Automobily představují jednu z posledních bašt pozemského rádia a autorádia bývají výkonnější, kvalitnější a dražší než ostatní. Ale to nezachrání autorádia před problémem se špatným příjmem.
Co způsobuje špatný příjem autorádia?
Čtyři hlavní faktory mohou způsobit špatný příjem rádia a všechny mají co do činění se způsobem, jakým jsou rádiové signály vysílány a přijímány. Zde jsou hlavní příčiny špatného rozhlasového příjmu:
- Slabá síla vysílaného signálu: Toto je 100% závislé na hardwaru používaném rozhlasovou stanicí, který je obvykle omezen licencí FCC. Pokud má stanice slabé vysílání, můžete s tím udělat jen málo.
- Vzdálenost od vysílání: Silnější vysílací společnosti jsou k dispozici v širších zeměpisných rozsazích, ale i ty nejsilnější nakonec odpadnou. Pokud posloucháte stanici, která se nenachází ve vašem městě nebo v jeho blízkosti, obvykle budete mít problémy s příjmem.
- Překážky, které blokují vysílání: Přírodní prvky, jako jsou kopce, stromy a hory, mohou bránit rádiovým signálům. Umělecké funkce, jako jsou budovy, mohou blokovat také vysílání.
- Problémy s hardwarem na přijímacím konci: Pokud se zdá, že se na vaši situaci nevztahuje žádný z předchozích problémů, můžete obvykle vyřešit problémy s příjmem opravou hardwaru. V některých případech může výměna nebo oprava zařízení zlepšit příjem signálu na velké vzdálenosti.
Je to vaše hlavní jednotka nebo anténa?
Každé rádio má dvě součásti. Na jednom konci je vysílač a vysílací anténa a za obě zodpovídá rozhlasová stanice. Na druhém konci je anténa do auta a hlavní jednotka, což je ovládací panel ve vašem autě, který obsahuje rádio. Ve většině případů jsou problémy s příjmem způsobeny vnějšími faktory, které nemůžete ovládat. Existují však případy, kdy je problém s hlavní jednotkou. S tunerem může být problém, který mu brání ve správné funkci.
Jak zkontrolovat anténu vašeho vozu
Ve většině případů je nejjednodušší způsob řešení špatného příjmu rádia začít s anténou. Anténa je obvykle externí komponenta, což znamená, že můžete provádět základní vizuální kontrolu bez jakýchkoli nástrojů. Tady jsou základní kroky, kterými je třeba zkontrolovat stav vaší antény:
-
Ověřte, zda je k dispozici anténa. Šroubovací antény se mohou uvolnit nebo spadnout. Pokud máte našroubovanou anténu, ujistěte se, že je pevně utažená. Pokud jej můžete uvolnit ručně, je příliš volný. Utáhněte jej klíčem nebo kleštěmi a poté zkontrolujte příjem.
-
Pokud máte motorizovanou anténu, ujistěte se, že se při zapnutí rádia rozšiřuje. V některých případech se anténa vysune pouze tehdy, když změníte zdroj na hlavní jednotce na rádio AM nebo FM.
-
Pokud máte ruční anténní stožár, zkontrolujte, zda je vysunutý. I když jste to do sebe nikdy nezasunuli, mohlo to být zasunuto někým jiným.
-
Zkontrolujte anténu, zda není rezavá. Pokud najdete rez, očistěte jej smirkovým papírem nebo ocelovou vlnou a poté anténu znovu nainstalujte. Při čištění rzi z držáku antény buďte opatrní. Nikdy nedovolte, aby se brusný papír nebo ocelová vlna dotkly laku vašeho vozu.
-
Pokud je anténa zrezivělá a rzi se neodlepuje, může dojít k příliš velkému poškození, které je třeba opravit. V takovém případě vyměňte anténu.
-
Pokud jste schopni, zkontrolujte spojení mezi anténou a kabelem antény. To bude vyžadovat, abyste odstranili anténu a prozkoumali kabeláž, takže se ujistěte, že vám tento druh práce vyhovuje, než se pokusíte.
-
Pokud zjistíte rez na připojení anténního kabelu, vyčistěte jej nebo vyměňte. Pokud je uvolněná, utáhněte ji a zkontrolujte příjem.
Zkontrolujte anténní kabel a hlavní jednotku
Pokud nemůžete najít žádné problémy s anténou nebo pokud jste problém vyřešili a stále máte špatný příjem, může dojít k problému s hlavní jednotkou. Jednou z možností je zkontrolovat spojení mezi anténou a hlavní jednotkou. Pokud je kabel, který spojuje anténu s hlavní jednotkou, uvolněný, způsobí to problémy s příjmem. Připojení k zadní části autorádia lze zkontrolovat pouze nejprve vyjmutím autorádia. Jedná se o složitý a časově náročný úkol, který nemusí být proveditelný za všech situací.
Zvyšte slabé rádiové signály
Pokud s anténou nebo hlavní jednotkou není nic špatného, pak je to pravděpodobně slabý nebo ucpaný signál. Vzhledem k tomu, že rádio FM je přímá služba, vysoké budovy a kopce ovlivňují příjem blokováním vysílaných signálů. To často vede k třepotavému efektu, který je známý jako demonstrace nebo vícecestný příjem. Není mnoho, co byste mohli udělat pro vyřešení problémů s příjmem způsobených slabými signály, ale slabý signál můžete napravit instalací zesilovače signálu autorádia. Zesilovače signálu jsou napájené jednotky, které jsou instalovány mezi anténou a hlavní jednotkou v automobilu. Tyto jednotky zvyšují zisk slabých rádiových signálů. Nemůžete posílit to, co tam není, ale možná zjistíte, že slabá rozhlasová stanice přichází hlasitě a jasně po instalaci posilovače.