Když selže reproduktory do auta, často se říká, že jim praskl. To je obvykle charakterizováno náhlým a drastickým snížením kvality zvuku a je to obvykle způsobeno nějakým typem mechanického nebo tepelného selhání reproduktoru, které mu brání fungovat tak, jak by mělo. K mechanickým poruchám reproduktorů obvykle dochází, když je kužel v reproduktoru nucen se pohybovat dále, než k jakému byl navržen, a k tepelným poruchám dochází, když je reproduktor zasažen příliš velkým výkonem a jemné vnitřní součásti se buď roztaví nebo spálí.
Jak zjistit, zda jsou reproduktory v autě vypálené
Když někdo řekne, že je reproduktor vyhozen, utrpěl nějaké katastrofické selhání. Reproduktor nemusí fungovat vůbec, nebo to může znít hrozně. V situaci, kdy je automobilový reproduktor úplně vypálený, z něj obvykle neuslyšíte vůbec žádný zvuk. V ostatních případech můžete místo hudby, kterou se pokoušíte poslouchat, slyšet bzučivý zvuk. Protože existuje mnoho důvodů, proč mohou reproduktory do auta přestat fungovat, je důležité se před jejich výměnou ujistit, že jsou reproduktory skutečně foukané, i když nevydávají vůbec žádný hluk. Když je reproduktor automobilu jen částečně vyfouknutý, obvykle z nich stále budete mít zvuk, ale zvuk bude zkreslený. Můžete slyšet syčení nebo praskání, statické nebo fuzzy zkreslení, které se může zdát obzvláště převládající v konkrétním zvukovém rozsahu, v závislosti na typu reproduktoru, který selhal. Reproduktory do auta obvykle selhávají kvůli mechanickým a tepelným problémům, ale vše, co poškodí reproduktor do té míry, že už nefunguje správně, jej v podstatě vyhodí. Vzhledem k tomu, že většina poruch je mechanického nebo tepelného charakteru, nejlepší způsob, jak se vyhnout sfouknutí reproduktorů, je zdržet se ovládání autorádia při nadměrných hlasitostech. Zde jsou hlavní příznaky toho, že došlo k vyfouknutí reproduktorů automobilu:
-
Zkreslený zvuk, syčení a neostrost. Pokud máte podezření na foukané reproduktory, nastavte hlasitost na nízkou až střední úroveň a poslouchejte zkreslení. Poslouchejte disk CD nebo připojte přehrávač MP3, abyste se vyhnuli normální statické elektřině, která je spojena s FM rádiem. Pokud uslyšíte jakékoli syčení nebo nejasnosti a zvýšení hlasitosti způsobí zhoršení zkreslení, použijte problémové reproduktory pomocí zeslabení a vyvážení. Ve většině případů zjistíte, že jeden nebo více vašich reproduktorů má uvolněné nebo poškozené hlasové cívky.
-
Místo hudby pouštíte nebo rachotíte. Pokud svou hudbu vůbec neslyšíte a místo toho slyšíte nepříjemné zvuky, jako je praskání nebo rachot, je to velká vlajka. Vaše reproduktory jsou téměř jistě spálené.
-
Nedostatek basů, výšek nebo středních tónů. Náhlé a drastické snížení basové odezvy je obvykle dobrým náznakem, že vám částečně vyfoukly reproduktory. Zkuste použít ovládání ekvalizéru na vašem autorádiu a pokud si všimnete úplného nedostatku basů, výšek nebo středních tónů, pravděpodobně budete potřebovat nové reproduktory.
-
Nedostatek vibrací z reproduktorů. To je někdy známkou zcela foukaných reproduktorů, ale může to být také způsobeno problémem s kabeláží. Když je systém v provozu, vnímejte přední část mřížky reproduktorů. Pokud vůbec necítíte žádné vibrace, budete muset zkontrolovat a zjistit, zda nejsou přerušena připojení vodičů reproduktorů.
-
Kontrola impedance reproduktorů.
Pokud máte multimetr a jste schopni odstranit mřížky reproduktorů, můžete zkontrolovat impedanci každého reproduktoru. Reproduktory, které jsou v dobrém provozním stavu, měly obvykle impedanci 4 nebo 8 ohmů. Pokud zjistíte, že vaše reproduktory mají extrémně vysokou nebo dokonce nekonečnou impedanci, jsou foukané.
