Antivirový program obvykle nabízí tři možnosti, co dělat, když zjistí virus:
- Čistý.
- Karanténa.
- Vymazat.
Vymazání a čištění zní stejně, ale nejsou synonyma. Jeden odstraní soubor z vašeho počítače a druhý se pokusí vyléčit infikovaná data. Karanténa přesune problematický soubor. Vědět, jakou akci v dané situaci provést, je zásadní pro zdraví vašeho počítače.
Jaký je v tom rozdíl?
- Vymazat: Úplně odstraní soubor z počítače, což je užitečné, pokud jej již nechcete. Jako u všech odstraněných souborů, soubor, který váš antivirový program odstraní, již není viditelný a nelze jej použít.
- Čistý: Odstraní infekci ze souboru, ale ve skutečnosti neodstraní samotný soubor. Toto je nejlepší možnost, pokud potřebujete soubor zachovat.
- Karanténa: Přesune virus na bezpečné místo, které antivirový software spravuje. Tato možnost neodstraní ani nevyčistí soubor. Je to podobné jako v karanténě nemocného člověka, aby nemohl nakazit nikoho jiného; nejsou trvale odstraněny ani uzdraveny.
Vymazání je složité. Pokud k tomu dáte pokyn antivirovému softwaru vymazat všechny infikované soubory, některé klíčové pro operační systém vašeho počítače, mohou být odstraněny. To může ovlivnit funkčnost vašeho operačního systému a programů. Čištění může být užitečné, ale antivirový software nemůže vyčistit červa nebo trojského koně, protože není co čistit; celý soubor je červ nebo trojský kůň. Karanténa zabírá střední cestu a přesouvá soubor do bezpečného úložiště, které je pod kontrolou antivirové aplikace, takže nemůže poškodit váš systém. To vám dává možnost obnovit soubor v případě, že se rozhodnete, že soubor byl omylem označen jako škodlivý.
Jak si vybrat mezi těmito možnostmi
Obecně lze říci, že nejlepší volbou pro červa nebo trojského koně je umístění do karantény nebo odstranění. Pokud se jedná o skutečný virus, nejlepší možností je vyčistit. To však předpokládá, že jste schopni přesně rozlišit, o jaký typ se jedná, což nemusí vždy platit. Nejlepší zásada je postupovat po kontinuu od bezpečné možnosti k nejbezpečnější. Začněte vyčištěním viru. Pokud antivirový skener hlásí, že jej nelze vyčistit, zvolte jeho umístění do karantény, abyste měli čas prozkoumat, co to je, a rozhodnout se, zda ho chcete odstranit. Odstranit pouze virus: 1) pokud to AV skener výslovně doporučuje; 2) pokud jste provedli průzkum a zjistili jste, že soubor je úplně k ničemu a jste si jisti, že to není legitimní soubor; nebo 3) pokud prostě není jiná možnost. Zkontrolujte výchozí nastavení antivirového softwaru, abyste zjistili, jaké možnosti byly předkonfigurovány pro automatické použití, a podle toho je upravte.