Teraflop je měření toho, kolik výpočtů za sekundu je systém schopen provést. Teraflop neboli TFLOP jsou biliony výpočtů za sekundu.
Co je TFLOP a k čemu je dobrý?
Výkon počítače nelze snadno vyčíslit. Počítač, který je v jednom úkolu skvělý, může být v jiném jen průměrný, zatímco moderní desktop může být v závislosti na úkolech, které jste nastavili, více schopný než superpočítač z doby před deseti lety. Rychlost hodin, počty jader a dokonce ani pokyny za sekundu nejsou vždy přímo srovnatelné. Operace s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu neboli FLOPS a v poslední době TFLOPS jsou měření, která mohou procházet generacemi a dokonce i různými součástmi a poskytovat tak pevnější měření toho, co počítač dokáže.
Jak TFLOPS ovlivňují výkon?
Aritmetika s plovoucí desetinnou čárkou je metoda výpočtu, která vyžaduje určitou míru kompromisu mezi přesností a výkonem. Jako metrika je FLOPS měřítkem toho, kolik z těchto výpočtů lze provést za sekundu, a zahrnuje 16bitové (poloviční přesnost), 32bitové (jednoduchá přesnost) a 64bitové (dvojitá přesnost). Různé úkoly využívají různé typy FLOPS, přičemž hry se zaměřují na jednoduchou přesnost a další vědecké úkoly a výpočet AI využívající FLOPS s dvojitou přesností. Ať už provádíte jakýkoli úkol, moderní zařízení, která k jejich provádění používáte, jsou tak rychlá, že jejich výkon není měřen ve FLOPS, ale v TeraFLOPS (TFLOPS). Každý jeden TFLOP představuje jeden bilion výpočtů za sekundu. V uplynulém desetiletí byly TFLOPy jedním z hlavních způsobů měření výkonu (zejména výkonu grafické karty). Společnost AMD vydala v roce 2008 první grafickou kartu podporující TFLOPS, která ve stejném roce prolomila bariéru dvou TFLOP. Moderní grafické karty a herní konzole jsou mnohem schopnější než toto a poskytují mnohonásobně TFLOPy těch starších GPU. Zbrusu nová RTX 3090 je dimenzována na více než 36 TFLOPS výkonu shaderu. Mobilní GPU, jako je Radeon Pro 5600M nalezený v Apple MacBook Pro, je skromnější kolem 5,3 TFLOPS.
Teraflops pro PS5 vs. Teraflops pro Xbox Series X.
Očekává se, že herní konzole nové generace od Sony a Microsoftu, PS5 a Xbox Series X, budou nejschopnějšími herními konzolami vůbec. Obě konzoly používají vlastní AMD APU (Accelerated Processor Unit) kombinující osm procesorových jader Zen 2 a vlastní grafické jádro RDNA2. S takovým srovnatelným hardwarem se TFLOPS stává poněkud užitečným způsobem, jak měřit jejich schopnosti. Hodnocení PS5 teraflops je u grafického procesoru 10,28, zatímco u řady Xbox X se očekává zhruba 12 teraflopů. Ve srovnání s konzolami poslední generace je to velký pozvednutí. Xbox One X byl schopen šesti teraflopů s přesností na jeden bod, zatímco PS4 Pro zvládl pouze 4,2 TFLOP.
Omezení TFLOPS
Jak užitečné mohou být TFLOPS, berou v úvahu pouze jeden aspekt grafické karty nebo výkon a surový potenciál herní konzoly. Mezi jinými způsoby měření výkonu nezohledňují rychlost hodin, architekturu, počet jader, uzel procesu, míru naplnění pixelů nebo rychlost paměti. Může to být užitečná metrika, kterou je třeba zvážit, ale sama o sobě není všeobjímající. To platí zejména, pokud jde o hraní her. Nejenže existují další faktory, které ovlivňují skutečný herní výkon samotného GPU, ale herní systémy, ať už jsou to konzole nebo počítače, se spoléhají na CPU, paměť a úložiště, aby poskytly celý herní zážitek. Úzká místa komponent mohou zpomalit celý systém a ne všechny aspekty hry se spoléhají na každou komponentu stejně. Závisí to také na nastavení zvoleném uživatelem. Můžete mít nejvýkonnější grafickou kartu na světě s nejvyššími možnými TFLOPS, ale pokud hrajete v rozlišení 1080P, nebudete využívat její plnou kapacitu a nebude fungovat o nic lépe než GPU s mnohem nižší výkon TFLOPS. To platí dvojnásobně, když používáte pokročilé vizuální funkce, jako je DLSS a ray tracing Nvidia, které k vykreslení vyžadují velmi specifický hardware, který nesouvisí s centrálním GPU. RT a tenzorová jádra používají k tomu, aby tyto technologie mohly mít své vlastní metriky výkonu, které jsou zcela oddělené od schopností GPU.