Co je třeba vědět
- Mezi nejběžnější problémy patří to, že se váš zesilovač nezapne, nevychází žádný zvuk z zesilovače nebo se rozsvítí kontrolka režimu ochrany.
- Mezi další problémy zesilovače patří zkreslení zvuku, která zní ořezavě, syčí a dokonce i zvuky podobné nadýmání.
Tento článek vysvětluje šest běžných problémů s auto zesilovačem a jejich řešení.
Pokud se váš zesilovač vůbec nezapne
Abyste se mohli zapnout, musí mít váš zesilovač kromě dobrého uzemnění také napájení na dálkovém a napájecím vodiči. Takže pokud si všimnete, že se váš zesilovač vůbec nezapíná, je to dobré místo pro začátek. Pokud kabel dálkového zapnutí nemá napájení, zesilovač se nezapne. Dálkový ovladač funguje v podstatě jako prst, který švihne spínačem, kde je váš prst napájen z baterie, a spínač je mechanismus uvnitř zesilovače. Dálkový zapínací vodič obvykle pochází z rádia. V takovém případě se zesilovač nezapne, pokud rádio není zapnuté. Pokud tedy na vzdáleném terminálu zesilovače není napájení, dalším krokem je kontrola napájení příslušného vodiče, kde se připojuje k rádiu. Pokud je váš zesilovač nesprávně zapojen a dálkové zapnutí je místo toho připojeno k vodiči výkonové antény na hlavní jednotce, může se vám stát, že se zesilovač zapne pouze někdy. V této konkrétní situaci se zesilovač obvykle zapne, pouze když je zvukový vstup hlavní jednotky nastaven na rádio AM nebo FM. Další věcí, kterou je třeba zkontrolovat, je-li se vzdáleným vodičem problém, je napájecí kabel. Tento vodič bude mnohem silnější než vzdálený vodič a měl by mít napětí baterie. Pokud tomu tak není, budete chtít zkontrolovat případné vložené pojistky a ověřit, zda vodič není někde uvolněný, zkorodovaný nebo zkratovaný. Pokud jsou dálkové i napájecí vodiče v pořádku, další věcí, kterou je třeba hledat, je kontinuita uzemňovacího vodiče. Pokud je uzemnění špatné nebo není vůbec připojeno, zesilovač se nemusí zapnout nebo nemusí fungovat dobře. Pokud zjistíte, že zesilovač má dobrou energii a uzemnění, že vodič dálkového ovládání má napětí, když je hlavní jednotka zapnutá, a že žádná z pojistek není spálená, pak máte pravděpodobně na mysli zeslabený zesilovač.
Pokud se rozsvítí kontrolka režimu ochrany
Zesilovače jsou často konstruovány pro přechod do „ochranného režimu“, aby se zabránilo dalšímu poškození vnitřních komponent. Pokud je váš zesilovač vybaven „ochranným“ světlem a svítí, je pravděpodobné, že máte vadný reproduktor, subwoofer, kabel nebo jinou komponentu. Nejprve budete chtít zkontrolovat napájení, jak je uvedeno v části „Pokud se váš zesilovač vůbec nezapne“, aby se pokryly vaše základny. Pokud se vše zkontroluje, budete muset vyloučit problémy s jednotlivými součástmi. Prvním krokem při diagnostice světla režimu ochrany zesilovače je jednoduché odpojení vodičů reproduktoru. Pokud si všimnete, že světlo v tomto bodě zhasne, je docela jisté, že problém spočívá v jednom z reproduktorů. Určitkde problém je v tom, že můžete provést vizuální kontrolu u každého reproduktoru a subwooferu ve vašem systému. Pokud si všimnete, že je některý z nich foukaný, může to být příčinou vašeho problému. Můžete také použít ohmmetr k ověření, že žádný z reproduktorů není uzemněn, což může nastat, pokud se uvolní vodiče reproduktorů a dojde ke kontaktu s uzemněním nebo pokud jsou samotná připojení reproduktorů v kontaktu s holým kovem. Pokud nemůžete najít žádné problémy s reproduktory, mohou se rozsvítit ochranné světlo také propojovací kabely RCA, které jsou uzemněné nebo jinak vadné. Chcete-li to zkontrolovat, můžete jednoduše připojit sadu dobrých kabelů RCA k hlavní jednotce a zesilovači. Pokud to způsobí zhasnutí světla, problém vyřešíte výměnou kabelů RCA.
Pokud to zní, jako by se zesilovač ořezával
Clipping je typ zkreslení zvuku, ke kterému dochází v důsledku „ořezání“ zvukového průběhu zesilovačem. To je známka toho, že zesilovač je přetížen subwooferem nebo jinými reproduktory do té míry, že prostě nemůže poskytnout dostatek energie. V domácích zvukových nastaveních je ořezávání obvykle způsobeno nedostatečně napájeným zesilovačem nebo neúčinnými reproduktory, ale uvolněné nebo spálené vodiče mohou v automobilech způsobit podobné problémy. Zesilovač, který jednoduše není dostatečně výkonný pro reproduktor nebo reproduktory, které jste k němu připojili, je jedinou nejpravděpodobnější příčinou oříznutí, v takovém případě budete muset buď vylepšit zesilovač, nebo snížit úroveň reproduktorů. Takže pokud máte pocit, že se váš zesilovač wooferu nebo subwooferu ořezává, první věcí, kterou budete chtít udělat, je porovnat výkon zesilovače s reproduktorem. Pokud zjistíte, že zesilovač má dostatek energie pro danou aplikaci, může dojít k problému s vodiči reproduktorů, samotnými reproduktory nebo uzemněním zesilovače.
