V minulosti byly nástroje pro diagnostiku automobilů neúměrně drahé. Před rokem 1996 mohl nezávislý technik očekávat, že zaplatí tisíce dolarů za nástroj, který byl kompatibilní pouze s jedinou značkou vozidla. I po zavedení palubní diagnostiky II (OBD-II) stály profesionální skenovací nástroje stále tisíce dolarů. Dnes si můžete koupit jednoduchou čtečku kódů za méně, než stojí lístek do kina, a správné příslušenství může dokonce z vašeho telefonu udělat skenovací nástroj. Protože většinu informací, které budete potřebovat k interpretaci poruchových kódů, najdete na internetu, kontrolka kontrolního motoru již nemusí vyžadovat okamžitou cestu k vašemu mechanikovi. Než si koupíte diagnostický nástroj do auta, je důležité si uvědomit, že nejde o žádný zázračný všelék. Když připojíte čtečku kontrolních kódů kontrolního motoru nebo dokonce profesionální skenovací nástroj, automaticky vám neřekne, jak problém vyřešit. Ve většině případů vám ani neřekne, v čem je problém. Co bude dělat, je poskytnout vám chybový kód nebo několik kódů, které poskytují odrazový můstek v diagnostickém procesu.
Co je kontrolka kontrolního motoru?
Když se rozsvítí kontrolka motoru, vaše auto se pokouší komunikovat jediným možným způsobem. Kontrolka motoru na nejzákladnější úrovni indikuje, že nějaký senzor, někde ve vašem motoru, výfuku nebo převodovce, poskytl počítači neočekávaná data. To by mohlo znamenat problém v systému, za který je senzor zodpovědný, špatný senzor nebo dokonce problém s kabeláží. V některých případech se může rozsvítit kontrolní kontrolka motoru a poté se sama vypnout bez vnějšího zásahu. To neznamená, že problém zmizel, nebo že na začátku nebyl žádný problém. Ve skutečnosti jsou informace o problému obvykle stále k dispozici prostřednictvím čtečky kódů, i když se světlo samo vypne.
Jak získat nástroj pro diagnostiku automobilu
Bývaly doby, kdy byly čtečky a skenery kódů k dispozici pouze od specializovaných společností vyrábějících speciální nástroje, takže byly pro průměrného majitele vozidla poněkud obtížné je získat. To se v posledních letech změnilo a můžete si koupit levné čtečky kódů a skenovací nástroje v maloobchodních prodejnách nástrojů a náhradních dílů, online prodejcích a mnoha dalších místech. Pokud nemáte zájem o koupi diagnostického nástroje do auta, můžete si jej dokonce půjčit nebo půjčit. Některé obchody s náhradními díly ochotně zdarma půjčují čtečky kódů s tím, že pokud od nich dokážete zjistit problém, pravděpodobně si nějaké díly koupíte. Některé obchody s nástroji a půjčovny nástrojů vám mohou poskytnout diagnostické nástroje vyšší třídy za mnohem méně, než by stálo jejich pořízení. Pokud tedy hledáte něco nad rámec základní čtečky kódů, ale nechcete utrácet peníze, může to být možnost.
Rozdíl mezi OBD-I a OBD-II
Než si koupíte, půjčíte nebo půjčíte diagnostický nástroj do auta, je také důležité porozumět rozdílu mezi OBD-I a OBD-II. Vozidla, která byla vyrobena po příchodu počítačových ovládacích prvků, ale před rokem 1996, jsou všechna soustředěna dohromady v kategorii OBD-I. Tyto systémy nemají mnoho společného mezi různými značkami, takže je důležité najít diagnostický nástroj, který byl speciálně navržen pro značku, model a rok vašeho vozidla. Vozidla vyrobená po roce 1996 používají OBD-II, což je standardizovaný systém, který celý proces zjednodušuje. Všechna tato vozidla používají společný diagnostický konektor a sadu univerzálních poruchových kódů. Výrobci se mohou rozhodnout jít nad rámec základů, což má za následek kódy specifické pro výrobce, ale obecně platí, že na jakékoli vozidlo vyrobené po roce 1996 můžete použít jakoukoli čtečku kódů OBD-II.
