Při restartování počítače Mac se někdy může stát, že se počítač zastaví a nebude pokračovat v procesu spouštění. V závislosti na vašem modelu Mac může být obrazovka šedá, černá nebo velmi tmavá. Můžete vidět logo Apple, rotující zařízení, rotující glóbus, kruh s lomítkem nebo nic jiného než prázdnou obrazovku. Existují kroky k řešení potíží a řešení, která se pokusí váš Mac znovu spustit a spustit. Zastavené spuštění se označuje jako problém „šedé obrazovky“, i když displej zobrazuje černou obrazovku, která vypadá jako vypnutý Mac. Dřívější modely počítačů Mac vykazovaly během pozastaveného spuštění šedou obrazovku a název se zasekl.
Příčiny problému se spuštěním šedé obrazovky
Existuje několik typů problémů se spuštěním systému Mac, ale problém se šedou obrazovkou je obzvláště frustrující, protože existuje mnoho možných příčin. Problémy s periferními zařízeními, problémy s pamětí RAM nebo problémy s jednotkou mohou bránit Macu ve správném spuštění. Například když je do vašeho Macu připojena špatná periferní zařízení, může to zabránit Macu v pokračování spouštěcí sekvence, což způsobí, že se Mac zastaví, zatímco čeká, než periferní zařízení zareaguje na příkaz. Někdy špatná periferní zařízení nebo jeho kabel způsobí, že se jeden ze signalizačních pinů na jednom z portů Mac zasekne v jednom stavu (nastaveno vysoko, nastaveno nízko nebo zkratováno na zem nebo kladné napětí). Kterákoli z těchto podmínek může způsobit, že váš Mac během procesu spouštění zamrzne. Ať už je příčina problému se šedou obrazovkou jakákoli, existuje několik kroků k řešení potíží, které se pokusí váš Mac vrátit zpět do práce. Problém se šedou obrazovkou má různé způsoby. U modelů Mac s vestavěnými displeji Retina může počítač zamrznout na černé obrazovce a počítač Mac bude vypadat vypnutý. V jiných modelech se může zobrazit modrá úvodní obrazovka, která se změní na zaseknutou šedou obrazovku. Může se zobrazit logo nebo ikona Apple nebo pouze šedá nebo tmavá obrazovka.
Jak opravit šedou úvodní obrazovku v systému Mac
Než vyzkoušíte některý z těchto kroků pro řešení potíží, vypněte počítač Mac a odpojte ethernetový kabel, kabely vstupu a výstupu zvuku, sluchátka a další periferní zařízení. Klávesnici, myš a displej udržujte připojené.
-
Zapněte svůj Mac bez připojených periferních zařízení. Pokud se váš Mac spustí bez problémů, když nemáte připojená žádná periferní zařízení, budete vědět, že vadná periferní zařízení nebo kabel způsobily problém se šedou obrazovkou. Vypněte Mac znovu, znovu připojte periferní zařízení a poté Mac restartujte. Pokračujte v tomto procesu, dokud nenajdete špatnou periferii. Problémem může být také špatný kabel. Pokud připojíte periferní zařízení a způsobí to problém se šedou obrazovkou, před výměnou periferního zařízení zkuste nový kabel.
-
Vyměňte myš a klávesnici. Pokud jste prošli svými periferiemi a žádná z nich se nezdá být viníkem, může být problém myš nebo klávesnice. Připojte známou a dobrou myš a klávesnici a restartujte Mac. Zjistěte, zda se tím vyřeší problém se šedou obrazovkou.
-
Spusťte počítač Mac pomocí procesu Safe Boot. Ujistěte se, že jsou odpojena všechna periferní zařízení, kromě myši a klávesnice, a pak zkuste Safe Boot. Během bezpečného spuštění provede váš Mac kontrolu adresáře spouštěcí jednotky. Pokud je adresář jednotky neporušený, systém macOS pokračuje v procesu spouštění načítáním pouze minimálního počtu rozšíření jádra, které potřebuje ke spuštění. Pokud se váš Mac úspěšně spustí v režimu bezpečného spuštění, restartujte Mac znovu v normálním režimu a zkontrolujte, zda je schopen dokončit proces restartu. Pokud je váš Mac schopen se po bezpečném spuštění spustit, bude možná nutné provést nějaké opravy disku. Ke kontrole a opravě disku použijte nástroje První pomoci Disk Utility.
-
Resetujte PRAM a resetujte SMC. Pokud nemůžete Mac spustit v režimu bezpečného spuštění, resetujte PRAM a SMC a zkontrolujte, zda se váš Mac nabootuje. Pokud ano, připojte periferie po jednom a pokaždé restartujte Mac, abyste ověřili, že žádný z nich nezpůsobil původní problém se šedou obrazovkou. Resetováním PRAM a SMC se obnoví výchozí nastavení hardwaru počítače Mac. Například jsou nastaveny výchozí úrovně zvuku, interní reproduktory jsou nastaveny jako zdroj zvukového výstupu a jsou resetovány možnosti zobrazení a jas.
-
Odeberte další RAM. Pokud jste po zakoupení přidali do svého počítače Mac nějakou RAM, vyjměte ji a poté zkontrolujte, zda se váš Mac spouští normálně. Pokud ano, jeden nebo více kusů paměti RAM selhalo a budete jej muset vyměnit. Měli byste být schopni pokračovat v práci s Macem, dokud nezískáte náhradní RAM. Dostáváme se do bodu, kdy kroky řešení problémů pravděpodobně způsobí ztrátu některých, ne-li všech, dat na spouštěcí jednotce.
-
Spusťte ze zaváděcího instalátoru. Pokud úspěšně spustíte systém z externího média se zaváděcím operačním systémem, například z jednotky USB flash, budete vědět, že spouštěcí jednotka způsobuje problém se šedou obrazovkou. (Alternativně spusťte počítač Mac z nástroje Recovery HD.) Pokud jste jako zdroj problému označili spouštěcí jednotku, opravte ji pomocí První pomoci Disk Utility. Pokud nemůžete opravit spouštěcí jednotku pomocí nástroje Disk Utility, vyzkoušejte nástroj jednotky jiného výrobce. Pokud proces opravy nefunguje, možná budete muset vyměnit spouštěcí jednotku.
-
Spusťte do režimu pro jednoho uživatele (fsck). Málo známý režim spouštění na jedno použití spustí Mac na obrazovku, která zobrazuje informace o procesu spouštění. (Vypadá to jako staromódní terminál.) Upozorní vás, pokud byly nalezeny problémy se spouštěcím diskem, a pokusí se chyby opravit. Pokud úspěšně opraví spouštěcí jednotku, zobrazí se zpráva „Hlasitost v pořádku“. Pokud tuto zprávu nevidíte, má spouštěcí disketa větší problémy.
-
Domluvte si schůzku v Apple Store nebo vyhledejte autorizované servisní středisko Apple. Pokud žádný z těchto kroků řešení problémů nebyl úspěšný, může být čas vyměnit spouštěcí jednotku nebo prozkoumat problémy s jinou interní součástí. Ujistěte se, že vezmete svůj Mac do důvěryhodné entity.