Pokud z reproduktorů nevychází žádný zvuk …
Pokud se váš zesilovač zapíná dobře, budete se chtít ujistit, že přijímá vstup z vaší hlavní jednotky. Toto je docela snadný proces, pokud máte přístup k hlavní jednotce i zesilovači – jednoduše odpojte kabely RCA od každé jednotky a znovu je připojte pomocí dobré sady. Ověřte, zda je hlavní jednotka zapnutá, je zvýšena hlasitost, a procházejte více vstupy, například rádiovým tunerem, přehrávačem CD nebo pomocným vstupem. Pokud vše funguje po obejití nainstalovaných kabelů RCA, stačí je vyměnit za dobrou sadu. Pokud slyšíte zvuk z jednoho vstupu, ale ne z jiného, problém je ve vaší hlavní jednotce, nikoli v zesilovači. Pokud ze zesilovače stále nedostáváte žádný výstup, zkuste jej odpojit od reproduktorů ve vozidle a připojit známý známý reproduktor, který není v autě. Pokud zesilovač funguje dobře, máte problém s reproduktory nebo kabeláží. Pokud stále nedostanete žádný zvuk, můžete mít vadný zesilovač, i když budete chtít zkontrolovat, zda není v „podřízeném“ režimu a zda nemáte konfliktní filtry, než jednotku odsoudíte.
Pokud z reproduktorů uslyšíte hodně syčení nebo jiného zkreslení
Abyste mohli sledovat zdroj vašeho zkreslení, budete muset vyloučit každou potenciální příčinu. Nejprve musíte zkontrolovat propojovací kabely a vodiče reproduktorů. Pokud kabely, které spojují vaši hlavní jednotku a zesilovač, vedou v jakémkoli bodě vedle jakýchkoli napájecích nebo zemnicích kabelů, mohou zachytit rušení, které pak uslyšíte jako zkreslení. Totéž platí o vodičích reproduktorů. I když to může být nepříjemný problém vystopovat, oprava je jednoduchá věc přesměrování vodičů tak, aby se nepřibližovaly k žádným napájecím nebo zemnicím kabelům a aby se křížily v úhlu 90 stupňů, pokud je to nezbytně nutné. Může také pomoci použití kvalitnějších kabelů nebo vodičů s dobrým stíněním. Pokud nemůžete najít žádné problémy se způsobem, jakým jsou vedeny propojovací kabely nebo vodiče reproduktorů, můžete zkusit odpojit reproduktory od zesilovače. Pokud stále slyšíte zvuky, budete chtít zkontrolovat špatnou zem. Problém samozřejmě může být vždy v hlavní jednotce nebo v čemkoli jiném, co používáte jako zdroj zvuku. Další informace o tom, jak diagnostikovat tento typ problému, se dozvíte, jak řešit zemní smyčky, a další podrobnosti o tom, co způsobuje kvílení reproduktorů automobilu.
Pokud subwoofer zní jako prdění …
Podivné zvuky mohou pocházet ze subwooferu, který je přebuzen, poddimenzován nebo jednoduše nainstalován nesprávně, takže dostat se na konec tohoto konkrétního problému může nějakou práci vyžadovat. Nejprve budete chtít eliminovat jakékoli problémy s krytem reproduktoru. Pokud kryt není vhodný pro váš konkrétní sub, pak sub obvykle také nezní dobře. Pokud reproduktor není správně namontován, může umožnit únik vzduchu při poslechu hudby. To může vést k nešťastnému prdění zvuku, protože vibrační kužel reproduktoru pohání vzduch do a ven z krabice kolem těsnění. To lze vyřešit jednoduchým správným usazením reproduktoru. Pokud na krytu není nic špatného, budete se chtít ujistit, že je basový reproduktor přizpůsoben impedanci. Impedanční shoda je docela jednoduchá, pokud máte jeden sub závislý na jednom zesilovači – buď se shoduje, nebo ne. Pokud máte více subs zapojených do jednoho zesilovače, budete muset udělat nějaké výpočty založené na tom, zda jsou zapojeny do série nebo paralelně. Pokud zjistíte, že se impedance shodují, budete chtít zkontrolovat jak výkonové parametry vašeho sub tak i vašeho zesilovače a provést nezbytné opravy, pokud je zesilovač buď pod, nebo nadměrně napájen. V případě, že subwoofer jednoduše přemáháte, můžete buď získat větší subwoofer, nebo ho jen nepřepínejte, tj. Snížit zesílení na hlavní jednotce, snížit zesílení basů a upravit všechna nastavení, dokud basový reproduktor přestane všude prdět.