Systémy varování před vybočením z jízdního pruhu jsou skupinou bezpečnostních technologií, které jsou primárně určeny k prevenci nehod ve vysokých rychlostech na dálnicích a dálnicích. Existuje několik různých typů systémů varování před vybočením z jízdního pruhu a některé z nich jsou proaktivnější než jiné. Varováním řidiče nebo dokonce automatickými nápravnými opatřeními jsou tyto systémy schopny zabránit mnoha kolizím a nehodám v terénu.
Jak funguje varování před opuštěním jízdního pruhu?
Existují tři hlavní typy technologií varování před vybočením z jízdního pruhu. I když mají všichni stejný obecný účel, dosahují tohoto cíle mírně odlišnými způsoby:
- Varování před vybočením z jízdního pruhu (LDW) – Tyto systémy představují první iteraci technologie varování před opuštěním jízdního pruhu a jsou nejméně invazivní. Když se vozidlo vybavené tímto typem systému vzdaluje od středu jízdního pruhu, řidič obdrží varování. Řidič je poté odpovědný za přijetí nápravných opatření.
- Lane Keeping Assist (LKA) – Tato verze technologie známá také jako Lane-Keeping Systems (LKS) a jinými podobnými názvy jde o krok dále než původní systémy LDW. Když se vozidlo driftuje příliš daleko na jednu nebo druhou stranu a řidič nepřijme nápravná opatření, systém aplikuje točivý moment na volant. Pokud řidič se systémem aktivně nebojuje, může to efektivně řídit vozidlo zpět do středu jízdního pruhu.
- Lane Centering Assist (LCA) – Toto je nejinvazivnější forma technologie. Spíše než poskytovat varování nebo kopat pouze tehdy, když se vozidlo pohybuje směrem k okraji svého jízdního pruhu, je tento typ systému ve skutečnosti schopen udržet vozidlo ve středu svého jízdního pruhu po celou dobu.
Jaký je smysl varování před vybočením z jízdního pruhu a asistence při udržování v jízdním pruhu?
Podle Národního úřadu pro správu dálnic se asi 70 procent všech úmrtí na dálnicích s jedním vozidlem ve Spojených státech stane při nehodách v terénu. Vzhledem k tomu, že k nehodám na silnici dojde, když vozidlo opustí svůj jízdní pruh a vyjede ze silnice, mají systémy varování před vybočením z jízdního pruhu potenciál zabránit mnoha smrtelným nehodám. Teoreticky má varování před vybočením z jízdního pruhu obrovský potenciál. AAA ve skutečnosti říká, že varování před opuštěním jízdního pruhu by mohlo zcela eliminovat téměř 50 procent všech čelních srážek. Problém je v tom, že data ze skutečných testů dosud tento potenciál nevyužila. Mohlo by to být kvůli relativně malému počtu vozidel s varováním o vybočení z jízdního pruhu, nebo by mohlo dojít k nějakému jinému problému, který dosud nebyl jasný.
Jak mohu použít systém varování před vybočením z jízdního pruhu?
Pokud má vaše vozidlo systém vybočení z jízdního pruhu nebo systém udržování v jízdním pruhu, je dobré zjistit, jaký typ máte. Protože tyto dvě kategorie systémů vybočení z jízdního pruhu nabízejí různé úrovně ochrany, je důležité vědět, s kým máte co do činění. Je také důležité pochopit omezení těchto systémů. Vozidla, která jsou vybavena systémem LDW, vydají varování, pokud vaše vozidlo začne vybočovat z jízdního pruhu. Pokud jste obeznámeni se zvukovým varováním nebo hledáte vizuální signál na palubní desce, budete moci přijmout nápravná opatření, abyste zabránili nehodě. Pokud je vaše vozidlo vybaveno asistentem pro udržení v jízdním pruhu, máte další vrstvu ochrany. Tyto systémy však nejsou omluvou pro rozptýlenou jízdu. Jsou schopni poskytnout malé množství korekčního brzdění nebo řízení, ale je stále důležité, abyste si byli vědomi svého okolí, kdykoli jste na silnici. Mohlo by se zdát, že auto vybavené LKA a adaptivním tempomatem dokáže řídit samo, ale technologie je stále špatnou náhradou za výstražného řidiče.
Výběr systému varování při vybočení z jízdního pruhu
Jelikož různé automobilky mají různé technologie varování před vybočením z jízdního pruhu a technologie udržování v jízdním pruhu, existuje mnoho různých možností. Pokud tedy hledáte nové auto a hodně jezdíte po dálnici, je důležité tyto systémy zohlednit. Při zvažování vozidla, které obsahuje systém varování před vybočením z jízdního pruhu, je třeba se podívat na několik hlavních rysů:
- Zvuková varování – Některé systémy poskytují zvukové varování, když vozidlo opustí střed svého jízdního pruhu. Toto je nejméně invazivní typ varování.
- Varování haptické zpětné vazby – Některé systémy poskytují určitý typ haptické zpětné vazby jako varování. Může vibrovat volant nebo vibrovat sedadlo. V mnoha případech bude strana volantu nebo sedadla, která vibruje, indikovat směr, kterým je třeba řídit.
- Vizuální varování – Většina systémů také poskytuje určitý typ varovného indikátoru na palubní desce. Může to být stejně jednoduché jako výstražné světlo nebo stejně složité jako schéma, které ukazuje, ke které straně pruhu jste směřovali.
- Automatické korekční řízení – Některé systémy jsou schopné aplikovat točivý moment na volant za účelem korekce polohy vozidla. Pokud má vozidlo tuto funkci, je důležité otestovat jízdu a určit, kolik síly je zapotřebí k překonání této nápravné akce v případě, že se to stane ve špatnou dobu. Pokud máte pocit, že na vás působí příliš velká síla, může být dobrý nápad podívat se na jinou značku nebo model.
Jaká jsou omezení varování před vybočením z jízdního pruhu a asistence při udržování v jízdním pruhu?
Moderní systémy varování před opuštěním jízdního pruhu jsou spolehlivější než dřívější iterace technologie, ale i ty nejpokročilejší příklady mají svá omezení. Tyto systémy často spoléhají na vizuální informace ke sledování relativní polohy vozidla v jeho jízdním pruhu, takže cokoli, co zakrývá značky jízdního pruhu, způsobí, že technologie bude k ničemu. To znamená, že se obvykle nemůžete spolehnout na své LDW nebo LKS v silném dešti, sněhu nebo v případě nadměrného oslnění sluncem. Směrová světla mohou také vypnout váš systém opuštění jízdního pruhu nebo systém udržování jízdního pruhu. Všechny tyto systémy jsou navrženy tak, aby se vypnuly, pokud je aktivován ukazatel směru, což brání technologii bojovat s vámi, kdykoli změníte jízdní pruh. Pokud po změně jízdního pruhu necháte směrovku náhodou zapnutou, systém zůstane nečinný.