Kromě alternátoru je baterie nejdůležitější součástí elektrického systému každého automobilu. Poskytuje šťávu pro provoz celé vaší fantastické elektroniky, když motor neběží, a když motor běží, hraje zásadní roli ve správné funkci regulátoru napětí alternátoru. Na rozdíl od zastaralých elektrických systémů, které používaly generátory a mohly fungovat bez baterie, moderní automobilové elektrické systémy potřebují baterii, aby správně fungovala. Mrtvá baterie znamená auto, které se nespustí, a alternátor, který bude muset pracovat příliš tvrdě – potenciálně až do selhání – a proto je tak důležité pochopit, jak správně a bezpečně nabíjet a udržovat auto baterie.
Co nabíjí autobaterii?
Existují dva způsoby nabíjení autobaterie: alternátorem nebo externí nabíječkou. Za normálních okolností alternátor nabíjí baterii, kdykoli běží motor. Když baterie zemře, je nejlepší způsob, jak ji znovu nabít, externí nabíječkou. To je důvod, proč se většina běžného používání baterie, jako je rozsvícení rádia nebo kupolových světel při vypnutém motoru, přirozeně doplní při příštím nastartování vozidla. Jak se zvyšují otáčky motoru, zvyšuje se také schopnost alternátoru vyrábět elektřinu a k nabíjení baterie je k dispozici veškerý výkon, který nepoužívá příslušenství, jako jsou vaše světlomety. Na druhé straně je to, že v některých případech nemusí být váš alternátor schopen dodávat dostatek energie pro provoz veškerého vašeho příslušenství. Například pokud máte zapnutou klimatizaci, stěrače, světlomety, rádio a další příslušenství, když volnoběh používáte na semaforu, je možné vytvořit zátěž, která je větší než váš alternátor. Když k tomu dojde, energie uložená v baterii zvedne vůli.
Kolik poplatků vydrží baterie?
Když je autobaterie správně nabitá a v dobrém provozním stavu, bude obvykle číst přibližně 12,4 až 12,6 voltů a bude mít dostatečnou rezervní kapacitu pro napájení zátěže 25 A kdekoli od devíti do 15 hodin. Po vystavení baterie takové zátěži po tuto dobu napětí klesne pod 10,5 voltu a baterie pravděpodobně nebude schopna nastartovat auto. I když jsou jednotlivé baterie hodnoceny tak, aby ukazovaly, jak dlouho dokážou napájet konkrétní zátěž před poklesem pod kritické napětí, je dobré vyhnout se skutečnému vystavení běžné automobilové baterie tomuto typu použití. Pokud vybijete autobaterii příliš daleko, můžete v budoucnu poškodit její schopnost udržovat nabití. Extrémní teploty a opotřebení způsobené běžným cyklem nabíjení a vybíjení mohou snížit rezervní kapacitu, což je důvod, proč se můžete vrátit k vybité baterii poté, co necháte rozsvícené světlomety při krátké jízdě, zatímco v jiné situaci můžete nechat je celý den zapnuté a přesto dobře nastartovat motor.
Nabíjení autobaterie
Když alternátor nesplňuje daný úkol, nebo když je baterie vybitá do bodu, kdy není schopen nastartovat motor, je dalším způsobem nabíjení autobaterie použití externí nabíječky. Nabíječky autobaterií jsou napájeny střídavým proudem a poskytují 12V DC při relativně nízkém napětí, což je nejlepší způsob nabíjení zcela vybité baterie. Nabíjení vybité baterie příliš vysokým napětím může zvýšit odplyňování vodíku, což může mít za následek nebezpečnou situaci, kdy může baterie explodovat. Proto je důležité při připojování nabíječky autobaterie postupovat stejně opatrně jako při připojování propojovacích kabelů, a také proto je často dobré používat nabíječku.
Jak připojit nabíječku baterií do auta
Zapojení nabíječky do auta je hodně podobné jako nastartování auta:
-
Zkontrolujte, zda je nabíječka baterií vypnutá. Pokud máte pochybnosti, odpojte jej.
-
Připojte kladný vodič z nabíječky ke kladnému pólu baterie.
-
Připojte záporný kabel nabíječky k dobrému uzemnění. Pokud připojujete záporný kabel k zápornému pólu na baterii, buďte velmi opatrní, abyste se během nabíjení baterie nedotýkali, nepohybovali nebo nevyjímali kabel.
-
Nastavte nabíječku baterií na odpovídající napětí a proud.
-
Zapněte nabíječku nebo ji v případě potřeby zapojte a nastavte časovač, pokud je ním vybaven.
Nabíjení autobaterie propojovacími kabely
S ohledem na to je také možné zajistit určitou úroveň nabití vybité baterie pomocí propojovacích kabelů, i když existuje určité riziko. Po připojení startovacích kabelů z dárcovského vozidla k baterii a motoru nebo rámu vozidla s vybitou baterií, spuštění a provozování dárcovského vozidla na chvíli umožní alternátoru dobít vybitou baterii. Během tohoto procesu by mělo být vypnuto veškeré příslušenství ve dárcovském vozidle, jinak alternátoru nemusí zbývat dostatek šťávy k nabití vybité baterie. V závislosti na tom, jak je vybitá baterie vybitá, obvykle několik minut poskytne dostatek povrchového náboje, aby se věci rozběhly. Po skokovém startu převezme alternátor ve vozidle s vybitou baterií a pokud nebude v provozu příliš mnoho příslušenství, pouhé projíždění vozu umožní dobití baterie. Alternátory však ve skutečnosti nejsou navržen nabíjet úplně vybité baterie, takže připojení nabíječky je stále docela dobrý nápad, i když se dočkáte startu.
Údržba autobaterie
Kromě zajištění dobré úrovně nabití baterie, zejména pokud nenecháváte světlomety zapnuté přes noc, většina automobilových baterií vyžaduje pravidelnou údržbu v podobě kontroly hladiny elektrolytu a měrné hmotnosti. Elektrolyt, který je roztokem kyseliny sírové a vody, by měl vždy zakrývat olověné desky v každém článku, protože vystavení desek vzduchu může v průběhu času způsobit problémy. Pokud je měrná hmotnost nízká ve všech článcích, baterie je obvykle potřeba nabít. Pokud měrná hmotnost po nabití baterie zůstává nízká, je to obvykle dobrý indikátor, že by měla být baterie vyměněna. Pokud je měrná hmotnost pouze v jednom článku nízká, znamená to vnitřní poruchu, v takovém případě může být nabíjení baterie skutečně nebezpečné. Přestože alternátor vozidla je za normálních okolností schopen udržovat nabitou baterii, baterie z mnoha důvodů vybijí a každá autobaterie také přichází v době, kdy je čas jít dál.