Skip to content

Co je externí SATA (eSATA)?

15 de Červenec de 2021
71JniyXiFL. AC SL1500 db18af9d3192486bacee374444c4af69

USB a FireWire byly obrovským přínosem pro externí úložiště. Přesto výkon těchto úložných zařízení ve srovnání s desktopovými jednotkami vždy zaostával. S vývojem standardů Serial ATA (SATA) vstoupil na trh nový formát externího úložiště, externí Serial ATA. Externí SATA je průmyslový standard pro ovládání různých hardwarů používaných k připojení externích úložných zařízení. Konkuruje některým standardům Firewire a USB, aby poskytoval vyšší rychlosti přenosu dat mezi hardwarovými zařízeními.

Jak se eSATA srovnává s USB a FireWire?

Rozhraní USB i FireWire jsou vysokorychlostní sériová rozhraní mezi počítačovým systémem a externími periferními zařízeními. USB je obecnější a používá se pro širší škálu periferních zařízení, jako jsou klávesnice, myši, skenery a tiskárny. FireWire se téměř výlučně používá jako rozhraní externího úložiště.

I když se tato rozhraní používají pro externí úložiště, disky používané v těchto zařízeních používají rozhraní SATA. Externí skříň, ve které je umístěn pevný disk nebo optická jednotka, používá most, který převádí signály z rozhraní USB nebo FireWire na rozhraní SATA požadované jednotkou. Tento překlad vede k určité degradaci celkového výkonu jednotky. Jednou z výhod, která obě tato rozhraní implementovala, byla schopnost vyměnitelné za provozu. Předchozí generace úložných rozhraní obvykle nepodporovaly možnost dynamického přidávání nebo odebírání disků ze systému. Díky této funkci explodoval trh s externími úložišti. Další zajímavou funkcí, kterou lze u eSATA najít, je multiplikátor portů. To umožňuje použít jeden konektor eSATA k připojení externího šasi eSATA, které poskytuje více disků v poli. To může poskytnout rozšiřitelné úložiště v jediném šasi a schopnost vyvinout redundantní úložiště prostřednictvím pole RAID.

eSATA vs. SATA

Externí Serial ATA je podmnožinou dalších specifikací pro standard rozhraní Serial ATA. Nejedná se o požadovanou funkci, ale o rozšíření, které lze přidat do řadiče i zařízení. Aby eSATA správně fungovalo, musí obě připojená zařízení podporovat nezbytné funkce SATA. Mnoho řadičů a jednotek SATA rané generace nepodporuje funkci Hot Plug, která je zásadní pro funkci externího rozhraní.

Kabely SATA a eSATA

Přestože eSATA je součástí specifikací rozhraní SATA, používá odlišný fyzický konektor od interních konektorů SATA k lepšímu stínění vysokorychlostních sériových linek přenášejících signály proti rušení EMI. Poskytuje také celkovou délku kabelu 2 metry ve srovnání s 1 metrem pro interní kabely. Výsledkem je, že tyto dva kabely nejsou zaměnitelné.

Existují rozdíly v rychlosti mezi eSATA a SATA?

Jednou z klíčových výhod, které eSATA nabízí přes USB a FireWire, je rychlost. Zatímco dalším dvěma vznikají režijní náklady při převodu signálu mezi externím rozhraním a interními jednotkami, SATA tento problém nemá. Protože SATA je standardní rozhraní používané na mnoha nových pevných discích, je ve skříni vyžadován jednoduchý převodník mezi interním a externím konektorem. Externí zařízení by tedy mělo běžet stejnou rychlostí jako interní jednotka SATA. Různá rozhraní mají teoreticky maximální přenosovou rychlost:

  • USB 1.1: 15 Mb / s
  • FireWire (1394a): 400 Mb / s
  • USB 2.0: 480 Mb / s
  • FireWire 800 (1394b): 800 Mb / s
  • SATA 1.5: 1,5 Gb / s
  • SATA 3.0: 3,0 Gb / s
  • USB 3.0: 4,8 Gb / s
  • USB 3.1: 10 Gb / s

Novější standardy USB jsou teoreticky rychlejší než rozhraní SATA, které používají disky v externích skříních. Kvůli režii převodu signálů se novější USB stále ukazuje mírně pomalejší. U většiny spotřebitelů však neexistuje téměř žádný rozdíl. Proto jsou nyní konektory eSATA méně běžné, vzhledem k tomu, že skříně založené na USB jsou pohodlnější.