravděpodobnost, že narazíte na virus, malware, ransomware, je v systému Linux exponenciálně menší. Toto samo o sobě by vás mělo přimět, abyste chtěli migrovat pryč od svého aktuálního operačního systému. Mnoho učenců věří, že důvodem je to, že Linux není kvůli podílu na trhu zacílen na tolik jako na Windows nebo macOS. Používání Linuxu je však mezi podniky na podnikové úrovni velmi rozšířené. Místa jako Facebook, Twitter, YouTube a Google závisí na Linuxu. A přece jen zřídka slyšíte, že došlo k napadení serverů a systémů těchto společností (uživatelské účty jsou úplně jiné zvíře). Uživatelé systému Linux jdou desetiletí, aniž by trpěli jediným problémem se zabezpečením. Znamená to, že neexistují? Ne. To znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že u Linuxu utrpíte problémy se zabezpečením než u Windows nebo MacOS. Pamatujte, že žádný operační systém není stoprocentně zabezpečený. Z tohoto důvodu musíte své počítače stále používat s rozumem.

Linux je spolehlivý

Pes chodící v trávě.

Linux prostě funguje. Doba. Je to velmi, velmi vzácná událost, kdy dojde k chybě systému Linux. I když dojde k chybě aplikace, šance na uzamčení celého vašeho systému (jak to může být v případě Windows) je malá. Ještě lépe, pokud by se to skutečně stalo, je možné použít takzvanou virtuální konzolu (nebo terminál) a zavřít urážlivou aplikaci z příkazového řádku. Po zavření havarované aplikace můžete znovu získat kontrolu nad svou pracovní plochou. V systému Windows to nemůžete udělat. I s touto schopností jsou aplikace v systému Linux pevné a zřídka se zhroutí. Rozloučte se s tou Modrou obrazovkou smrti.

Linux je uživatelsky přívětivý

Ilustrace někoho, kdo vyplňuje průzkum.

Na konci devadesátých let a na počátku dvacátých let byl Linux docela výzvou jak pro instalaci, tak pro používání. Pouze uberoví mágové byli schopni tvrdit, že je jejich vlastní. Pokud jste nestudovali informatiku, šance na úspěšné používání Linuxu s velkým úspěchem byly nepravděpodobné. To bylo tehdy; to je teď. Moderní operační systémy Linux se na stolní nebo přenosný počítač instalují stejně snadno jako aplikace na Windows nebo macOS. Je to všechno point and click s velmi malou potřebnou dovedností. Instalovat si může kdokoli a podobně jako Ubuntu Linux, Linux Mint, Elementary OS nebo Deepin Linux. A používání moderního Linuxu je stejně jednoduché jako ukazování a klikání myší.

Linux je kompatibilní se starším hardwarem

Starý počítač.

U Windows i macOS se můžete cítit, jako byste byli nuceni kupovat nový hardware pokaždé, když upgradujete na novou verzi operačního systému. Tomu se říká plánované zastarávání. S Linuxem to nenajdete. Ve skutečnosti existuje velké množství linuxových distribucí navržených speciálně pro dobrý provoz na starém hardwaru. Distribuce jako Peppermint OS, Lubuntu, Linux Lite a Bodhi Linux všechny běží skvěle na stárnoucím hardwaru. To znamená, že šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí (tím, že nemusíte každé dva nebo tři roky likvidovat počítačový hardware).

Linux lze snadno upgradovat

Ilustrace upgradu počítače.

Když už mluvíme o upgradu … pokaždé, když spustíte (nebo restartujete) Windows a uvidíte tuto obrazovku aktualizace, ocitnete se mezi prsty a doufáte, že aktualizace nepřivede váš počítač na metaforická kolena? S Linuxem jsou upgrady bezbolestné. A na rozdíl od Windows, kde se zdá, že musíte restartovat pokaždé, když upgradujete jednu aplikaci, Linux pouze je třeba restartovat, pokud je jádro upgradováno. Každá aplikace, démon a služba mohou upgradovat na vašem počítači se systémem Linux a nebudete muset restartovat. Stroje s Linuxem jsou dobře známé pro běh let bez restartu. A díky technologii, jako je živá oprava Ubuntu, ani upgrade jádra nepřinutí váš počítač restartovat.

Podpora Linuxu je snadno k nalezení

Pět lidí narazilo pěstmi v pracovním prostředí.

Pokud narazíte na problém v systému Linux, kam se obrátit? Naštěstí existuje spousta online fór, skupin a e-mailových seznamů věnovaných pomoci uživatelům řešit problémy, z nichž žádné vás nebude stát ani cent. Weby jako Ask Ubuntu, Linux Mint Forums a Ask Fedora jsou skvělá místa, kde začít. Ve skutečnosti téměř každá distribuce Linuxu nabízí formulář nápovědy nebo seznam adresátů určený uživatelům, kteří si navzájem řeší problémy. A protože se komunita věnuje otevřenému zdroji (a šíření Linuxu), jsou tato fóra obecně velmi vstřícná a užitečná.