Přichytit. Právě jste vylepšili, ohnuli, 3D vytištěný díl jen trochu příliš daleko a to je hluk, který slyšíte. Většina z nás to dokázala – při testování části spojení příliš silně stiskneme nebo zatáhneme a naše práce přestane fungovat. Určitě by pomohlo přečíst si silné stránky 3D tiskového materiálu, ale s trochou kreativity bychom mohli najít jiný způsob zachování nebo posílení speciálního 3D tištěného objektu. Vstupte do světa pokovování.
Galvanické pokovování 3D objektů
Pokovování existuje již více než 200 let. Historie galvanického pokovování Mary Bellis, odbornice na Lifewire.com pro vynálezce, vysvětluje, že „italský chemik, Luigi Brugnatelli vynalezl galvanické pokovování v roce 1805. Software pro 3D design usnadnil vytváření objektů a mnoho lidí začíná takřka s prázdnou obrazovkou a staví si digitální model a poté jej vytiskněte. Umělec Adam Mugavero začíná na rozdíl od výše uvedených dvou režimů – je nejprve řemeslníkem, dřevařem, bere exotické a běžné dřevo a vyrábí jedinečná umělecká díla. Specializuje se na brýle a vytváří věci, které on nazývá „couture pieces“, které si jednotlivci nechávají dělat. Z ebenu, fialového srdce a dalších krásných lesů Adam láskyplně vyrobí brýle. Po dokončení 3D naskenuje dřevěnou tvorbu a naimportuje ji do aplikace Autodesk Fusion 360, aby dále vylepšil a vylepšil design. Poté model 3D vytiskne na tiskárně Stratasys Objet. Tady je ta nejúžasnější část a důvod pro zkoumání pokovování: Poté nechá galvanicky pokrýt plastické výtisky, aby byly silnější, jedinečnější a aby jim poskytly přesný vzhled, jaký chce. Nalil kov do plastu. Používá celou řadu různých kovů a úzce spolupracuje se svým platerem.
Bezproudové pokovování
Bezproudové pokovování využívá chemické nebo autokatalytické pokovování. Reakce probíhají ve vodném roztoku, který způsobuje, že se kovové molekuly více či méně váží na plastové molekuly. Wikipedia vysvětluje, že „nejběžnější metodou bezproudového pokovování je bezproudové pokovování niklem, ačkoli vrstvy stříbra, zlata a mědi lze také použít tímto způsobem, jako v technice zlacení Angelem. Na rozdíl od galvanického pokovování není nutné, aby roztokem procházel elektrický proud, aby se vytvořil nános. “ Existuje vynikající video zobrazující výsledky, pokovené části, z toho, jak jedna firma, RePliForm, používá elektrolytický a také proces bezproudového pokovování. Mohou nanášet různé tloušťky kovu v závislosti na použitém procesu. Používají měď i nikl a přizpůsobují tloušťky mezi těmito dvěma kovy, aby dosáhli určitého cíle pro vaši součást. Podívejte se na video: Pokovování 3d potištěných plastů od RePliForm.