Jediným způsobem, jak dosáhnout skutečně skvělých basů, je subwoofer, ale rozhodnutí přidat do nastavení autorádia subwoofer je pouze prvním krokem na delší cestě. Veškerá energie potřebná k nasycení vašeho hladového sub musí pocházet odněkud a někde je zesilovač. Otázkou je, zda si můžete užít zesilovač, který již máte, nebo opravdu potřebujete přidat vyhrazený zesilovač subwooferu současně s přidáním sub? Odpověď je složitá a opravdu záleží na faktorech, jako je to, kolik peněz chcete utratit a jak vybíravý jste na zvuk hotového výrobku. Určitě existují způsoby, jak zajistit, aby stávající zesilovač fungoval se subwooferem, ale nejlepších výsledků vždy dosáhnete sladěním subwooferu a zesilovače, abyste dosáhli požadované harmonie.
Kdo potřebuje zesilovač subwooferu?
Krátká odpověď je, že každý, kdo chce do auta subwoofer, potřebuje také zesilovač subwooferu. Pokud jde o to, zda pro svůj subwoofer potřebujete samostatný zesilovač, závisí to na hardwaru, který již máte, a na autorádiu, které se pokoušíte postavit. Protože každý chce od svého audiosystému do auta něco trochu jiného, ve skutečnosti neexistují žádné špatné odpovědi, ale pravděpodobně existuje nejlepší odpověď pro vaši konkrétní situaci.
Co odpovídá subwooferu a zesilovači?
Když se podíváte na specifikace pro daný subwoofer, bude mít impedanci uvedenou v ohmech. Toto číslo je v podstatě zátěž, kterou subwoofer vynaloží na zesilovač. Protože zesilovače vydávají energii v závislosti na připojené zátěži, musíte se ujistit, že se tato čísla seřadí. Klíčovými údaji jsou impedance měřená v ohmech a výstupní výkon. V tomto případě je výstupní výkon udáván jako watty root-mean-square (RMS). Pokud jde o subwoofer, watty RMS se týkají toho, kolik energie může subwoofer zvládnout, aniž by došlo ke zkreslení nebo poškození. Na straně zesilovače to znamená, kolik energie může zesilovač vydat. Základní kroky při přiřazování zesilovače k subwooferu jsou:
- Určete hodnocení WMS RMS vašeho sub nebo sub.
- Určete impedanci sub nebo sub.
- Vyberte zesilovač, který dokáže vydat 75 až 150 procent RMS, které váš subwoofer zvládne při příslušné impedanci.
Pokud již máte zesilovač, základní kroky k nalezení odpovídající sub jsou:
-
Určete výstupní výkon zesilovače ve wattech RMS při různých hodnotách impedance.
-
Vydělte výstupní výkon počtem subwooferů, které chcete přidat, abyste získali optimální hodnotu RMS pro každý subwoofer. V praxi se subwoofery mohou pohybovat mezi 75 a 150 procenty z tohoto počtu.
-
Ujistěte se, že impedance také odpovídá. Subs s více hlasovými cívkami mohou být obvykle zapojeny několika způsoby, což ovlivňuje impedanci.
-
Vyberte subwoofery, které zvládnou příslušný výstupní výkon při zvolené impedanci.
Napájení sub: vícekanálových zesilovačů a mono subwooferů
Obecně platí, že subwoofer potřebuje více energie než jiné komponenty nebo širokopásmové reproduktory. I malý subsystém často vyžaduje více než 50 W RMS, což je více, než mohou vestavěné zesilovače v mnoha hlavních jednotkách vydat celkem. Když se začnete dostávat do větších subwooferů, které potřebují zvuk 200 W RMS, aby zněl opravdu dobře, začne být jasné, že se bez externího zesilovače toho či onoho druhu nedostanete. Máte však možnost jít s vícekanálovým zesilovačem nebo vyhrazeným mono subwooferovým zesilovačem. Aniž byste věděli něco o zesilovači, který již máte, je těžké říci, zda to bude stačit pro váš nový sub. Pokud již používáte všechny kanály k ovládání reproduktorů, máte smůlu. Pokud máte vícekanálový zesilovač se dvěma otevřenými kanály, můžete jej použít k napájení dvou reproduktorů s plným rozsahem a subwooferu, i když specifika tohoto typu nastavení mohou být trochu složitější.
Překlenovací vícekanálové zesilovače subwooferu
Abyste mohli použít vícekanálový zesilovač k napájení sub, obvykle potřebujete přemostit dva kanály, a to nefunguje vždy s každým zesilovačem. Zde je důležité pochopit, že většina zesilovačů je stabilní až do 2 ohmů na kanál. Pokud se pokusíte připojit zátěž, která má impedanci menší než 2 ohmy, narazíte na potíže. Vzhledem k tomu, že téměř všechny reproduktory s plným rozsahem, které můžete získat pro své auto, budou mít impedanci 4 ohmy, obvykle to není problém. Když však do mixu nahodíte subwoofery, může to být problém. Na rozdíl od reproduktorů s plným rozsahem neposkytují všechny subwoofery impedanci 4 ohmy. Ve skutečnosti mohou mít subwoofery více hlasových cívek, což může celou záležitost ještě více zkomplikovat. Například subwoofer se dvěma 4ohmovými hlasovými cívkami, zapojenými paralelně, zajistí zátěž 2 ohmy, ale tytéž hlasové cívky zapojené v sérii poskytují zátěž 8 ohmů. V důsledku toho, pokud propojíte dva zesilovací kanály dohromady, obvykle budete dobře napájet paralelně zapojené 2 ohmové subwoofery, ale je důležité se nejprve důkladně podívat na čísla.
Mono zesilovače subwooferu
Nejjednodušší způsob napájení nového subwooferu je spárovat jej se správně velkým mono zesilovačem. Na rozdíl od vícekanálových zesilovačů jsou mono zesilovače skutečně navrženy s ohledem na subwoofer. Místo toho, abyste se potýkali s přemosťováním dvou kanálů, jednoduše připojíte jeden kanál mono zesilovače k odpovídajícímu subwooferu a můžete začít. Pokud jste ve světě zesilovačů a ponorek relativně noví a jdete cestou DIY, je tato sázka rozhodně vaše nejbezpečnější. Abyste ze svého nového subwooferu získali nejlepší zvuk, budete chtít použít mono zesilovač, který má hodnocení RMS nejméně 75 procent sub. Čím více energie použijete k řízení sub, tím lépe to bude znít. Pokud to dokážete posunout až na 100 procent, skončíte s ještě lepšími výsledky.
Přidání zesilovače subwooferu v systémech Multiamp
Pokud již máte zesilovač pro reproduktory s plným rozsahem a chcete do systému přidat nový mono zesilovač, budou vaše možnosti záviset na hlavní jednotce. Některé hlavní jednotky mají více výstupů předzesilovače, v takovém případě můžete jednoduše zapojit novou sadu RCA kabelů do nepoužitého výstupu a připojit je k vašemu novému zesilovači subwooferu. Některé hlavní jednotky mají pouze jednu sadu výstupů předzesilovače, v takovém případě budete chtít zkontrolovat stávající zesilovač. Pokud má průchod (včetně sady výstupů předzesilovače RCA), můžete v podstatě zapojit nový zesilovač subwooferu do řetězce, který již máte. V opačném případě budete muset použít rozdvojovací kabel Y.