Pokud jste si od instalace OS X Mavericks všimli, že se váš Mac zdá být o něco výkonnější, může to být kvůli pokroku ve správě paměti a návratu komprese paměti. Informace v tomto článku se týkají počítačů Mac se systémem macOS Catalina (10.15) prostřednictvím OS X Mavericks (10.9).
Změny ve způsobu, jakým Mac spravuje paměť
S vydáním OS X Mavericks Apple změnil způsob, jakým Mac spravoval paměť. S přidáním komprese paměti může váš Mac nyní zvládnout více s menší pamětí při zachování nebo zvýšení výkonu. Ve starších verzích OS X bylo využití paměti postaveno na standardním systému správy paměti. Aplikace požadovaly přidělení paměti RAM, systém požadavek splnil a aplikace vrátily paměť RAM, když ji již nepotřebovaly. Operační systém se postaral o většinu práce se sledováním toho, kolik RAM je k dispozici a kdo ji používá. Operační systém také přišel na to, co dělat, pokud nebylo k dispozici potřebné množství paměti RAM, což by mohlo vést k nepříznivým účinkům na výkon počítače Mac, protože se systém pokusil využít virtuální RAM výměnou místa na SSD nebo pevném disku.
Co je komprimovaná paměť?
Komprimovaná paměť není pro Apple nic nového nebo exkluzivního. Výpočtové systémy již dlouho používají různé formy komprese paměti. Pokud jste používali Mac v polovině 80. a na počátku 90. let, můžete si vzpomenout na produkty, jako je RAM Doubler od společnosti Connectix, který komprimoval data uložená v RAM, čímž efektivně zvýšil množství volné RAM dostupné pro Mac. Nástroje pro komprimovanou paměť upadly v nemilost, protože výrobci počítačů a vývojáři operačních systémů vytvořili lepší systémy správy paměti. Zároveň poklesly ceny pamětí. Dalším faktorem, který způsobil, že systémy pro kompresi paměti ztratily svou popularitu, byl problém s výkonem. Algoritmy komprese paměti zabral pořádný kus zpracovatelského výkonu. Zatímco vám umožnili zvládnout více práce s méně fyzické paměti RAM, měli tendenci zablokovat váš počítač, když potřebovali komprimovat nebo dekomprimovat paměť. Komprese paměti se vrací, zejména kvůli příchodu levných vícejádrových procesorů. Když lze rutiny používané pro kompresi paměti vyložit na jedno z mnoha procesorových jader, pravděpodobně si nevšimnete žádného zásahu do výkonu, když je třeba paměť komprimovat nebo dekomprimovat. Stává se pouze úkolem na pozadí.
Jak komprimovaná paměť funguje na počítači Mac
Komprese paměti v systému Mac zvyšuje výkon operačního systému a aplikací tím, že umožňuje lepší správu zdrojů RAM. Rovněž brání nebo významně omezuje využití virtuální paměti, což je stránkování dat na a z jednotky Mac. S OS X Mavericks a novějšími OS hledá neaktivní paměť, což je paměť, která není aktuálně aktivní, ale stále obsahuje data, která může aplikace použít. Tato neaktivní paměť komprimuje data, která drží, takže data zabírají méně paměti. Neaktivní pamětí mohou být aplikace, které jsou na pozadí a nepoužívají se. Příkladem je textový procesor, který je otevřený, ale neaktivní, protože si dáváte pauzu a čtete o komprimované paměti. Zatímco jste zaneprázdněni procházením webu, operační systém komprimuje paměť textového procesoru a uvolňuje paměť RAM pro použití jinými aplikacemi.
Kdy dochází ke kompresi paměti?
Proces komprese není aktivní po celou dobu. Místo toho OS zkontroluje, kolik volného místa je k dispozici v paměti RAM. Pokud je k dispozici značné množství volné paměti, nedojde k žádné kompresi, i když je zde spousta neaktivní paměti. Jakmile je volná paměť vyčerpána, operační systém začne hledat neaktivní paměť ke kompresi. Komprese začíná nejstaršími použitými daty uloženými v paměti a postupuje kupředu, aby byla zajištěna dostatečná volná paměť. Když jsou potřeba data v komprimované oblasti RAM, OS dekomprimuje data za běhu a zpřístupní je aplikaci, která o to požádá. Vzhledem k tomu, že kompresní a dekompresní rutiny běží současně na jednom z procesorových jader, je nepravděpodobné, že dojde ke ztrátě výkonu, když dojde ke kompresi nebo dekompresi.
Limity komprese paměti na počítačích Mac
Existuje něco, čeho může komprese dosáhnout. V určitém okamžiku, pokud budete i nadále spouštět aplikace nebo používat aplikace náročné na paměť, které pohltí RAM, nebude váš Mac mít dostatek volného místa pro optimální fungování. Stejně jako v minulosti operační systém začne vyměňovat neaktivní data RAM na jednotku Mac. S kompresí paměti je to však pro většinu uživatelů pravděpodobně vzácný výskyt. I když operační systém nakonec vymění paměť na váš disk, systém správy paměti OS X využívá komprimovanou neaktivní paměť tím, že zapisuje komprimovaná data do segmentů celé délky disku, aby zvýšil výkon a snížil opotřebení disků SSD.
Monitor aktivity a komprese paměti
Apple poskytl šikovný nástroj, Activity Monitor, který mohl monitorovat, jak Mac používá RAM. Zatímco je Monitor aktivity stále k dispozici, jeho funkce monitorování paměti prošly dramatickou změnou, která napodobuje způsob, jakým je Mac schopen lépe využívat RAM pomocí komprimované paměti. Můžete sledovat, kolik paměti Mac komprimuje, pomocí karty Paměť v Sledování aktivity. Komprimovaná paměť se zobrazuje v grafu Memory Pressure, což ukazuje, jak aktivně je OS zapojen do komprese dat RAM. Pokud není dostatek místa v paměti RAM, graf se změní ze zelené (malý tlak) na žlutou (významný tlak) a nakonec na červenou, a je tedy třeba vyměnit paměť na jednotku.