Skip to content

První zvukový systém do auta Revel v Lincoln MKX

3 de Červenec de 2021
GettyImages 157674021 56d8eaa15f9b5854a9c5ef96

Revel je jednou z nejrespektovanějších značek špičkových reproduktorů. Značka je součástí Harman International, mateřské společnosti JBL, Infinity, Mark Levinson, Lexicon a řady profesionálních zvukových značek, jejichž produkty se používají v továrně instalovaných autorádiích. Pojďme se podívat na to, jak je systém uspořádán.

Jak Revel funguje

Systém Revel v MKX je k dispozici ve dvou verzích: verze s 13 reproduktory a verze s 19 reproduktory (i když 20 kanály).

Jádrem systému je pole se středním pásmem 80 mm a výškovým reproduktorem 25 mm, které vidíte na obrázku níže. (Mřížku řidiče sotva vidíte přes středovou masku.) Je navržen v podstatě stejným způsobem jako reproduktory Performa3, s vlnovodem na výškovém reproduktoru, který usnadňuje přechod mezi dvěma ovladači. Oba ovladače jsou umístěny těsně vedle sebe, aby fungovaly spíše jako jediný zdroj zvuku. Dokonce i výhybkové body a svahy jsou podobné těm, které se používají v domácích reproduktorech. (Ve vozidle se přechody provádějí digitálním zpracováním signálu, nikoli pasivními součástmi, jako jsou kondenzátory a indukční cívky.) Každá ze čtyř dveří pro cestující má 170 mm středobasový reproduktor a ve dveřích pro cestující je výškový reproduktor. Basový reproduktor poskytuje zadní subwoofer.

Boční reproduktory Revel

Systém 19 reproduktorů, který nese označení Ultima používané u nejlepších reproduktorů Revel, zahrnuje následující:

  • Plné pole středových a výškových reproduktorů ve všech dveřích spolujezdce.
  • Dvě pole středního a výškového reproduktoru v zadní části.
  • Subwoofer s dvojitou cívkou, který může využívat další kanál zesilovače.

Celkově má ​​systém 19 reproduktorů 20 kanálů zesilovače. Zesilovač má hybridní design s tradičními zesilovači třídy AB pro výškové reproduktory a vysoce účinnými zesilovači třídy D pro ostatní ovladače. To má zajistit nejlepší kombinaci efektivity, kompaktnosti a kvality zvuku. Připevňuje se v levém zadním rohu vozu, naproti subwooferu.

Zvuk

Byli jsme rádi, když jsme slyšeli, kolik zvukové kvality našeho domácího systému se zdálo, že se přenáší do systémů automobilu. Neslyšeli jsme přechody mezi řidiči. Stejně jako u domácích reproduktorů jsou zbarvení menší. Systém zní pozoruhodně neutrálně a poutavě – na rozdíl od většiny zvukových systémů automobilů, které mohou znít poněkud nudně.

Vychutnejte si obrazovku

Stejně důležité je i zvukové zpracování systému, které nezní jako u jiných automobilových systémů. Na palubní desce se táhne široká šíře zvuku. Zní to téměř, jako by na palubní desce byly virtuální reproduktory, umístěné přibližně jednu nohu z obou stran, podobně jako u domácího systému. Je obtížné lokalizovat pole středního / výškového reproduktoru bočního panelu. Když jsme poslouchali melodii EDM s mohutnými, ultra dynamickými basy nataženými do plného výboje, neslyšeli jsme žádné zkreslení, ani zvuk neztrácel ani basový reproduktor nepříznivě nevydechl. Znělo to stejně, jen mnohem hlasitěji. To je způsobeno pokročilými obvody omezovače. Reproduktory napájejí 35voltové napájecí lišty do zátěže 4 ohmy. Přes palubní desku se táhne široký prostor zvuku, který zní téměř jako by na palubní desce byly virtuální reproduktory. „Lidé se zvukem obvykle naladí auto zhruba týden,“ řekl nám Alan Norton, manažer globálního zábavního systému společnosti Ford Motor Company (mateřská společnost Lincolna). „S tímhle měl Harman auto několik měsíců.“ Společnost nastavila reproduktorový systém Revel v sousední místnosti, aby během procesu ladění mohli inženýři a vyškolení posluchači slyšet systém Revel. Pak mohli jít vedle a slyšet systém Revel v autě. Nemělo by být žádným překvapením, že systém automobilu zní stejně jako domácí reproduktory.

Technologie

To je ve stereofonním režimu. Systémy Revel / Lincoln jsou první, které obsahují technologii Harman QuantumLogic Surround neboli QLS. QLS analyzuje příchozí signál, digitálně odděluje nástroje a poté řídí nástroje do reproduktorů v prostorovém poli.

Harmanovo zařízení Novi

Konvenční maticové dekodéry, jako Dolby Pro Logic II a Lexicon Logic7 (které QLS nahradí), analyzují pouze rozdíly v úrovni a fázi mezi levým a pravým kanálem. Tyto dekodéry řídí zvuky do prostorových kanálů bez ohledu na frekvenční obsah. Jsme přecitlivělí na řízení a fázové artefakty, které produkuje většina maticových dekodérů. Byli jsme ohromeni, když jsme o nich v QLS neslyšeli ani náznak. Znělo to jako skutečný zvuk 5.1 nebo 7.1. „Na QLS se mi líbí, že nepřidává nic,“ řekl Fordův Norton. „Můžete přidat všechny signály dohromady a získáte přesně stejný stereofonní signál, kterým jste začínali.“ Systémy Revel / Lincoln jsou také první, které využívají technologii Harman QuantumLogic Surround neboli QLS. Zahrnuty jsou dva režimy QLS:

  • Publikum poskytuje poměrně jemný okolní prostorový efekt.
  • Řízení na jevišti zní agresivněji do zadních kanálů.

K dispozici je také stereofonní režim. Výchozí nastavení z výroby je Audience mode, ale můžete si užít dramatický, obklopující efekt režimu Onstage. Jedna skvělá věc na systému je, že při přepínání režimů nedochází ke ztlumení nebo klepnutí. Prostě nenápadně mizí z jednoho režimu do druhého. Oba systémy Revel mají Harmanův systém Clari-Fi spuštěný na plný úvazek. Clari-Fi je navržen tak, aby obnovoval vysokofrekvenční obsah zvukových souborů komprimovaných pomocí MP3 a jiných kodeků. Čím více je hudba komprimovaná, tím větší efekt má Clari-Fi. Na satelitních rádiových signálech s nízkou přenosovou rychlostí dělá Clari-Fi hodně. Když přehráváte CD, nedělá to nic. V Harmanově zařízení v Novi jsme dostali krátkou ukázku Clari-Fi a zdá se, že funguje do značné míry tak, jak je inzerováno. Systém Revel zní jako jiný druh autorádia. Poslouchejte a zjistěte, zda souhlasíte.