Co způsobuje vybouchnutí reproduktorů automobilu?
K mechanickým poruchám reproduktorů automobilu dochází, když je součást nazývaná kužel nucena pohybovat se způsobem, pro který nebyla navržena. Stává se, že se kužel pohybuje dále, než by měl, což namáhá materiál. To může způsobit srážku částí reproduktoru mezi sebou nebo rámu reproduktoru, což může způsobit roztržení, zlomení nebo uvolnění součástí, což může způsobit trvalé poškození. K selhání termálních reproduktorů automobilu dochází, když reproduktor dostane více energie, než s jakou se dokáže vypořádat. Přebytečný výkon způsobuje nahromadění tepla, které může změkčit lepidlo, které drží některé součásti pohromadě. V podstatě to reproduktor vyhodí, protože už nebude produkovat zvuk jako dřív. Dalším nebezpečím při napájení příliš velkého výkonu reproduktoru automobilu je, že přebytečný výkon může doslova spálit nebo roztavit jemné dráty uvnitř součásti zvané hlasová cívka. Toto je jedna z nejkatastrofičtějších poruch, které může foukaný reproduktor utrpět, protože z reproduktoru s takto poškozenou kmitací cívkou obvykle nedostanete vůbec žádný zvuk. Při mechanických i tepelných poruchách jsou nejčastějšími příčinami náhodné nebo nedbale provozování systému mimo bezpečnostní rezervy. Například zvýšení hlasitosti autorádia tak vysoko, že začnete slyšet drsný tón, znamená, že se cívky ve vašich basových reproduktorech oddělily od pavouků, které je drží na místě, a ponechání takové hlasitosti může trvalé poškození.
Hlasitost není jediná věc, která vyzařuje z reproduktorů
I když je pouhé zvýšení hlasitosti příliš vysoké a ponechání zvuku po delší dobu nejčastější příčinou nefunkčních reproduktorů, existuje také mnoho technických příčin. Pokud je zvukový systém nesprávně navržen, může to také zvýšit pravděpodobnost, že reproduktory v určitém okamžiku skončí foukané. Ořezávání zesilovače, fyzické poškození reproduktoru a řada dalších příčin může také způsobit prasknutí. Clipping je problém, který se někdy vyskytuje v automobilových audio systémech, které obsahují vyhrazený zesilovač. K tomuto problému dochází, když je zesilovač přeplněn a vrcholy a spodní části zvukové vlny jsou doslova oříznuty. Pokud dojde k oříznutí, je skutečně možné poškodit reproduktory, které jsou navrženy tak, aby zvládly více energie, než je zesilovač dokonce schopen vydat, protože oříznutá křivka má za následek, že je reproduktoru dodáno příliš mnoho energie v průběhu času. K fyzickému poškození obvykle dochází, když je reproduktor nedbale nainstalován nebo když se ochranné mřížky uvolní a nejsou okamžitě vyměněny. Bez ochranného krytu jakéhokoli druhu je velmi snadné poškodit reproduktor propíchnutím nebo roztržením kužele, protože jsou relativně jemné. Pokud některému z vašich reproduktorů do auta chybí kryty a reproduktory ještě nejsou poškozené, je docela dobré je hned zakrýt. Je také zcela možné, že reproduktory do auta jednoduše selžou kvůli věku a běžnému používání. To platí zejména pro reproduktory OEM, které jsou obvykle vyrobeny z podřadných materiálů ve srovnání s reproduktory vyšší třídy na trhu s náhradními díly.
Jak poznáte, že vám praskly reproduktory v autě?
