Skip to content

Co je Automotive Night Vision?

12 de Červenec de 2021
passiveautomotivenightvision 5aeb8c0d8023b900370a7125

Pojem vše-vše automobilové noční vidění odkazuje na řadu volně souvisejících technologií, které mohou pomoci zvýšit povědomí o situaci, když špatné světelné podmínky znesnadňují výhled na silnici. Tyto systémy používají termografické kamery, infračervená světla a heads-up displeje, aby rozšířily vnímání řidiče nad omezený dosah světlometů. Varováním řidičů před jinak neviditelnými riziky může automobilové noční vidění pomoci předcházet nehodám.

Co je automobilové noční vidění pro automobily?

Pasivní noční vidění

  • Používá termografické kamery k detekci tepelného záření.
  • Skvělé pro odhalení vozidel, zvířat, lidí a dalších „tepelných“ předmětů.

Aktivní noční vidění

  • K osvětlení tmy používá infračervené světlo.
  • Odhalí objekty, které jsou mnohem dále od světlometů.

Existují dvě kategorie automobilového nočního vidění: pasivní a aktivní. Pasivní systémy používají termální kamery, které osvětlují teplo vyzařující předměty, zvířata a lidi. Aktivní systémy používají k osvětlení tmy infračervené zdroje světla. Aktivní i pasivní systémy nočního vidění se spoléhají na spektrum infračerveného světla, které je pouhým okem neviditelné. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody.

Klady a zápory pasivního nočního vidění

Co se nám líbí

  • Dobré při odhalování lidí, zvířat a dalších vozidel.
  • Vyšší viditelný dosah než aktivní noční vidění.

Co se nám nelíbí

  • Není moc dobrý v odhalování neživých předmětů, jako jsou kameny nebo bariéry.
  • Méně efektivní v teplém počasí.

Pasivní systémy nočního vidění se při detekci tepelného záření spoléhají na termografické kamery. Protože termografické kamery mohou „vidět“ teplo, je pro ně snadné zjistit rozdíl mezi teplým objektem, jako je člověk, a chladnějším objektem, jako je silnice. Data z termálních kamer používaných v pasivních systémech jsou zpracována do černobílého obrazu, který poskytuje řidiči lepší výhled na silnici. Díky spoléhání se na tepelné emise mají pasivní systémy tendenci velmi dobře spolupracovat s lidmi, zvířaty a jinými vozidly, protože všechny emitují velké množství tepelného záření. Nevýhodou pasivních systémů je, že mají problémy se zachycením neživých předmětů, které mají zhruba stejnou teplotu jako okolní prostředí. Dosah pasivního nočního vidění má tendenci být vyšší než dosah aktivního nočního vidění. To je způsobeno omezeným výkonem světelných zdrojů používaných aktivními systémy. Avšak kvalita obrazu produkovaná termografickými kamerami má ve srovnání s aktivními systémy tendenci být špatná. Také nefungují tak dobře v teplém počasí, protože zvýšení okolní teploty přirozeně způsobí, že se normálně chladné předměty, jako jsou povrchy silnic, během dne zahřejí a poté vyzařují teplo poté, co slunce zapadne.

Klady a zápory aktivního nočního vidění

Co se nám líbí

  • Kvalita obrazu je obecně lepší než pasivní noční vidění.
  • Dokáže osvětlit objekty, které jsou dále než dosah světlometů.

Co se nám nelíbí

  • Nepracuje dobře za špatných povětrnostních podmínek, jako je sníh a krupobití.

Aktivní systémy jsou složitější než pasivní systémy, protože využívají zdroje infračerveného světla. Vzhledem k tomu, že infračervené pásmo spadá mimo viditelné spektrum, tyto světelné zdroje nezpůsobují, že by protijedoucí řidiči trpěli dočasnou slepotou, jak to často dělají dálková světla. Infračervená světla tak mohou osvětlovat objekty, které jsou mnohem dále, než kam světlomety dokážou dosáhnout. Protože infračervené světlo není pro lidské oko viditelné, používají systémy aktivního nočního vidění speciální kamery k přenosu dalších vizuálních dat. Některé systémy používají pulzní infračervená světla a jiné používají zdroj stálého světla. Tyto systémy nepracují velmi dobře za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je silné sněhové srážky nebo krupobití, protože mohou částečně blokovat zdroj infračerveného světla. Aktivní systémy však mohou poskytovat vysoce kontrastní obrazy vozidel, zvířat a dokonce i neživých předmětů.

Jak vám infračervené nebo termografické informace pomáhají vidět?

Displeje pro noční vidění mohou přenášet infračervené nebo termografické informace na řidiče různými způsoby. Nejčasnější systémy nočního vidění používaly heads-up displeje, které promítly varování a výstrahy na čelní sklo v zorném poli řidiče. Jiné systémy používají LCD namontovaný na palubní desce, sdruženém přístroji nebo hlavní jednotce.

Která vozidla mají systémy nočního vidění?

Automobilové systémy pro noční vidění existují od roku 1988, stále se však nacházejí především v luxusních vozidlech. Tato technologie je obvykle volitelná a může být docela drahá. První systémy nočního vidění představila společnost GM, ale řada dalších výrobců automobilů má nyní své vlastní verze této technologie. Všechny značky Mercedes, Toyota a Toyota Lexus nabízejí aktivní systémy. Ostatní výrobci automobilů, včetně Audi, BMW a Honda, nabízejí pasivní možnosti. Odznak Cadillac společnosti General Motor rovněž nabízel pasivní systém nočního vidění, ale tato možnost byla v roce 2004 zrušena. K dispozici je také řada systémů s autopříslušenstvím.

Závěrečný verdikt: Pomáhá noční vidění snižovat počet nehod?

Podle Evropské komise pro automobilový průmysl se téměř 50 procent všech nehod stane v noci. Jelikož stejná studie ukázala o 60 procent méně provozu v noci, je jasné, že mezi soumrakem a úsvitem dochází k nepřiměřenému počtu nehod. Vzhledem k tomu, že noční vidění není široce dostupné, neexistují žádná přesvědčivá data, která by definitivně řekla, zda systémy nočního vidění skutečně pomáhají. Studie provedená Národní správou bezpečnosti silničního provozu odhalila, že někteří lidé jsou ochotni řídit v noci rychleji pomocí těchto systémů, což by mohlo vést k dalším nehodám. Ukázalo se však, že jiné technologie, které zvyšují viditelnost v noci, snižují počet nehod. Protože technologie jako adaptivní světlomety pomohly snížit počet nočních nehod, je možné, že širší přijetí nočního vidění může mít podobné účinky. Systémy nočního vidění dokážou detekovat objekty, které jsou vzdálené více než 500 stop, ale tradiční světlomety obvykle osvětlují pouze objekty, které jsou vzdálené asi 180 stop. Jelikož brzdná dráha automobilu může být snadno delší než 180 stop, je jasné, že správné používání systému nočního vidění může pomoci varovnému řidiči vyhnout se kolizím.