Skip to content

Druhy pájky

9 de Červenec de 2021
182768150 56a1add75f9b58b7d0c1a2cc

Různé typy pájek jsou vhodné pro různé teploty a aplikace. Správná pájka zajišťuje elektrické připojení, které vydrží životnost obvodu a vyhne se bodům selhání. Informace v tomto článku platí obecně pro různé typy pájení. Zkontrolujte obal pájky a ujistěte se, že je bezpečné jej používat s elektronikou.

Druhy pájky

Pájka je k dispozici v několika průměrech, nejčastěji 0,02 palce, 0,04 palce a 0,063 palce. Pájky s větším průměrem jsou skvělé pro velké úlohy, jako je pocínování vícevláknových drátů. Ty jsou méně užitečné pro jemné práce, jako je povrchová montáž. Pájky pro elektroniku obecně spadají do jedné ze tří kategorií:

  • Pájky ze slitiny olova
  • Bezolovnaté pájky
  • Pájky ze slitiny stříbra

Pájky ze slitiny olova

Pájky ze slitiny olova jsou vyrobeny ze slitiny cínu a olova, někdy s jinými kovy. Kombinace kovů vede ke slitině s nízkou teplotou tání. Na pájku ze slitiny olova se často odkazuje podle jejího slitinového poměru, například 60/40 nebo 63/37, přičemž první číslo je hmotnostní cín a druhé číslo hmotnostní množství olova. Obě tyto běžné slitiny jsou vhodné pro běžnou elektroniku, ale 63/37 je eutektická slitina, což znamená, že při změnách teploty má ostrý přechod mezi kapalným a pevným skupenstvím. Tato vlastnost pomáhá omezit studené pájené spoje, ke kterým dochází, když se součást pohybuje, když se pájka chladí. Po manipulaci s olověnou pájkou si důkladně umyjte ruce. Zbytek může být při požití škodlivý, zejména u dětí.

Bezolovnaté pájky

Slitiny olova byly standardem pro pájku používanou v elektronice po celá desetiletí. Výrobci se vzdalují od pájení na bázi olova kvůli zdravotním rizikům spojeným s olovem. Jednou z nejoblíbenějších bezolovnatých slitin je slitina 96,5 / 3 / 0,5 s 96,5% cínu, 3% stříbra a 0,5% mědi.

Bezolovnaté slitiny jsou obvykle dražší než pájky ze slitin olova. Bezolovnaté slitiny se také taví při vyšší teplotě, což znamená, že použití tohoto typu slitiny trvá déle. Bezolovnaté slitiny jsou nicméně bezpečnější a ekologičtější.

Pájky ze slitiny stříbra

Pájka ze slitiny stříbra může být buď bezolovnatá, nebo kombinovaná s olovem. Stříbro bylo původně přidáno do pájky ze slitiny olova, aby se zabránilo účinku známému jako migrace stříbra. U typických pájek ze slitiny olova se stříbro ve stříbrném povlaku vyluhuje do pájky, což způsobuje křehkost spojů a náchylnost k jejich lámání. Pájky ze slitiny olova se stříbrem – například pájka 62/36/2 se 2% stříbra, 62% cínu a 36% olova – jsou drahé a výhody nemusí vždy stát za příplatek.

Formy pájky

Pájka se obvykle dodává v cívkách s drátem, ale existují i ​​jiné formy pájky, včetně:

  • Pájecí pelety
  • Pájecí kroužky
  • Pájecí koule
  • Pájecí tyče
  • Pájené ingoty
  • Pájecí pásky

Můžete také najít podložky kódované v pájce pro automatické pájení. Některé bezolovnaté slitiny jsou k dispozici pouze jako pájecí pasty. Vyvarujte se míchání slitin olova a bezolovnatých pájek. Pro každý typ pájky použijte samostatné žehličky.

Jak vybrat správnou pájku

Při výběru pájky zvažte náklady, pájený materiál, použití tavidla, velikost pájených dílů a možná zdravotní a bezpečnostní rizika. Najděte pájku s jedním nebo více jádry kalafuny, která prochází středem pájecího drátu. Tento integrovaný tok pájky pomáhá toku pájky a lepení k pájeným součástem. Tento typ pájky však není ideální pro všechny úlohy. Například na elektroniku by se nikdy neměly používat pájky s kyselým tokem, které se běžně používají v instalatérství.