Elektrický posilovač řízení se uchytil dlouho, ale technologie, na které je postaven, funguje už velmi dlouho. Ve skutečnosti byl posilovač řízení zhruba stejně dlouhý jako automobil a velká nákladní vozidla byla vybavena systémy s náhradními díly již v roce 1903, ale jako možnost OEM byla nabízena až v padesátých letech minulého století. Tato technologie je dnes všudypřítomná díky svému zařazení do standardní výbavy téměř u všech nových osobních a nákladních automobilů, ale v 80. a 90. letech zůstávala volitelná u řady levnějších základních vozů.
K čemu je posilovač řízení?
Účelem posilovače řízení je snížit množství úsilí, které řidič potřebuje k řízení. Toho bylo tradičně dosaženo pomocí hydraulické energie, kterou může generovat řemenem poháněné čerpadlo, které odtéká z otáčení motoru. Tato technologie však prošla neustálým proudem inovací a upgradů, protože se poprvé objevila jako volba OEM v 50. letech. Prvním významným upgradem na tradiční hydraulický posilovač řízení, který zaznamenal jakýkoli druh širokého využití, byl elektrohydraulický posilovač řízení. Tato raná forma elektrického posilovače řízení přidala další pomoc tradičnímu posilovači řízení s elektrickými čerpadly. Tato technologie byla do značné míry nahrazena elektronickým posilovačem řízení, který úplně vypouští hydrauliku. Elektrický posilovač řízení je k dispozici v široké škále vozidel prakticky od každého výrobce. Úzce související technologie známá jako steer-by-wire je důležitým prvkem v posunu směrem k autům s plně automatickým řízením.
Elektro-hydraulický posilovač řízení
Elektrohydraulický posilovač řízení (EHPS) je hybridní technologie, která funguje stejně jako tradiční hydraulický posilovač řízení. Stejně jako tradiční systémy využívá hydraulickou energii ke snížení síly potřebné k řízení automobilu. Rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi spočívá v tom, jak se vytváří hydraulický tlak. Tam, kde tradiční systémy vytvářejí tlak pomocí řemenového čerpadla, používají elektrohydraulické posilovače řízení elektrická čerpadla. Jednou z hlavních výhod elektrohydraulického posilovače řízení je, že elektrické čerpadlo nemusí nutně ztrácet výkon, když je motor vypnutý. Jedná se o skvělý bezpečnostní prvek, protože usnadňuje řízení do bezpečí v případě, že motor při jízdě po silnici zemře. Tato funkce byla užitečná také u elektrických vozidel a některých palivově úsporných vozidel na plyn, protože je schopna poskytnout posilovač řízení vozidlům, která nemají tradiční plynový nebo naftový motor, a hybridním vozidlům, která jsou navržena k vypínání plynu motor na dálničních rychlostech.
Elektrický posilovač řízení
Na rozdíl od hydraulických a elektrohydraulických systémů nepoužívá elektrický posilovač řízení (EPS) žádnou formu hydraulického tlaku, aby poskytl pomoc při řízení. Tato technologie je plně elektronická, takže k přímé pomoci využívá elektromotor namontovaný na kormidelním zařízení nebo hřebenu. Protože nedochází ke ztrátě energie při generování a přenosu hydraulické energie, jsou tyto systémy obvykle účinnější než hydraulické nebo elektrohydraulické řízení. V závislosti na konkrétním systému EPS může být elektromotor namontován buď na sloupek řízení, nebo přímo na kormidelní zařízení nebo hřeben řízení. Senzory se používají k určení potřebné síly řízení a poté se aplikuje tak, aby řidič musel vyvinout minimální úsilí k otočení kola. Některé systémy mají diskrétní nastavení, které rozhoduje o rozsahu poskytované asistence řízení, jiné fungují na proměnné křivce. Většina výrobců OEM nabízí elektrický posilovač řízení u jednoho nebo více svých modelů.
Co je Steer-by-Wire?
Systémy elektrického posilovače řízení odstraňují hydraulické komponenty při zachování tradičního táhla řízení, ale skutečné systémy typu „Steer-by-Wire“ také táhnou řízení. Tyto systémy využívají k otáčení kol elektromotory, senzory k určení, kolik síly je třeba použít, a emulátory řízení, které řidiči poskytují haptickou zpětnou vazbu. Technologie Steer-by-wire se již nějakou dobu používá v některých těžkých zařízeních, vysokozdvižných vozících, čelních nakladačích a dalších podobných aplikacích, ale pro automobilový svět je stále relativně nová. Automobilky jako GM a Mazda byly průkopníky tohoto konceptu s časnými koncepčními auty typu wire-by-wire, které se vyvarovaly tradičního spojení řízení, ale přijetí této technologie průmyslem a řidiči bylo poněkud chladné. Společnost Nissan na konci roku 2012 oznámila, že bude první automobilkou nabízející technologii v sériovém modelu, a její systém nezávislého řízení řízení byl oznámen pro modelový rok 2014. I tento systém si však zachoval pozůstatky tradičního systému řízení. Nezávislý systém řízení řízení, který byl představen v roce 2014 Infiniti Q50, byl řízen po drátu, ale ponechal na místě tradiční spojení řízení. I když byly během normálního používání odpojeny, stále tam byly. Myšlenka tohoto typu systému spočívá v tom, že pokud selže systém řízení po vodiči, může se spojka zařadit, aby poskytla řidiči schopnost používat mechanické řízení k řízení. Spolu s dalšími technologiemi drive-by-wire, jako je brzda po vodiči a elektronické ovládání škrticí klapky, je řízení po vodiči klíčovou součástí autonomních automobilů.