Monitor je část počítačového hardwaru, která zobrazuje video a grafické informace generované připojeným počítačem prostřednictvím grafické karty počítače. Monitory jsou podobné televizorům, ale obvykle zobrazují informace v mnohem vyšším rozlišení. Na rozdíl od televizorů monitory obvykle sedí spíše na stole než na zeď. Monitor se někdy označuje jako obrazovka, displej, zobrazení videa, terminál zobrazení videa, jednotka zobrazení videa nebo obrazovka videa. Protože existuje tolik různých typů monitorů a způsobů, jak je používat, shromáždili jsme články, které vám pomohou projít si všechno. Chcete-li použít průvodce, otevřete odkazy na navigačním panelu a klikněte na odkazy na jednotlivé články, které vás zajímají. Průvodce je rozdělen do pěti částí: Základní informace o monitoru, Přidat nebo připojit monitor, Kalibrovat sami, Problémy s řešením problémů a Naše doporučení: Nejlepší monitory.
Obecný popis monitoru
Na stolním počítači se monitor připojuje kabelem k portu na grafické kartě nebo základní desce počítače. I když je monitor umístěn mimo hlavní kryt počítače, je podstatnou součástí systému. Je důležité rozlišovat mezi monitorem a skutečným počítačem, zejména u stolního počítače. Vypnutí monitoru připojeného k počítači není totéž jako vypnutí skutečného počítače, jehož součásti (například pevný disk a grafická karta) jsou uloženy v pouzdře počítače. Monitory jsou integrovány jako součást počítače do notebooků, tabletů, netbooků a stolních počítačů typu vše v jednom. Můžete si však jeden koupit samostatně, pokud chcete provést upgrade ze stávajícího monitoru nebo nakonfigurovat nastavení více monitorů. Monitory se dodávají ve dvou hlavních typech, LCD a CRT. Monitory CRT, které mají velké rozměry, vypadají jako staromódní televizory. LCD monitory jsou mnohem tenčí, spotřebovávají méně energie a poskytují lepší grafickou kvalitu. OLED je další typ monitoru, který vylepšuje LCD, poskytuje ještě lepší barvy a pozorovací úhly, ale také vyžaduje více energie. LCD monitory mají zastaralé CRT monitory kvůli vyšší kvalitě, menší ploše na stole a klesající ceně LCD. OLED monitory jsou však stále dražší, a proto se v domácnosti nepoužívají tak často.
Většina monitorů má velikost od 17 palců do 24 palců, ale jiné jsou 32 palců nebo více, některé dokonce mnohem širší, jako je výše uvedený herní monitor. Velikost monitoru se měří od jednoho rohu obrazovky do druhého, bez vnějšího krytu. Většina monitorů je považována za výstupní zařízení, protože obvykle slouží pouze k výstupu informací na obrazovku, ale některé z nich jsou také dotykové. Tento typ monitoru je považován za vstupní / výstupní zařízení nebo za I / O zařízení. Některé monitory mají integrované příslušenství, jako je mikrofon, reproduktory, kamera nebo rozbočovač USB.
Důležitá fakta o monitoru
Mezi nejoblíbenější značky počítačových monitorů patří Acer, Hanns-G, Dell, LG Electronics, Scepter, Samsung, HP a AOC. Monitory od těchto výrobců můžete zakoupit přímo nebo prostřednictvím maloobchodníků, jako jsou Amazon a Newegg. Monitor se obvykle připojuje k portu HDMI, DVI nebo VGA. Mezi další konektory patří USB, DisplayPort a Thunderbolt. Před investováním do nového monitoru pro použití s počítačem se ujistěte, že obě zařízení podporují stejný typ připojení. Například nekupujte monitor s portem HDMI, když je váš počítač schopen přijímat pouze připojení VGA. Ačkoli většina grafických karet a monitorů má více portů pro práci s různými druhy zařízení, je stále důležité zkontrolovat jejich kompatibilitu. Pokud potřebujete připojit starší kabel k novějšímu portu (například HDMI na VGA), existují pro tento účel adaptéry.
Odstraňování problémů s monitorem
Výkon monitoru je obvykle určen řadou faktorů a ne pouze jednou funkcí, jako je například její celková velikost obrazovky. Některé z nich zahrnují poměr stran (vodorovná délka vůči svislé délce), spotřeba energie, obnovovací frekvence, kontrastní poměr (koncentrace nejjasnějších barev vs. nejtmavších barev), doba odezvy (jak dlouho trvá, než pixel přejde z aktivní, neaktivní, znovu aktivní), rozlišení displeje a další. Mnoho problémů s monitorem možná budete moci vyřešit sami, ale z bezpečnostních důvodů je nejlepší kryt neotevírat. Pokud nemůžete problém vyřešit pomocí zde uvedených návrhů, vezměte svůj monitor k profesionálovi.
Založit. Monitory jsou obvykle okamžitě k dispozici prostřednictvím technologie Plug and Play. Pokud se video na obrazovce nezobrazí tak, jak byste si mysleli, zvažte aktualizaci ovladače grafické karty. Pokud potřebujete pomoc, podívejte se, jak aktualizovat ovladače v systému Windows.
Čištění. Novější LCD monitory by měly být čištěny opatrně a ne jako kousek skla nebo starší CRT monitor. Pokud potřebujete pomoc, přečtěte si část Jak vyčistit TV s plochou obrazovkou nebo monitor počítače.
Bez obrázku. Máte co do činění s monitorem, který na obrazovce nic nezobrazuje? Přečtěte si naši příručku Jak otestovat monitor počítače, který nefunguje, v krocích, které zahrnují kontrolu uvolněných připojení monitoru, kontrolu správného nastavení jasu atd.
Nepřesné zobrazení. Přečtěte si, jak opravit zbarvení a zkreslení na obrazovce počítače, pokud se zdá, že váš monitor nezobrazuje věci tak, jak by měly, jako kdyby barvy vypadaly, text je rozmazaný atd.
Problémy s barvami na starším monitoru. Pokud máte starší monitor CRT, který má problém se zobrazováním barev, jako kdybyste viděli řadu barev kolem okrajů obrazovky, musíte jej odmagnetizovat, aby se snížila magnetická inference, která to způsobuje. Pokud potřebujete pomoc, podívejte se, jak naladit počítačový monitor.
Blikání obrazovky. Blikání obrazovky na monitoru CRT lze vyřešit změnou obnovovací frekvence monitoru, což můžete udělat z ovládacího panelu Windows.