Skip to content

Proč moje reproduktory do auta přestaly fungovat?

11 de Červenec de 2021
car speakers stopped working 534634 480dc8f7ab9442adaacecdc8db854dd5

Reproduktory do auta mají tendenci se v průběhu času opotřebovávat a dokonce i praskat. To platí zejména pro druh méně kvalitních reproduktorů s originálním vybavením (OE), kterými je vybavena většina osobních a nákladních vozidel. Pravidelným používáním se mohou vnitřní součásti opotřebovat nebo uvolnit a nedá se s tím dělat mnoho. To je řečeno, reproduktory automobilů mají tendenci selhat jeden po druhém. Každý reproduktor v autorádiu, který umírá najednou, je velmi nepravděpodobný, aniž by došlo k nějakému vážnému zneužití, jako je dostatečně vysoká hlasitost, aby reproduktory vyfoukly. Když všechny reproduktory v autorádiu přestanou fungovat najednou, problém je obvykle v hlavní jednotce, zesilovači nebo v kabeláži. V některých případech může problém s kabeláží mezi hlavní jednotkou a jedním reproduktorem způsobit dokonce výpadek všech reproduktorů v celém autorádiu. Abychom zúžili přesnou příčinu tohoto typu problému s autorádiem, je v pořádku několik základních řešení problémů.

Vyloučení hlavní jednotky a zesilovače

Pokud se vaše hlavní jednotka zapne dobře, ale z reproduktorů nevychází žádný zvuk, lze snadno dospět k závěru, že problémem jsou reproduktory. Skutečnost, že se hlavní jednotka zapíná, však neznamená, že funguje správně. Než uděláte cokoli jiného, ​​budete chtít:

  1. Ověřte, že hlavní jednotka nevstoupila do režimu ochrany proti krádeži, který vyžaduje kód autorádia.

  2. Zkontrolujte nastavení hlasitosti, zeslabení a posunu.

  3. Vyzkoušejte různé zvukové vstupy (např. Rádio, přehrávač CD, pomocný vstup atd.).

  4. Vyzkoušejte všechny integrované pojistky.

  5. Zkontrolujte uvolněné nebo odpojené vodiče.

Pokud nemůžete najít žádné problémy s hlavní jednotkou, budete chtít zjistit, zda máte externí zesilovač. Audiosystémy do auta, které používají externí zesilovače (OEM i aftermarket), jsou nejčastější příčinou tohoto typu problémů zesilovač, protože zvuk musí procházet skrz reproduktory. V procesu kontroly zesilovače budete chtít:

  1. Ověřte, zda se zesilovač skutečně zapíná.

  2. Zjistěte, zda zesilovač přešel do „ochranného režimu“.

  3. Zkontrolujte, zda nejsou uvolněné nebo odpojené vodiče vstupních nebo výstupních reproduktorů.

  4. Vyzkoušejte řadové i integrované pojistky.

Ačkoli existuje mnoho běžných problémů se zesilovačem do auta, které můžete sami identifikovat a opravit, můžete narazit na situaci, kdy se zesilovač zdá být v pořádku, přestože selhal. V takovém případě možná budete muset jednoduše obejít zesilovač, abyste ověřili, že hlavní jednotka i reproduktory fungují, a v tom okamžiku si můžete vystačit s interním zesilovačem vaší hlavní jednotky nebo nainstalovat nový zesilovač s náhradními díly.

Kontrola zapojení reproduktorů automobilu

Když jste zkontrolovali nastavení prolínání a panorámování na hlavní jednotce, možná jste zjistili, že byla nastavena na reproduktor nebo reproduktory, které selhaly, a že jste byli schopni přijímat zvuk přechodem na reproduktor nebo reproduktory, které fungují. V takovém případě se díváte na problém s kabeláží autorádia nebo vadným reproduktorem nebo reproduktory. Vzhledem k tomu, že kabely reproduktorů jsou často vedeny za panely a lištami, pod sedadly a pod koberec, může být obtížné je viditelně zkontrolovat. V závislosti na vaší situaci může být snazší zkontrolovat kontinuitu mezi jedním koncem každého drátu (u hlavní jednotky nebo zesilovače) a druhým koncem u každého reproduktoru. Pokud nevidíte kontinuitu, znamená to, že je vodič někde přerušený. Na druhou stranu, pokud vidíte spojitost se zemí, pak máte co do činění se zkratovaným vodičem. Pokud jsou vaše reproduktory namontovány ve dveřích, pak běžným bodem selhání je místo, kde vodič reproduktoru prochází mezi dveřmi a rámem dveří. Ačkoli kabelové svazky dveří jsou obvykle chráněny plášti z tvrdé gumy, dráty mohou stále časem prasknout v důsledku opakovaného namáhání při otevírání a zavírání dveří. S ohledem na to můžete také zkontrolovat kontinuitu a zkraty u otevřených i zavřených dveří. Pokud zjistíte, že jeden reproduktor je zkratován na zem tímto způsobem, může to ve skutečnosti způsobit výpadek všech reproduktorů.

Testování automobilových reproduktorů

Dalším způsobem, jak otestovat reproduktory a současně vyloučit špatné zapojení, je získat nějaký vodič reproduktoru a jednoduše přivést nové dočasné kabely ke každému reproduktoru. Jelikož je to pouze dočasné, budete muset získat přístup k reproduktorům odstraněním panelů dveří, obložení a dalších komponent, ale ve skutečnosti nebudete muset správně vést nové vodiče. Pokud reproduktory pracují s novými vodiči, je bezpečné se vsadit, že máte problém se starým zapojením, v takovém případě problém vyřeší směrování nových vodičů. Reproduktory v automobilu můžete také „otestovat“ tak, že odpojíte kabelový svazek od hlavní jednotky nebo zesilovače a dotknete se kladných a záporných vodičů každého reproduktoru, postupně, ke kladným a záporným vývodům 1,5 V baterie. Pokud vodiče reproduktoru nejsou přerušené a reproduktor zcela selhal, uslyšíte mírné prasknutí, když se dotknete vodičů ke svorkám baterie. Skutečnost, že můžete z reproduktoru s 1,5V baterií vyskakovat, však nutně neznamená, že je reproduktor v dobrém provozním stavu. Pokud nakonec vyloučíte vše ostatní a skutečně se potýkáte s náhodnou poruchou, pak je čas masově vyměnit reproduktory v autě. Pravděpodobně byste se však měli ujistit, že je nevyfoukl někdo, kdo natáhl stereo. Může to být také vhodná doba na přemýšlení o vylepšení vašeho autorádia jako celku, i když výběr některých dobrých náhradních reproduktorů, které nahradí vyfukované tovární jednotky, může sám o sobě hodně pomoci.

Jak poznáte, že jsou reproduktory automobilu vyhozeny?

Je docela snadné zjistit, kdy reproduktory v autě prasknou, pokud jste tam, když se to stane, protože si okamžitě všimnete, že přestanou fungovat nebo už nezní normálně. Pokud k tomu dojde, když nejste poblíž, a vinník není ochotný se přiznat, ověření foukaných reproduktorů vyžaduje trochu práce. Nejjistějším způsobem, jak otestovat, zda jsou reproduktory automobilu vyfouknuty, je odpojit reproduktor a zkontrolovat jeho kontinuitu. Pokud mezi svorkami reproduktorů není žádná spojitost, obvykle to znamená, že je přerušená.