Zjištění, kam připojit diagnostický nástroj
Jakmile budete mít v ruce čtečku kontrolního kódu kontrolního motoru nebo skenovací nástroj, prvním krokem při jeho používání je nalezení diagnostického konektoru. Starší vozidla vybavená systémy OBD-I umístila tyto konektory na nejrůznější místa, včetně pod palubní desku, do motorového prostoru a na pojistkovou skříňku nebo do její blízkosti. Diagnostické konektory OBD-I se také dodávají v různých tvarech a velikostech. Pokud se podíváte na konektor na vašem diagnostickém nástroji, měli byste mít dobrou představu o tom, co hledat, pokud jde o velikost a tvar diagnostického konektoru. Pokud je vaše vozidlo vybaveno OBD-II, konektor se obvykle nachází pod palubní deskou vlevo od sloupku řízení. Poloha se může u jednotlivých modelů lišit a mohou být také pohřbeny pěkně hluboko. V některých případech můžete zjistit, že diagnostický konektor je dokonce zakryt panelem nebo zástrčkou. Konektor bude buď obdélníkový, nebo bude mít tvar rovnoramenného lichoběžníku. Bude mít také šestnáct pinů, které jsou konfigurovány ve dvou řadách po osmi. Ve výjimečných případech může být váš konektor OBD-II dokonce umístěn na středové konzole, za popelníkem nebo na jiných obtížně dostupných místech. Pokud máte potíže s nalezením, bude konkrétní poloha obvykle zaznamenána v uživatelské příručce.
Použití čtečky kódu Check Engine Light
Když je klíč zapalování vypnutý nebo vyjmutý, můžete jemně zasunout zástrčku čtečky kódů do diagnostického konektoru. Pokud se nezasouvá snadno, zkontrolujte, zda není zástrčka vzhůru nohama a zda jste správně identifikovali konektor OBD-II. S bezpečně zapojeným diagnostickým konektorem můžete zasunout klíč zapalování a otočit jej do zapnuté polohy. To poskytne napájení čtečce kódů. V závislosti na konkrétním zařízení vás může v té době vyzvat k zadání některých informací. Možná budete muset zadat VIN, typ motoru nebo jiné informace. V tu chvíli bude čtečka kódů připravena provést svou práci. Nejzákladnější zařízení vám jednoduše poskytne uložené kódy, zatímco jiné skenovací nástroje vám poskytnou možnost přečíst si poruchové kódy nebo zobrazit jiná data.
Interpretace kontrolních světelných kódů motoru
Pokud máte základní čtečku kódů, budete si muset zapsat poruchové kódy a udělat malý průzkum. Pokud například najdete kód P0401, rychlé vyhledávání na internetu odhalí, že indikuje poruchu v jednom z obvodů ohřívače čidla kyslíku. To vám přesně neřekne, co je špatně, ale je to dobré místo, kde začít. Některé skenovací nástroje jsou pokročilejší. Pokud máte přístup k jednomu z nich, nástroj vám může přesně říci, co kód znamená. V některých případech vám dokonce poskytne postup při odstraňování problémů.
Další kroky
Ať už máte základní čtečku kódů nebo efektní nástroj pro skenování, dalším krokem je zjistit, proč byl problémový kód nastaven na prvním místě. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je vyhledat potenciální příčiny a postupně je vyloučit. Pokud najdete skutečný postup odstraňování problémů, je to ještě lepší. Vezmeme -li dřívější příklad poruchového kódu P0401, další vyšetřování by odhalilo, že indikuje poruchu okruhu ohřívače čidla kyslíku v bance jeden snímač dva. Příčinou může být nesprávně fungující topný článek nebo problém s kabeláží. V takovém případě by základním postupem při odstraňování problémů bylo zkontrolovat odpor topného článku, buď potvrdit nebo vyloučit problém tam a poté zkontrolovat zapojení. Pokud je topný článek zkratovaný nebo ukazuje hodnotu, která je mimo očekávaný rozsah, problém by pravděpodobně vyřešila výměna kyslíkového senzoru. Pokud ne, diagnostika bude pokračovat.
Dokončení úlohy
Kromě jednoduchého čtení kódů může většina čteček kódů kontrolních světel motoru provádět i řadu dalších důležitých funkcí. Jednou z takových funkcí je schopnost vymazat všechny uložené chybové kódy, což byste měli udělat poté, co jste se pokusili o opravu. Tímto způsobem, pokud se stejný kód vrátí později, budete vědět, že problém nebyl ve skutečnosti vyřešen. Některé čtečky kódů a všechny skenovací nástroje mají také přístup k živým datům z různých senzorů, když je motor v chodu. V případě komplikovanější diagnostiky nebo ověření, že oprava problém skutečně vyřešila, se můžete podívat na tato data a zobrazit informace z konkrétního senzoru v reálném čase. Většina čteček kódů je také schopna zobrazit stav jednotlivých monitorů připravenosti. Tyto monitory se automaticky resetují po vymazání kódů nebo po odpojení baterie. Z tohoto důvodu nemůžete před testováním emisí jednoduše odpojit baterii nebo vymazat kódy. Pokud tedy potřebujete projít emisemi, je dobré nejprve ověřit stav monitorů připravenosti.