Pokud vaše myš netrpí selháním hardwaru – tím, že se namočíte kávou nebo vás z boku udeří znuděná kočka – šance jsou dobré, že jakékoli závady výkonu, které v tomto zařízení uvidíte, lze snadno opravit pomocí nástroje pro základní nastavení operačního systému. Grafická uživatelská rozhraní jsou optimalizována pro vstup myší a bez funkční myši se těžko používají. Projděte si běžné klávesové zkratky pro Windows, macOS a Linux, které vám pomohou s řešením problémů při absenci myši nebo dotykové obrazovky.
Příčina, že myš nefunguje
Zdroj selhání myši z pěti zdrojů:
- Nenapravitelné poškození hardwaru.
- Ztráta napájení nebo připojení.
- Rušení mezi myší a pracovní plochou.
- Zastaralý software.
- Závady nebo nesprávná konfigurace operačního systému.
Jak opravit myš PC nebo notebooku, která nefunguje
Vzhledem k tomu, že u kořene myši, která nefunguje správně, může být několik faktorů, je nejlepším způsobem, jak znovu fungovat, řešení problému. Vyzkoušejte tyto kroky, uspořádané v pořadí od nejběžnějších a nejjednodušších po nejintenzivnější.
-
Zkontrolujte, zda není myš poškozená. Popraskané pouzdro, chybějící koule, lepkavé nebo tiché klepání prstových spínačů nebo selhání optického senzoru naznačují, že je zařízení poškozeno. Vzhledem k tomu, jak levná je většina myší, poškození hardwaru obvykle naznačuje, že optimální řešení je spíše výměna než oprava.
-
Vyčistěte myš. Pokud se ukazatel pohybuje trhavými pohyby nebo je méně citlivý než obvykle, vyčistěte myš, abyste zjistili, zda zlepšuje výkon. Bezdrátovou myš nebo kabelovou myš lze snadno vyčistit pomocí kuličkové koule. Během čištění myši se ujistěte, že na spodní části myši nic nezakrývá laser. Cokoli, co brání laseru (například papír, páska atd.), Bude rušit pohyb myši / kurzoru.
-
Vyměňte baterie. Vyměňte baterie za novou sadu, zejména pokud stále používáte baterie dodané se zařízením. Podobně zkontrolujte, zda jsou baterie správně nainstalovány. Podobně připojte myš k nabíječce po dobu 30 minut, aby měla dostatek šťávy k připojení. Myši s nabíjecími porty USB a nenabíjecími bateriemi někdy vypadají, že selhaly bez varování, když úroveň nabití příliš poklesla.
-
Zkuste jiný port USB. Může se jednat o problém s tím, který používáte, proto odpojte myš nebo přijímač a zkuste alternativní USB port. Většina stolních počítačů nabízí porty na přední a zadní straně počítače, proto vyzkoušejte všechny porty, než přejdete na jiný krok. Může se také stát, že zástrčka částečně nesedne.
-
Připojte myš přímo k USB portu. Pokud používáte čtečku karet s více kartami nebo externí rozbočovač USB, může dojít k problému s tímto zařízením namísto myši nebo portu USB. Připojte myš přímo k počítači a zkontrolujte, zda problém zmizí.
-
Použijte myš na vhodném povrchu. Některé myši lze použít na (téměř) jakýkoli povrch. Mnozí nemohou. Prostudujte si omezení svého zařízení – může vyžadovat podložku pod myš, zejména pokud používáte starší myš. Některé optické myši například nemohou sledovat pohyb na lesklých površích nebo površích s velmi tmavými nebo velmi světlými barvami.
-
Aktualizujte ovladač. Na webu výrobce vyhledejte dostupné aktualizace ovladačů nebo použijte nástroje pro aktualizaci ovladačů. Pokud vaše myš neudělá něco, co od výrobce slíbil, že to udělá (například rolování ze strany na stranu), zkontrolujte na webu výrobce, zda je vyžadován ovladač. Tyto soubory jsou obvykle zdarma.
-
Uvolněte a znovu spárujte myš Bluetooth. Není neobvyklé, že zařízení Bluetooth ztratí stav párování nebo na ně počítač zapomene, pokud je s nimi spárována jiná myš Bluetooth.
-
Zakázat integrovaný trackpad. Pokud váš notebook podporuje interní trackpad, deaktivujte jej pomocí nástroje pro nastavení operačního systému. Interní trackpad může být v rozporu s externí myší nebo ji přepsat.