Nečinné zálohování je funkce, kterou některé cloudové zálohovací služby podporují k zálohování souborů, když počítač nepoužíváte, na rozdíl od jejich nepřetržitého spouštění.
Jaká je výhoda nečinného zálohování?
Ať už zálohujete soubory online nebo používáte zálohovací nástroj k zálohování na něco jako externí pevný disk, zálohovací software vyžaduje k provedení zálohování systémové prostředky. Protože dochází k zálohování, zvýšené napětí v počítači a / nebo síti může způsobit špatný výkon při pokusu o provedení dalších úkolů. Nečinné zálohování to může eliminovat zálohováním souborů pouze v případě, že nejste u počítače, abyste si nevšimli dopadu na výkon.
Jak fungují nečinné zálohy?
Aplikace, které podporují nečinné zálohy, budou monitorovat využití procesoru a zálohy spouští a obnovují pouze v případě, že využití klesne pod určitou hranici. Poté software předpokládá, že počítač nepoužíváte, v takovém případě lze zálohy spustit. Některé zálohovací programy jednoduše umožňují povolit možnost nečinného zálohování bez jakéhokoli pokročilého nastavení. Ostatní vám umožní definovat, jak dlouho musíte být mimo počítač, než bude možné zálohování spustit. Některé zálohovací nástroje dokonce umožňují ručně nastavit prahovou hodnotu CPU, takže máte ještě větší kontrolu nad tím, kdy se funkce nečinného zálohování projeví.
Jak se nečinné zálohy liší od plánovaných záloh?
Řekněme například, že naplánujete spuštění všech záloh, když odjedete do práce v 9:00. V tomto scénáři byste po té době svůj počítač nepoužívali, takže by to bylo jako nečinná záloha, protože běží, když jste pryč. Nečinné zálohy jsou však výhodné v tom, že se spouštějí pokaždé, když nepoužíváte počítač. Během dne můžete z počítače vystoupit několikrát, v takovém případě by se zálohy mohly spustit pokaždé, když jste pryč, počítaje v to když jste v práci (nebo spíte, máte přestávku atd.).