Většina napájecích zdrojů pro stolní počítače je inzerována podle příkonu zařízení. Jedná se však o zjednodušený pohled na složitý problém, protože na typických wattech napájecího zdroje počítače záleží méně, než na celkovém účelu napájení. Napájecí zdroj převádí vysoké napětí ze zásuvky na nižší napětí potřebné k provozu počítačových obvodů. Nepravidelné napájecí signály mohou způsobit poškození a nestabilitu systému. Je důležité se ujistit, že kupujete napájecí zdroj, který odpovídá potřebám vašeho počítačového systému.
Špičkový vs. maximální výkon
Špičkový výstupní výkon je nejvyšší množství energie, které jednotka může dodat, ale poskytuje toto množství pouze na krátkou dobu. Jednotky nemohou nepřetržitě dodávat energii na této úrovni; pokud se o to jednotka pokusí, může to poškodit hardware. Je důležitější a relevantnější najít maximální trvalý příkon napájecího zdroje. Toto je nejvyšší částka, kterou může jednotka stabilně dodat komponentům. Ujistěte se, že maximální výkon je vyšší, než hodláte použít. Další věc, kterou si musíte uvědomit s výkonem ve wattech, souvisí s tím, jak je vypočítán. Napájecí zdroj obsahuje tři primární napájecí lišty: + 3,3 V, + 5 V a + 12V. Každý dodává energii do různých součástí počítačového systému. Kombinovaný celkový výstupní výkon všech těchto linek tvoří celkový výstupní výkon napájecího zdroje. K tomu slouží vzorec:
- Příkon = napětí x proud
Když štítek napájecího zdroje ukazuje, že vedení + 12V dodává 18A energie, tato napěťová lišta dodává maximálně 216W energie. To může být jen malý zlomek z 450 W, na které je napájecí zdroj dimenzován. Poté se vypočítá maximální výkon kolejnic + 5 V a + 3,3 V a přidá se k celkovému příkonu.
+ 12V kolejnice
Nejdůležitější lištou napětí v napájecím zdroji je lišta + 12V. Tato napěťová lišta dodává energii nejnáročnějším komponentům, včetně procesoru, jednotek, chladicích ventilátorů a grafických karet. Tyto položky čerpají hodně proudu. Nezapomeňte si zakoupit jednotku, která dodává dostatek energie na kolejnici + 12V. Se zvyšujícími se požadavky na vedení 12V má mnoho nových napájecích zdrojů několik 12V lišt uvedených jako + 12V1, + 12V2 a + 12V3, v závislosti na tom, zda má dvě nebo tři lišty. Při výpočtu zesilovačů pro vedení + 12V je nutné se podívat na celkové zesilovače vyrobené ze všech 12V lišt. Můžete si všimnout poznámky pod čarou, že kombinovaný maximální příkon bude menší než celkové hodnocení kolejnic. Stačí obrátit výše uvedený vzorec a získáte maximální kombinované zesilovače:
- Proud = příkon / napětí
S touto informací o kolejích + 12V jej můžete použít k určení obecné spotřeby energie na základě systému. Zde jsou doporučení pro minimální kombinované proudové napětí 12V na lištu (a relativní jmenovitý příkon napájecího zdroje) pro různé počítačové systémy:
- Malý tvarový faktor: 15 A (250 W)
- Mini-věž: 25A (300-350W)
- Střední věž: 35A (400-500W)
- Plná věž: 40A (600-650W)
- Duální grafická karta (SLI): 50 A (750 W +)
Toto jsou pouze doporučení. Pokud máte komponenty, které vyžadují velké množství energie, ověřte si u výrobce požadavky na napájení. Mnoho špičkových grafických karet dokáže vytáhnout téměř 200 W při plném zatížení. Provoz dvou karet může vyžadovat napájecí zdroj, který vydrží alespoň 750 W nebo více z celkového výkonu.
Zvládne to můj počítač?
Mnoho špičkových grafických karet má specifické požadavky na výkon, aby správně fungovaly. Mnoho výrobců nyní uvádí některé z těchto informací. Nejpodrobnější je doporučený celkový příkon napájecího zdroje, ale některé uvádějí minimální počet zesilovačů vyžadovaných na lince 12V, což je užitečnější. Společnosti obecně ve svých specifikacích neuvádějí hodnocení napájení PC. Typicky musíte otevřít pouzdro a vyhledat štítek napájecího zdroje, abyste zjistili, co systém podporuje. Většina stolních počítačů je dodávána s poměrně nízkými zdroji energie jako opatření šetřící náklady. Typický stolní počítač, který nebyl dodán s vyhrazenou grafickou kartou, má obvykle jednotku 300 W až 350 W s hodnocením 15 A až 22 A. To je v pořádku pro některé levné grafické karty, ale jiné zvyšovaly nároky na výkon a nebudou fungovat stejně.
Závěrečné myšlenky
Pravděpodobně 99% času, kdy je počítač používán, není využíván na maximum a ve výsledku čerpá méně energie než jeho inzerovaná kapacita. Důležité je, že napájecí zdroj počítače potřebuje dostatek prostoru pro dobu, kdy je systém silně zdaněn. Příkladem je hraní 3D graficky náročných her nebo překódování videa. Tyto úkoly zdaňují komponenty a vyžadují další napájení. Během průměrných výpočtů může systém nevytáhnout více než 240 W energie. To je pod hodnocením napájecího zdroje. Pokud však hrajete 3D hru několik hodin, spotřeba energie dosáhne maxima přibližně 400 W celkového výkonu. Znamená to, že by stačilo napájení 400 W? Pravděpodobně ne, protože můžete mít velké množství položek, které silně kreslí na 12V kolejnici, takže 400W zdroj může mít problémy s napětím, které mají za následek nestabilitu systému.