
Přestože desktopové prostředí vaší distribuce Linuxu podporuje nástroje GUI, které upravují názvy souborů a souborů, nejodolnější a nejsilnější přístup vyžaduje přejmenovat příkaz shell. Některé distribuce nezahrnují přejmenovat ve výchozím stavu. Nainstalujte si jej z úložiště nebo hledejte alternativu.
Pomocí příkazu „přejmenovat“
Příkaz má obecnou formu: přejmenovat [options] [-e perlexpr] [files]
Mezi běžné možnosti patří:
- -d: Nepřejmenovávejte adresářovou složku názvu souboru.
- -E perlexpr: Výraz v syntaxi Perlu, který se použije na příslušné názvy souborů.
- -F: Umožňuje přepsání stávajících souborů.
- -n: Vytiskne, jak vypadá proces přejmenování souboru, ale ve skutečnosti nezmění názvy souborů. Užitečné pro testování.
- -proti: Vytiskne názvy souborů, které byly přejmenovány.
The perlexpr příkaz používá regulární výrazy Perlu k provedení procesu dávkového přejmenování. První argument přejmenovat analyzuje jako výraz i bez -E vlajka.
Příklad použití „přejmenování“
Stejně jako u mnoha příkazů prostředí přejmenovat a jeho výrazy rozlišují velká a malá písmena. Chcete-li psát první písmeno každého souboru v adresáři, proveďte: přejmenujte ‚s / b ( w) / U $ 1 / g‘ * .txt
Chcete-li přejmenovat příponu souboru pro všechny soubory v adresáři z Text na .bak, a pro podrobné zobrazení výsledků příkazu, proveďte: přejmenujte -v ‚s / . Txt $ / . bak /‘ * .Txt
Chcete-li přejmenovat jeden soubor, je jednodušší použít mv spíše než vyvíjet Perl regex pro tento účel. Přejmenovat test.txt na sample.txt, vykonat mv test.txt sample.txt.