MacOS – operační systém používaný na stolních a přenosných počítačích Apple – i Linux jsou založeny na operačním systému Unix, který vyvinuli v Bell Labs v roce 1969 Dennis Ritchie a Ken Thompson. Operační systém používaný na Apple iPhone, nyní nazývaný iOS, je odvozen od macOS, a proto je také variantou Unix.
Spojení mezi macOS a Linuxem
Stejně jako všechny hlavní distribuce Linuxu, jako jsou Ubuntu, Red Hat a SuSE Linux, nabízí macOS desktopové prostředí, které poskytuje grafické uživatelské rozhraní k aplikačním programům a nastavení systému. Toto desktopové prostředí je postaveno na operačním systému Unixového typu, stejně jako desktopová prostředí linuxových distribucí jsou postavena na základním operačním systému Linux. Distribuce Linuxu však obvykle nabízejí alternativní desktopová prostředí kromě toho, které je nainstalováno ve výchozím nastavení. Microsoft Windows a macOS nedávají uživatelům možnost přepínat desktopová prostředí, kromě drobných úprav vzhledu a chování, jako jsou barevná schémata a velikost písma.
Společné kořeny systémů Linux a macOS
Praktickým aspektem společných kořenů systémů Linux a macOS je, že oba dodržují standard POSIX. POSIX znamená Portable Operating System Interface pro operační systémy podobné Unixu. Tato kompatibilita umožňuje kompilovat aplikace vyvinuté v systému Linux v systémech macOS. Linux dokonce poskytuje možnosti pro kompilaci aplikací v systému Linux pro macOS.
Hlavní rozdíly
Jedním z rozdílů mezi Linuxem a Mac OS X je jádro. Jádro je jádrem OS typu Unix a implementuje funkce, jako je správa procesů a paměti, stejně jako správa souborů, zařízení a sítě.
Když Linus Torvalds navrhl linuxové jádro, rozhodl se pro výkon, který se označuje jako monolitické jádro, na rozdíl od mikrojádra, které je navrženo pro větší flexibilitu. macOS používá design jádra, které kompromisuje mezi těmito dvěma architekturami.