Skip to content

Co je externí pevný disk?

17 de Červenec de 2021
western digital my passport 2tb 56a6fa9b3df78cf772913ec1

Externí jednotka je pouze pevný disk (HDD) nebo jednotka SSD (SSD) připojená k počítači na vnější straně, nikoli na vnitřní straně. Některé externí disky odebírají energii přes svůj datový kabel, který samozřejmě pochází ze samotného počítače, zatímco jiné mohou k vlastnímu napájení vyžadovat připojení k síti AC. Jeden způsob, jak uvažovat o externím pevném disku, je, jako by to byl běžný, vnitřní pevný disk, který byl odstraněn, zakryt ve svém vlastním ochranném krytu a zapojen do vnější části počítače.

Externí pevný disk Western Digital 2 TB USB 3.0.

O externích pevných discích

Interní pevné disky lze dokonce převést na externí pevné disky pomocí tzv. A kryt pevného disku. Externí pevné disky mají různé úložné kapacity, ale všechny se k počítači připojují pomocí USB, FireWire, eSATA nebo bezdrátově. Někdy se nazývají externí pevné disky přenosný pevné disky. Jednotka flash je jeden běžný a velmi přenosný typ externího pevného disku.

Proč byste měli používat externí disk?

Externí pevné disky jsou přenosné, snadno použitelné a mohou poskytnout velké množství úložiště, kdykoli to potřebujete. Skutečné zařízení můžete uložit na libovolné místo, kam se vám líbí, a nosit s sebou velké množství souborů, ať jste kdekoli. Další výhodou vlastnictví externí jednotky je, že ji můžete přesouvat z počítače do počítače, což je skvělé pro sdílení velkých souborů. Kvůli své obvykle velké úložné kapacitě (často v terabajtech) se externí pevné disky často používají k ukládání zálohovaných souborů. Je běžné používat zálohovací program k zálohování věcí, jako je sbírka hudby, videa nebo obrázků, na externí jednotku pro bezpečné uchování, odděleně od originálů pro případ, že by byly omylem změněny nebo odstraněny. I když se externí pevné disky nepoužívají k zálohování, poskytují snadný způsob, jak rozšířit stávající úložiště, aniž byste museli otevírat počítač, což je obzvláště obtížné, pokud používáte notebook. Pokud vám počítač vždy dává varování o malém prostoru na disku nebo je pomalý, protože tvrdě pracuje na tom, aby věci běžely na malém množství volného místa, které zbylo, je pravděpodobně čas pořídit si externí pevný disk, abyste mohli zkopírovat soubory a uvolněte úložiště na primárním pevném disku. Externí pevný disk lze také použít k poskytnutí dalšího úložiště pro celou síť (ačkoli interní pevné disky jsou v těchto scénářích obvykle běžnější). K těmto druhům síťových úložných zařízení může přistupovat mnoho uživatelů najednou a často slouží uživatelům jako způsob sdílení souborů v síti, aby se vyhnuli odesílání e-mailů nebo nahrávání dat online.

Interní disky versus externí disky

Interní pevné disky jsou připojeny přímo k základní desce, zatímco externí paměťová zařízení nejprve běží přes vnější část skříně počítače a pak přímo na základní desku. Díky tomu je instalace a spuštění externího pevného disku mnohem snazší během několika minut. Operační systémy a instalační soubory softwaru se obvykle instalují na interní disky, zatímco externí pevné disky se používají pro nesystémové soubory, jako jsou fotografie, videa, dokumenty a soubory těchto typů. Interní pevné disky odebírají energii ze zdroje napájení v počítači. Externí pevné disky jsou napájeny buď datovým kabelem, nebo prostřednictvím vyhrazeného napájecího zdroje. Data mohou být mnohem snáze kompromitována, pokud jsou uložena na externím pevném disku, protože jsou obvykle umístěna na stole nebo stole, takže je velmi snadné je vyzvednout a ukrást. To se liší od interního pevného disku, kam je třeba vzít celý počítač, nebo pevného disku vyjmout zevnitř, než bude mít někdo fyzický přístup k vašim souborům. Externí pevné disky se také obvykle pohybují více než interní, což způsobí jejich snadnější selhání v důsledku mechanického poškození. Disky založené na SSD, jako jsou flash disky, jsou méně náchylné k tomuto druhu poškození. Pokud potřebujete „převést“ interní pevný disk na externí pevný disk, podívejte se, jak vytvořit externí pevný disk.

