Zvuková karta je rozšiřující karta, která umožňuje počítači odesílat zvukové informace do zvukového zařízení, jako jsou reproduktory, sluchátka atd. Zvuková karta má mnoho využití, například slyšet zvuk z videohry, poslouchat hudbu nebo filmy, nechte si přečíst text atd. Jakkoli jsou tyto úkoly užitečné, zvuková karta, na rozdíl od CPU a RAM, není nezbytným hardwarem vyžadovaným k tomu, aby počítač fungoval.
Popis zvukové karty
Zvuková karta je obdélníkový hardware s mnoha kontakty na spodní straně karty a několika porty na boku pro připojení k audio zařízením, jako jsou reproduktory. Zvuková karta se instaluje do slotu PCI nebo PCIe na základní desce. Vzhledem k tomu, že základní deska, pouzdro a periferní karty jsou navrženy s ohledem na kompatibilitu, strana zvukové karty se při instalaci vejde těsně mimo zadní část pouzdra, čímž jsou její porty k dispozici pro použití. K dispozici jsou také zvukové karty USB, které vám umožňují připojit sluchátka, mikrofony a možná další zvuková zařízení k počítači pomocí malého adaptéru, který lze připojit přímo k portu USB.
Zvukové karty a kvalita zvuku
Mnoho moderních počítačů nemá zvukové rozšiřující karty, ale místo toho mají stejnou technologii integrovanou přímo na základní desce, proto se nazývají palubní zvukové karty. Tato konfigurace umožňuje levnější počítač a pouze o něco méně výkonný audio systém. Tato možnost je rozumná pro téměř každého uživatele počítače, dokonce i pro hudební fanoušky. Vyhrazené zvukové karty, jako jsou karty zobrazené zde na této stránce, jsou obvykle nutné pouze pro profesionální zvukové profesionály. Protože většina případů pro stolní počítače je nastavena na přední porty USB a konektory pro sluchátka, aby sdílely společný zemnící vodič, můžete ve sluchátkách slyšet statickou elektřinu, pokud máte také připojená zařízení USB. Měli byste být schopni zmírnit toto rušení buď nepoužívejte tyto porty USB současně se sluchátky, nebo běžte prodlužovací kabel ze samice do samice ze zvukové karty na zadní straně počítače do sluchátek.
„Tento počítač nemá žádný zvuk“
I když je možné, že se zvuková karta nebo reproduktory / sluchátka odpojily od svých portů / napájení a již spolu nekomunikují, je to obvykle něco, co souvisí se softwarem a brání přehrávání zvuku. První věc, kterou byste měli udělat, je zřejmá: ujistěte se, že hlasitost videa, písně, filmu nebo čehokoli, co se snažíte poslouchat, není ztlumená. Zkontrolujte také, zda Systém zvuk není ztlumený (zkontrolujte ikonu zvuku na hlavním panelu dolů u hodin). Něco jiného, co by vám mohlo bránit ve slyšení zvuku z počítače, je, pokud je ve Správci zařízení zakázána samotná zvuková karta. Podívejte se, jak povolím zařízení ve Správci zařízení ve Windows? pokud si nejste jisti, jak zvukovou kartu povolit. Dalším důvodem, proč zvuková karta neposkytuje zvuk, může být chybějící nebo poškozený ovladač zařízení. Nejlepším způsobem, jak to vyřešit, je instalace ovladače zvukové karty pomocí jednoho z těchto bezplatných nástrojů pro aktualizaci ovladače. Pokud již máte potřebný ovladač stažený, ale nevíte, jak jej nainstalovat, postupujte podle našeho průvodce aktualizací ovladačů v systému Windows. Pokud po kontrole všech výše uvedených kroků váš počítač stále nebude přehrávat zvuk, možná nebudete mít nainstalovaný správný software pro přehrávání médií. V našem seznamu softwarových programů pro převaděč zvukových konvertorů můžete převést zvukový soubor do jiného formátu, který váš přehrávač médií dokáže rozpoznat.
Více informací o zvukových kartách
Většina uživatelů počítačů ví, že aby mohli slyšet a ovládat zvuk přehrávaný z počítače, musí připojit reproduktory k zadní straně počítače. I když je nelze použít všechny, na zvukové kartě často existují i jiné porty z jiných důvodů. Například mohou existovat porty pro joystick, mikrofon a přídavné zařízení. Ještě další karty mohou mít vstupy a výstupy určené pro pokročilejší úkoly, jako jsou úpravy zvuku a profesionální zvukový výstup. Tyto porty jsou někdy označeny, aby bylo možné snadno určit, který port patří každému zařízení. Zde je několik:
- Modrý kruh je v řadě
- Růžový kruh je vložen do mikrofonu
- Zelený kruh je line out (reproduktor)
- Oranžový kruh je subwoofer venku
- Černý kruh je subwoofer vlevo / vpravo
Nákup zvukové karty
Creative Labs (Sound Blaster), Turtle Beach a Diamond Multimedia jsou oblíbenými výrobci zvukových karet, ale existuje mnoho dalších. Instalace zvukové karty je poměrně snadná. Na rozdíl od externích periferních zařízení, která lze připojit na vnější straně počítače, pokud to však ještě není jasné, je zvuková karta připojena uvnitř. Po otevření skříně počítače je zvuková karta usazena v příslušném rozšiřujícím slotu. Podívejte se, jak vypadá vnitřek vašeho počítače? pro lepší pochopení toho, kde lze nainstalovat zvukovou kartu. Nejste si jisti, jaké sloty máte otevřené na základní desce? Systémový informační nástroj může být velmi užitečný při identifikaci těchto informací a mnohem více.