Někdy je snadné poznat, že jsou vaše reproduktory foukané, a někdy je to mnohem těžší, a hodně z toho závisí na tom, jak přesně foukaly. Například pokud vaše nefunkční reproduktory selhaly kvůli hoření cívek, je to docela snadné diagnostikovat. Pokud z reproduktoru, o kterém máte podezření, že fouká, vůbec nedostáváte žádný zvuk, je jedním ze způsobů, jak to s jistotou zjistit, zkontrolovat kontinuitu. Toho dosáhnete odstraněním mřížky reproduktoru, panelu dveří nebo jakýchkoli jiných komponent, které musíte vytáhnout, abyste získali přístup k reproduktoru. Odpojte kabely reproduktorů a poté zkontrolujte, zda je mezi oběma konektory reproduktorů spojitost. Pokud váš multimetr nevykazuje žádnou kontinuitu, znamená to, že je reproduktor vyhozen. Ve většině ostatních případů je jediným způsobem, jak zjistit, zda je reproduktor automobilu vypálený, poslouchat a poté vyloučit další možnosti. To může být těžké, pokud nemáte vyškolené ucho, takže budete chtít začít s nějakou hudbou v plném rozsahu, kterou dobře znáte. Cokoli, co jde do basů nebo výšek a vynechá jeden nebo druhý konec spektra, může ztěžovat zjištění, co se děje. Při přehrávání známé hudby s přiměřenou hlasitostí budete chtít zkontrolovat ovládací prvky ekvalizéru, pokud je máte. Pro tento typ diagnostiky by měly být všechny nastaveny na neutrálních úrovních, i když to není způsob, jakým obvykle rádi posloucháte svou hudbu. Pokud má vaše hlavní jednotka například knoflíky pro basy a výšky, měly by být obvykle otočeny na 12 hodin. Důvod, proč budete chtít používat hudbu, kterou znáte, a používat výchozí nastavení ekvalizéru, je ten, že velká část poslechu foukaného reproduktoru rozpozná, zda vaše reproduktory trpí nedostatkem dosahu. To může být těžké, pokud vaše uši nejsou opravdu vyškolené k identifikaci chybějících rejstříků, a je to jednodušší, pokud znáte skladbu uvnitř nebo vně. Pokud máte pocit, že něco „chybí“, může to být nefunkční reproduktor. Kromě poslechu pro nedostatek dosahu můžete také poslouchat zkreslení, statické zvuky, chrastění a další zvuky. Ačkoli zkreslení není jistým znakem foukaného reproduktoru, obvykle to naznačuje, že je někde podél čáry něco špatně. Jakmile budete mít pocit, že jste slyšeli něco neobvyklého, možná budete schopni izolovat foukaný reproduktor hraním si s nastavením vyvážení a zeslabení na hlavní jednotce. Upravením vyvážení a zeslabení tak, aby se soustředilo konkrétně na reproduktor nebo reproduktory v každém ze čtyř rohů vašeho auta, můžete věci většinou hodně zúžit.
Co dělat s foukanými reproduktory do auta
I když je určitě možné opravit foukaný reproduktor automobilu, obvykle to nestojí za to. Opravy jsou obvykle nákladné ve srovnání s pouhým nákupem nového reproduktoru, i když existují určité výjimky, zvláště pokud vám opravy dělají potíže sami. Například je často možné opravit promáčknutý reproduktorový kužel, pokud jste opatrní, a malé slzy lze dokonce opravit s trochou práce. Kvalita zvuku nemusí být taková, jakou jste použili při výstupu z reproduktoru, ale tento typ opravy svépomocí je levnější než výměna foukané jednotky. Vyfouknuté kmitací cívky jsou obtížnější a nákladnější na řešení, zvláště pokud se rozhodnete někomu zaplatit za provedení oprav. Pokud vám to dělá dobře sami, můžete u některých reproduktorů skutečně získat sadu rekuperačních souprav, které obsahují nový kužel, kmitací cívku, pavouka, protiprachovou krytku a těsnění. Pokud se rozhodnete vyměnit své foukané vybavení, je důležité vybrat ty správné nové reproduktory do auta a také se v první řadě podívat na to, co je mohlo rozbít. Pokud má vaše auto například zvukový systém na trhu s náhradními díly, můžete se ujistit, že hlavní jednotka, zesilovač a reproduktory hrají hezky společně. Pokud máte skladový zvukový systém, měli byste bezpečně upgradovat foukané reproduktory náhradními náhradními díly přímo na trh. Nové reproduktory by měly fungovat dobře, pokud udržujete dostatečně nízkou hlasitost, aby nedošlo ke zkreslení.