Skip to content

Jak fungují autoalarmy?

17 de Červenec de 2021
how car alarms work 581106713df78c2c7316f917

Krádež automobilu je v některých městech větší hrozbou než v jiných, ale jedná se o trestný čin, který se vyskytuje téměř všude. Podle údajů FBI je v USA odcizeno jedno auto přibližně každých 43 sekund. Jiné zdroje stanoví roční náklady na odcizená vozidla v USA na 5 až 6 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že vaše auto je pravděpodobně jednou z nejdražších věcí, které vlastníte, je velká šance, že jste se alespoň částečně zamysleli nad tématem autoalarmů. Hlavním účelem autoalarmu je odradit od krádeže, čehož lze dosáhnout buď plašením možných zlodějů nebo prostým vyřazením vozidla z provozu. Autoalarmy se dostaly pod palbu, protože byly méně než účinné a inteligentní zločinci mohou obejít i ta nejsložitější zařízení, ale existují důkazy, že dobrý autoalarm může poskytnout ochranu před trestnými činy příležitosti.

Základní anatomie autoalarmu

Na nejzákladnější úrovni jsou autoalarmy relativně jednoduchá zařízení. Skládají se z nejméně tří složek, které zahrnují:

  1. Alespoň jeden typ snímače.
  2. Nějaký typ sirény vydávající hluk nebo blikající světla.
  3. Řídicí jednotka, aby vše fungovalo.

Pokud se podíváte na velmi základní autoalarm, který obsahuje pouze tyto tři komponenty, je celkem snadné zjistit, jak to celé funguje. V nejzákladnějším možném systému by byl senzor instalován ve dveřích řidiče a byl by aktivován kabelem při každém otevření dveří. Při aktivovaném systému by otevření dveří vyslalo signál do řídicí jednotky. Řídicí jednotka poté aktivuje sirénu, upozorní na vozidlo a doufá, že vystraší rádoby zloděje. V praxi jsou autoalarmy často mnohem komplikovanější. Většina autoalarmů zahrnuje rádiové přijímače zabudované do řídicích jednotek, vysílače ve formě přívěsků na klíče a širokou škálu různých druhů senzorů. Mohou být také spojeny s různými systémy vozidel, což může mít řadu efektů.

Co jsou senzory autoalarmu?

Senzory autoalarmu jsou oči a uši, kterými řídicí jednotka informuje, když se někdo pokouší vniknout do vozidla. Tyto senzory fungují mnoha různými způsoby, ale všechny mají stejný základní účel. Mezi nejběžnější typy senzorů autoalarmu patří:

Senzory dveří autoalarmu

Dveřní senzory jsou nejzákladnější a nejběžnější dostupné senzory a nacházejí se prakticky v každém autoalarmu. Tyto senzory mohou být instalovány ve dveřích, kufru a kapotě automobilu a umožňují řídicí jednotce zjistit, kdykoli někdo něco otevře, aby získal přístup k vozidlu. Důvodem je, že dveřní senzory jsou tak běžné, že se obvykle připojují přímo k spínačům, které jsou již ve vašem autě přítomny. Pokud jste si někdy všimli, že se vaše dome světlo zapíná a vypíná při otevírání a zavírání dveří, je to způsobeno stejným pružinovým spínačem dveří, do kterého se autoalarmy obvykle váží. Varianty na toto téma jsou napojeny na kliky dveří, což umožňuje řídicí jednotce vydat poplach v okamžiku, kdy se někdo dotkne kliky. I když se senzory alarmu dveří obvykle instalují docela snadno, nejsou spolehlivé. Největším problémem je, že zloděj, který musí udělat, aby obešel tento typ senzoru, je rozbít okno a vylézt dovnitř bez otevření dveří.

Mikrofony a snímače tlaku

Snímače tlaku i mikrofony fungují na stejném principu, ale slouží trochu jiným účelům. Mikrofony detekují hladinu okolního zvuku, což umožňuje řídicí jednotce sledovat zvuky, jako je rozbití skla, které indikují probíhající krádež. Senzory tlaku pracují na stejném základním principu jako mikrofony, ale jsou spuštěny, když se změní tlak ve vozidle. Protože rozbití okna nebo otevření dveří způsobí změnu tlaku, může být tento typ senzoru relativně efektivní.