Jak používat externí pevný disk

Použití externího pevného disku je stejně snadné jako připojení jednoho konce datového kabelu k jednotce a ke stejnému konci v počítači, jako je port USB v případě externích jednotek založených na USB. Je-li vyžadován napájecí kabel, bude nutné jej zapojit do zásuvky ve zdi. Normálně u většiny počítačů trvá jen několik okamžiků, než se na obrazovce objeví obsah externí jednotky, v kterém okamžiku můžete začít přesouvat soubory na jednotku a z jednotky. Pokud jde o softwarovou stránku věci, můžete externí pevný disk používat téměř stejným způsobem jako interní. Jediný rozdíl je v tom, jak přistupujete k jednotce ve vašem operačním systému. Protože většina počítačových systémů má pouze jeden pevný disk, který slouží jako primární, „hlavní“ disk, není matoucí skočit přímo na pevný disk a ukládat soubory, kopírovat soubory z jedné složky do druhé, mazat data atd. Externí pevný disk se však jeví jako druhý pevný disk, a proto je k němu přistupováno mírně odlišným způsobem. Například v systému Windows jsou externí jednotky uvedeny vedle ostatních zařízení v Průzkumníkovi Windows a ve správě disků.

Běžné úkoly externího pevného disku

Pokud potřebujete s některým z těchto úkolů s externím úložným zařízením pomoci, postupujte podle těchto odkazů:

  • Vyzkoušejte externí pevný disk
  • Změňte písmeno externího pevného disku
  • Naformátujte externí pevný disk
  • Vyčistěte externí pevný disk
  • Rozdělte externí pevný disk

Nákup externího pevného disku

Stejně jako u interních pevných disků se i externí pevné disky dodávají ve všech tvarech a velikostech, takže jsou k dispozici také v mnoha různých cenách. Vědět, jaký druh externího pevného disku koupit, může být rychle matoucí, pokud uvidíte pouze obdélníky se zdánlivě náhodnými čísly GB a TB. Nejprve musíte určit, k čemu budete pevný disk používat. Toto se týká prostředí, ve kterém jej budete používat, i věcí, které do něj vložíte. Některé externí pevné disky jsou určeny pro lidi, kteří by mohli disk vypustit nebo na něj něco rozlit, a jiné jsou určeny spíše k sezení na stole, uvnitř i mimo počasí. Pokud potřebujete univerzální externí pevný disk, podívejte se na ten, který je inzerován jako odolný nebo vodotěsný. Další věc, na kterou byste měli myslet, je, kolik úložného prostoru budete potřebovat. Pokud na něm budete uchovávat spoustu videí ve vysokém rozlišení, musíte si pořídit něco s mnohem větší úložnou kapacitou než externí disk, který se právě používá k hromadění dokumentů ve škole. Zde je obecný pokyn, kterým se můžete řídit, v závislosti na tom, co ukládáte na externí pevný disk, abyste věděli, kolik místa budete potřebovat:

  • Dokumenty: Méně než 80 GB
  • Hudba: 80–120 GB
  • Software: 120–320 GB
  • Videa: 320 GB až 1 TB
  • 4K nebo HD videa: 1–2 TB nebo více

Výběr správného externího pevného disku samozřejmě záleží na tom, co vy použije pro. Zatímco jedna osoba může mít hudební sbírku pod 100 GB, vaše může být právě teď 600 GB, aniž by byl v dohledu plán zastavit stahování nových souborů. Možná dokonce chcete použít stejnou jednotku pro novou kolekci domácích filmů nebo jako úložiště pro vaše virtuální stroje. Musíte si uvědomit, proč potřebujete další prostor a co byste mohli v budoucnu nasadit na disk. Pravděpodobně je rozumné jít dál a pořídit si pevný disk, který je větší než to, co právě teď potřebujete. Jak tedy víte, jaký externí pevný disk si musíte koupit, pokud si nejste jisti, co na něj umístíte? Začněte s nástrojem pro analýzu místa na disku a naskenujte svůj aktuální pevný disk, abyste zjistili, kolik úložného prostoru zabírají soubory, které plánujete přejít na nový HDD, a poté toto číslo zdvojnásobte, abyste byli v bezpečí. Pokud například zjistíte, že vaše obrovská hudební sbírka o velikosti 600 GB je to, k čemu svou novou jednotku použijete, předpokládejme, že je to 1 200 GB, a kupte si externí pevný disk s velikostí 1–1,5 TB. Pokud si myslíte, že pro vaše filmy budete potřebovat pouze 200 GB úložiště, pořiďte si disk, který pojme 500 GB. Podobně, i když možná nebudete muset hned mít pevný disk USB 3.x, zvláště pokud váš současný počítač tento standard USB ani nepodporuje, bylo by dobré si ho pořídit, pokud plánujete upgradovat počítač kdykoli brzy. Příprava předem vám ušetří nutnost upgradovat na externí pevný disk 3.0, abyste mohli tyto rychlosti využívat.