Haptická technologie využívá vibrace, motory nebo jiné fyzické zážitky k simulaci dotyku a poskytování hmatových zážitků digitálním produktům. To se provádí za účelem poskytnutí bohatších a složitějších rozhraní a zkušeností uživateli této technologie.
Co znamená Haptic?
Ať už to víte nebo ne, pravděpodobně jste použili haptickou technologii. Smartphony, herní ovladače a autorádia s dotykovou obrazovkou, abychom jmenovali jen několik, všechny používají haptiku k poskytování bohatších, propracovanějších a poutavějších uživatelských interakcí. Zjednodušeně řečeno, pokaždé, když pracujete s technologií, která poskytuje nějakou simulovanou fyzickou zpětnou vazbu (na rozdíl od fyzického přepínače nebo tlačítka), používáte haptickou technologii. Haptická zpětná vazba se stále více používá k propojení virtuálních zážitků na obrazovce s fyzickým světem a k tomu, aby digitální rozhraní byla přirozenější a realističtější. Zatímco haptiky se staly běžnějšími od poloviny 10. let 20. století, tato technologie existuje již od 60. let a v arkádových hrách z 80. let 20. století došlo k jejímu prvnímu velkému využití.
Jak funguje haptická technologie
Haptická technologie funguje kombinací něčeho, co se děje v softwaru, s odpovídající fyzickou zkušeností. Tyto fyzické zážitky lze generovat řadou různých technologií, včetně nástrojů, které vytvářejí vibrace, silové zpětné vazby, nárazy vzduchu a dokonce i ultrazvukové paprsky, které nelze slyšet, ale lze je cítit. Abychom tomu lépe porozuměli, podívejme se na konkrétní příklad. IPhone má vestavěný Taptic Engine, vlastní systém haptické zpětné vazby společnosti Apple. Když provádíte akci v softwaru, který je svázán s haptickým zážitkem, jako je dlouhé stisknutí obrazovky nebo stisknutí tlačítka Domů, software spustí v Taptic Engine specifický vibrační vzor, díky kterému telefon zřejmě fyzicky reaguje na váš dotek. Dalším dobrým příkladem haptické zpětné vazby je řidičská videohra. Pokud jste v arkádové hře nebo má váš ovladač konzoly haptiku, při jízdě z hladké silnice spustí herní software motor zpětné vazby síly v ovladači, aby se otřásl a vibroval, což simuluje drsný zážitek z jízdy v terénu.
Několik příkladů haptických upozornění a dotyků
Některé běžné druhy haptické zpětné vazby lze nalézt v těchto zařízeních:
- Obrazovky a myši Apple: Apple používá haptickou zpětnou vazbu ve své technologii 3D dotykové obrazovky od iPhone 6S a ve svých Home tlačítkách od iPhone 7. Také používá haptiku ve svých Magic Mouse a Magic Trackpad.
- Oznámení a posouvání Apple Watch: Apple Watch pomocí haptiky vytváří malá „kliknutí“, která se projeví při posouvání pomocí Digital Crown. Vibrace používané pro oznámení a podrobné pokyny také používají haptiku.
- Ovládání arkádové hry: Jeden z nejstarších široce používaných druhů haptic byl v arkádových hrách a létání. U těchto her byla k simulaci nerovných silnic nebo trhaného létání použita haptická technologie zabudovaná do volantu nebo letové tyče.
- Palubní desky automobilů: Dotykové autorádia a další rozhraní palubní desky využívají haptiku k simulaci zážitku stisknutí tlačítek a přesunutí spínačů na starších vozidlech.
- Letové simulátory: Zapomeňte na videohry; skutečné stroje používané k výcviku pilotů, když nejsou ve vzduchu, používají haptickou technologii k simulaci různých letových podmínek.
- Touchpady notebooku: Pokud touchpad notebooku klikne, když jej stisknete, když je notebook zapnutý, ale vůbec se nepohybuje, když je vypnutý, použije haptiku. V takovém případě se k replikaci zážitku z kliknutí používá haptický systém. Skutečné kliknutí není haptika, protože podle definice haptika simulovat hmatové zážitky.
- Lékařská výcviková zařízení: Lékaři a zubaři jsou stále častěji trénováni pomocí sofistikovaných simulátorů, které zahrnují fyzickou haptickou zpětnou vazbu, aby byl výcvik blíže k práci na skutečných lidech.
- Řadiče herních konzolí: Většina moderních videoherních konzolí jako PS5 obsahuje ve svých řadičích alespoň nějakou haptickou technologii v podobě vibrací vyvolaných událostmi ve hře.