Senzory otřesů do auta

Tyto senzory vysílají signál do řídicí jednotky, pokud je vozidlo jakýmkoli způsobem otřeseno, a existuje několik různých typů. Některé jsou rtuťové spínače a jiné jsou komplikovanější. Určité snímače otřesů jsou schopny sdělit závažnost pohybu řídicí jednotce, která se pak může rozhodnout, zda spustí poplach nebo pouze vydá varování. Vzhledem k tomu, že tyto snímače lze vypnout pouhým nárazem o vozidlo, jsou často neúmyslně spuštěny. Je také možné, aby někdo tento typ senzoru záměrně vypnul ze škodlivých důvodů nebo pro své vlastní pobavení. Dobrá věc na šokových senzorech je, že je nelze porazit tak snadno jako dveřní senzory. Pokud zloděj rozbije okno a vyleze dovnitř, je velká šance, že se vozidlo nakonec dostatečně pohybuje, aby spustilo poplach

Senzory pohybu autoalarmu

Většina čidel autoalarmu je navržena tak, aby zabránila krádeži celého vozidla, ale někteří zloději jsou hned po dílech. Například zloděj někdy zvedne auto a sejme jeho kola. Zatímco při tomto typu krádeže může otřesový senzor zhasnout, pohybové senzory jsou navrženy s ohledem na tento přesný typ scénáře. Pokud snímač pohybu nebo náklonu zjistí, že se vozidlo otočilo nebo naklonilo za určitý bod, i když se pohybovalo velmi pomalu, vyšle signál do řídicí jednotky, aby spustil poplach. To se obvykle provádí pomocí rtuťového spínače, ale existují i ​​jiné konstrukce. U tohoto typu spínače je méně pravděpodobné, že zaznamená falešně pozitivní poplach od někoho, kdo náhodou narazil do auta.

Přitahovat pozornost a plašit zloděje

Aby bylo možné účinně odradit od krádeže, musí být autoalarm také schopen upozornit kohokoli v oblasti, že ke krádeži dochází. Toho lze dosáhnout několika různými způsoby. Za tímto účelem většina autoalarmů využívá jednu nebo více z následujících možností:

  • Sirény
  • Řečníci
  • Stávající systémy vozidel

Sirény jsou nejznámějším rysem autoalarmů a jsou také nejvíce nepříjemné, když se autoalarm náhodně spustí. Hlasitost sirén autoalarmu se u jednotlivých systémů liší, ale obvykle jsou dostatečně hlasitá, takže je velmi nepříjemné řídit vozidlo, když jedete. Cílem je upozornit na vozidlo, což může způsobit, že zloděj opustí vozidlo pro snazší cíl. Varianta na téma sirény je autoalarm, který má sadu reproduktorů. Tyto autoalarmy přehrají předem zaznamenanou zprávu, pokud zhasne senzor přiblížení nebo pohybu. I když zkušeného zloděje automobilů tento typ systému pravděpodobně neodradí, může být dost otřesný, aby vystrašil potenciálního zločince. Mnoho autoalarmů také využívá stávající systémy vozidel. Některé jsou schopné zatroubit na roh a jiné budou blikat ukazatele směru. Systém zapalování lze také uvázat do alarmu. V takovém případě může být pro zloděje obtížné nastartovat vozidlo bez rozsáhlých znalostí konkrétního alarmu.

Převzít kontrolu

Aby bylo možné vše spojit dohromady a zajistit, aby vše fungovalo, obsahují autoalarmy obvykle:

  • Řídicí jednotka, která zpracovává vstupy senzoru a spouští alarm.
  • Ruční vysílač, který může aktivovat a deaktivovat systém.
  • Přijímač, který poskytuje tyto informace řídicí jednotce.

Další funkce

Vzhledem k tomu, že autoalarmy jsou často spojeny s mnoha různými systémy, obsahují některé balíčky řadu užitečných funkcí, které přímo nesouvisí s odstrašováním od krádeže. Mezi běžné funkce patří dálkové spouštění, bezklíčový vstup, diagnostika, jako je čtení kódu, a vzdálený stav vozidla prostřednictvím telematiky. Některé z těchto funkcí jsou k dispozici také prostřednictvím služeb jako Lojack a OnStar.

Jsou autoalarmy nutné?

Primárním argumentem proti autoalarmům je, že nakonec budou mít spoustu zvuku a zuřivosti, které nic neznamenají. Falešné poplachy jsou na denním pořádku a my, jako společnost, jsme více či méně znecitlivěni na zvuk autoalarmu, protože jsme tak zvyklí slyšet, jak zhasnou. Je také pravda, že zatímco krádeže automobilů stále rostou, skutečný počet krádeží automobilů se v posledních několika desetiletích každoročně snižuje. Podle Institutu pro pojišťovací informace poklesla krádež motorových vozidel mezi lety 1991 a 2013 přibližně o 58 procent a tento trend přetrvával dodnes.